SME

Medvede do kontajnerov chodia ďalej

Odkryté odpadky lákajú najväčšiu šelmu ďalej, súťaž na moderné zabezpečenie trvala dlhšie.

Do tohto kontajnera v Bobrovci sa medveď nedostane.Do tohto kontajnera v Bobrovci sa medveď nedostane. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME – STANISLAVA SMADIŠOVÁ)

DONOVALY. Ukážkový kontajner na odpad zabezpečený proti medveďom, ktorý pred takmer štyrmi mesiacmi predstavil na Donovaloch minister životného prostredia József Nagy, je otvorený, trčia z neho smeti a láka medvede.

V turistickom stredisku zatiaľ nie sú avizované informačné tabule v slovenčine a angličtine, ktoré mali upozorniť turistov na výskyt medveďov a na to, ako sa majú správať pri stretnutí so šelmou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Projekt ministerstva životného prostredia vyvolal pozitívny ohlas v obciach aj u ochranárov. Ministerstvo plánuje do opatrení na zabránenie stretnutí medveďov s človekom tento rok investovať približne 70-­tisíc eur.

SkryťVypnúť reklamu

Fungujú len zatvorené

Erik Baláž z Lesoochranárskeho združenia VLK hovorí, že ak nie sú kontajnery na odpad stále zatvorené, opatrenie je zbytočné a nemá zmysel.

„Len zabezpečené kontajnery sú ochranou pred medveďmi, ktoré schádzajú do obývaných území. Jediný dôvod, prečo prichádzajú, je potrava. Keď prídu a k potrave sa nedostanú, nevrátia sa.“

Starosta Donovál Miroslav Daňo hovorí, že nedávno videli na Hanesoch (časť Donovál) len niekoľko desiatok metrov od domov medvedicu s mladými a ďalšieho medveďa. Kontajner na odpad býva otvorený, nie je to totiž špeciálny typ proti medveďom.

„Nemá teleskopy na otváranie, takže keby bol stále zatvorený, starenky by nedokázali kryt zodvihnúť. Požiadali sme o päť zabezpečených kontajnerov, ale zatiaľ žiadna reakcia,“ hovorí starosta. Nahnevaný je starosta historickej Španej Doliny Marian Slobodník.

SkryťVypnúť reklamu

Medvede už chodia do dediny, ale nedostali peniaze na oplotenie smetného dvora proti medveďom, kryté kontajnery ani informačné tabule. „Nech idú do hája,“ povedal starosta.

Ministerstvo potvrdilo, že obce zatiaľ nedostali kontajnery proti medveďom. Zdôvodňuje to termínmi verejnej obchodnej súťaže, ktorú musela vypísať Štátna ochrana prírody na ich výrobu a dodávku. Kontajnery sú objednané, prioritne pôjdu do problémových lokalít.

Žiada ich pätnásť obcí

Špeciálne kontajnery žiada pätnásť obcí prevažne zo severu a stredu Slovenska. Jeden stojí 1550 eur. Environmentálny fond a Štátna ochrana prírody SR vyčlenili na ich nákup vyše 37-­tisíc eur.

Jeden z posledných prípadov, keď medveď zišiel k domom, sa stal koncom mája vo Veľkej nad Ipľom. Najprv sa túlal po lučenskom sídlisku, potom napadol a zožral psa vo dvore rodinného domu v blízkej dedine. Starosta Gabriel Rácz požiadal o mimoriadny odstrel, ale medveď sa odvtedy neobjavil.

SkryťVypnúť reklamu

„Nežiadal som o špeciálne kontajnery. Nie je na to dôvod. Bol to ojedinelý prípad,“ hovorí starosta.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 16 630
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 357
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 4 794
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 561
  5. Plátené tašky a opakované použitie 3 677
  6. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 3 567
  7. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 3 157
  8. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 2 577
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pamätník Memoranda národa slovenského v Martine.

Výročie si pripomenuli predseda parlamentu aj ZMOS.


TASR

Na juhu sa očakávajú aj vysoké teploty.


TASR
Ilustračné foto.

Návštevnosť v kúpeľoch dosiahla úroveň spred pandémie.


TASR 1
Národná rada Slovenskej republiky.

Na Slovensku je aktívnych 55 strán či hnutí.


TASR 10

Sportnet

Aryna Sabalenková (vľavo) a Coco Gauffová na Roland Garros.

Dve najvyššie postavené tenistky v rebríčku WTA sa vo finále stretnú opäť po mesiaci. Ich vzájomná bilancia je vyrovnaná.


Michaela Churavá
Slovenskí futbalisti.

Pozrite si TV program prípravného futbalového zápasu, v ktorom Slovensko čelí Grécku. Kde sledovať zápas?


Centrálny kurt Philippa Chatriera počas zápasu Lorenzo Musetti - Carlos Alcaraz v semifinále Roland Garros 2025.

Núdzové riešenie z 80-tych rokoch 19. storočia sa ukázalo ako revolučné.


Jan Kamarád
Adam Hagara na exhibícii v Bratislave.

Mladý Slovák sa predstaví na NHK Trophy.


SkryťZatvoriť reklamu