Podmienky na pomoc Európskej únie majú výnimku. Cestoviny a múku dostanú tí, čo berú dva dôchodky, nie však vdovy a vdovci bez iných štátnych dávok.
LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Starí ľudia, ktorí žijú len z vdovského alebo vdoveckého dôchodku a nepoberajú starobný dôchodok, nemajú nárok na potravinovú pomoc. Ak aj žiadajú o mimoriadnu dávku múky a cestovín, ktorú práve roznášajú chodobným po Slovensku, odmietajú ich.
Dvadsať kilogramov múky a cestovín dostávajú totiž len nepracujúci poberatelia starobného, invalidného alebo predčasného dôchodku, ktorého výška nepresahuje 305 eur. Vdovcom pomôžu, len ak by boli v hmotnej núdzi.
Ani dvesto eur
Vyše sedemdesiatročnej žene s vdovským dôchodkom okolo dvestodvadsať eur povedali na obecnom úrade, že na potravinovú pomoc nemá nárok, hoci má príjem nižší ako niektorí starobní dôchodcovia, ktorí múku a cestoviny dostali. Takýchto prípadov bolo viac.
Pomoc pritom dostávajú aj ľudia, ktorí majú starobný plus vdovský dôchodok spolu v sume okolo štyristo eur. Stačí, aby bol ten starobný nižší ako 305 eur.
Marko Urdzík, predseda Potravinovej banky Slovenska, ktorá potravinovú pomoc únie distribuuje, to nepovažuje za spravodlivé a bude žiadať ministerstvo pôdohospodárstva, aby zmenilo usmernenie. „Starobní dôchodcovia s často vyššími príjmami a tí, ktorí žijú napríklad z dvoch dôchodkov, múku a cestoviny dostávajú. Vzniká tým určitá krivda,“ povedal Urdzík.
V Mikuláši pomohli mníšky
V Liptovskom Mikuláši rozdala Spišská katolícka charita s magistrátom pomoc zatiaľ vyše tristo ľuďom.
V meste spĺňa podľa sestry Júlie kritériá asi dvetisíc ľudí.
Potraviny sú v skladoch magistrátu a vozia ich mestskými autami. Hovorca Peter Lehotský tvrdí, že potravín je dosť a mali by uspokojiť všetkých žiadateľov. Ľudia sa postupne zapisujú do zoznamov, a keď sa ich nazbiera asi dvesto, magistrát určí miesto, kde budú potraviny rozdávať.
Každý dostáva 20 kilogramov múky a 20 kilogramov bezvaječných cestovín, teda slovenskej ryže, kolienok a špirál. Musí ukázať občiansky preukaz a podpísať vyhlásenie, že potraviny nebude predávať ďalej.
Ľudia si chodia po potravinovú pomoc rôzne. Niektorí s taškami alebo vozíkmi, iní na aute. „Jedna rodina si odviezla múku a cestoviny na staršom BMW, niektorí si doniesli tašky a mysleli si, že to odnesú,“ hovorí Lehotský.
Sestra Júlia si pochvaľuje spoluprácu najmä s oravskými obcami. Zakamenné sa spojilo s ďalšími piatimi a dvomi kamiónmi priviezli 27 ton potravín. V Zakamennom s vyše päťtisíc obyvateľmi rozdali 11 ton.
Tisíce ton múky
Nárok na pomoc majú dôchodcovia s dôchodkom do 305 eur, deti v náhradnej rodinnej starostlivosti, poberatelia dávok v hmotnej núdzi a ľudia na hranici životného minima. Hladká múka má dátum spotreby v roku 2012 a cestoviny v roku 2014.
Pomoc platí Európska únia. Slovensko urobilo súťaž na dodávateľa, zvíťazilo konzorcium troch firiem Mlyn Sládkovičovo, Mlyn Pohronský Ruskov a český výrobca cestovín Europasta SE. Zo 45-tisíc ton obilia sa zaviazali vyrobiť 10tisíc ton hladkej múky a rovnaké množstvo cestovín.

Beata
Balogová
