Bratislava 10. júla (TASR) - Národná rada SR prijala dnes viacero zákonov súvisiacich s komunistickým režimom - zákon o založení Ústavu pamäte národa, o ochrane utajovaných skutočností, o podmienkach práce v tajných službách a novelu Trestného zákona.
Prvý z nich má umožniť sprístupnenie dokumentov o činnosti bezpečnostných zložiek štátu v rokoch 1939-89. Preambula deklaruje, že žiadne protiprávne konanie štátu proti občanom nemôže byť tajomstvom a ani nemôže byť zabudnuté. Nový úrad bude zhromažďovať, sprístupňovať a zverejňovať dokumenty bezpečnostných orgánov nemeckej tretej ríše a Zväzu sovietskych socialistických republík a taktiež bezpečnostných orgánov štátu v období od 18. apríla 1939 do 15. apríla 1990. Archiválie sa budú týkať zločinov spáchaných na osobách slovenskej národnosti alebo slovenských občanoch inej národnosti.
Pri novele zákona o ochrane utajovaných skutočností sa presunuli niektoré kompetencie z Vojenského obranného spravodajstva na Národný bezpečnostný úrad. Prijaté zmeny v zákone upravujú aj podmienky priemyselnej bezpečnosti na základe tzv. bezpečnostného projektu právnických osôb. Jednoznačnejšie sú deklarované aj možnosti vo výnimočných situáciách postúpiť utajovanú skutočnosť cudzej moci, s ktorou nie je uzatvorená medzinárodná zmluva, napríklad v súvislosti s bojom proti terorizmu. Rieši sa aj postavenie príslušníkov NBÚ, ich práva a povinnosti aj pri ochrane budov a priestorov s utajovanými dokumentmi.
Prijatím zákona o podmienkach práce v tajných službách sa sprísnia podmienky pre tých, čo chcú pracovať v SIS a Vojenskom spravodajstve. Všetci príslušníci SIS a Vojenského spravodajstva, ktorí nespĺňajú podmienku spoľahlivosti, budú v zmysle právnych úprav prepustení. Previerkou spoľahlivosti bude poverený NBÚ. Parlament rozhodol, že podmienku spoľahlivosti nespĺňajú všetky osoby, ktoré pred 15. februárom 1990 boli v služobnom alebo pracovnom pomere príslušníka Zboru národnej bezpečnosti v takmer všetkých jeho správach. Ide o rozviedku, kontrarozviedku, vojenskú kontrarozviedku, správu sledovania, správu ochrany straníckych a štátnych činiteľov, správu operatívnej techniky, správu pasov a víz. Nespoľahlivými sa stali všetci pracovníci krajských správ ZNB, Federálneho ministerstva vnútra ČSSR, vojaci pracujúci v Spravodajskej správe Hlavnej správy pohraničnej stráže a ostrahy štátnych hraníc alebo v Spravodajskej správe Generálneho štábu.
Novela Trestného zákona umožní, že skutkovú podstatu trestného činu naplní ten, kto verejne spochybňuje, schvaľuje alebo ospravedlňuje zločiny komunizmu alebo bude verejne propagovať túto ideológiu.
V skrátenom legislatívnom konaní boli schválené dve vládne predlohy - o Horskej záchrannej službe a o dobrovoľných dražbách. Podľa znenia prvej z nich vznikne od 1. januára 2003 Horská záchranná služba ako štátna príspevková organizácia napojená na rozpočet prostredníctvom Ministerstva vnútra SR. Týmto dátumom sa skončí duálny záchranný systém v slovenských horstvách a formálne zanikne Tatranská horská služba ako súčasť Štátnych lesov TANAP a Dobrovoľný zbor HS. Druhým vládnym zákonom o dobrovoľných dražbách sa má zaviesť forma predaja majetku ako jednoduchšiu alternatívu k dražbám vykonávaným súdmi a exekútormi na uspokojenie dlžníkov.
Poslanci dnes vrátili predkladateľom na dopracovanie návrh novely zákona o meste Košice, po tretí raz neschválili návrh ústavného zákona z dielne KDH o zrušení niektorých amnestií Vladimíra Mečiara, poslanecké návrhy o masových médiách a o zákaze šikanovania osôb orgánmi verejnej moci. Pozitívne stanovisko parlamentu získal aj zákon o vojnových hroboch.
NR SR tiež zobrala na vedomie prítomnosť zahraničných ozbrojených síl na území SR v rámci projektu Výcvikového strediska pre strednú a východnú Európu, kde sa budú školiť nižší dôstojníci NATO. Stredisko vo Vojenskej akadémii v Liptovskom Mikuláši by malo začať fungovať už v apríli na budúci rok.