SME
Streda, 20. január, 2021 | Meniny má DaliborKrížovkyKrížovky

Matovič: KDH sa chce Ficovi hodiť okolo krku

Poslanec IGOR MATOVIČ tvrdí, že v koalícii je korupcia. Povedať mu to mal hodnoverný minister. Až po rozhovore spresnil, že išlo o ministra obrany Ľubomíra Galka.

Igor Matovič (38) sa s tromi priateľmi dostal do parlamentu na kandidátke SaS. Z klubu ho strana vyhodila, dnes je nezávislým poslancom. Vyštudoval finančný manažment na Univerzite Komenského. Pred vstupom do politiky podnikal v oblasti regionálnych novínIgor Matovič (38) sa s tromi priateľmi dostal do parlamentu na kandidátke SaS. Z klubu ho strana vyhodila, dnes je nezávislým poslancom. Vyštudoval finančný manažment na Univerzite Komenského. Pred vstupom do politiky podnikal v oblasti regionálnych novín (Zdroj: SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Prečo ste boli ministra práce Jozefa Mihála prosiť, aby z vládneho návrhu vyhodil gastrolístky a nechal vás predložiť návrh?

Mihál klame. Myslel som, že je spokojný a odrazu takýto zákerný podraz, doslova lož. Je pravda, že som mu pre gastrolístky volal. On mi vraví, gastrolístky nerieš, určite tam nebudú, lebo nechcem, aby mi odborári išli pre nejakú hlúposť do ulíc. Mohol byť šťastný, keď sme sa rozhodli, že odídeme zo sály.

Prečo by mal byť šťastný, keď ste mu takmer potopili zákon roka?

Toto je taká mediálna skratka. Strašne sa bál, že budeme proti, zdržíme sa alebo sa budeme prezentovať. Pri všetkých možnostiach by vlastne Zákonník práce neprešiel. Naše riešenie mu pomohlo. Nechceli sme ublížiť jemu ani SaS, ktorá nás netopila pri hlasovaní o pozmeňovacích návrhoch.

Po hlasovaní, keď gastrolístky neprešli, ste politikov z KDH a SDKÚ obvinili, že boli podplatení. Kto a koho podplatil?

Napríklad Pavol Hrušovský, ktorý sedí na koaličnej rade, podpísal, že KDH s návrhom nemá problém, podpísal aj pozmeňovák.

On tvrdí, že vám chcel umožniť návrh predložiť.

Tak sa to nerobí. Nikdy nepodpisujem pozmeňovák, s ktorým nesúhlasím.

Zobral teda úplatok?

Hrušovský návrh nakoniec nepodporil. Čo ovplyvní takýto názorový kotrmelec? S Hrušovským som sa pritom radil, keď mi Janiš a ďalší z SDKÚ po koaličnej rade povedali, že gastrolístky nepodporia. Vtedy mi povedal, daj si to ako podmienku. Povedz, že keď ti neprejdú tieto dve veci, tak nezahlasuješ za Zákonník práce. Vravím mu, že sa chcem tomu vyhnúť, snažím sa presviedčať kultivovane, nechcem vydierať. A Hrušovský mi sám hovorí, v tejto koalícii nič nedosiahneš, ak nebudeš vydierať.

Je to tak?

Myslím, že na koaličnej rade to nefunguje inak. Každý si dá niečo do pľacu a teraz sa bavia – no tak ja ti toto podporím, keď ty mi podporíš toto. Je to hľadanie dohody za nejaký barter, niekto to možno nazve vydieraním.

A dôkazy o podplácaní máte aké?

Opýtajte sa pána Hrušovského a pána Slotu, o čom mali stretnutie deň pred hlasovaním o zákonníku. Spýtajte sa Pašku, Fica, Slotu, prečo nechceli odísť alebo pri hlasovaní vytiahnuť kartu.

Prečo?

Lebo tu bola dohoda s Hrušovským. Vybavil u Slotu, že si nevytiahnu kartu. So Slotom sa nedá urobiť čistý biznis.

Čiže to nebolo tak, že firmy podplácali poslancov, ako ste najprv tvrdili?

Jedno ani druhé si neodporuje. Dajte si do Googlu Slota a Doxx a uvidíte, čo vám vyhodí. Vyjadril som podozrenie, že toto nebolo čisté. Takýto názorový kotrmelec sa nerobí zadarmo.

Prečo ste nepodali trestné oznámenie?

Lebo nemám dôkazy, ale podozrenie. Sú príliš skúsení, aby zanechávali stopy.

Vy ste nevyjadrili podozrenie. Priamo cez médiá ste o koaličných poslancoch hovorili, že im pribudnú na účty peniaze. To je veľmi vážne obvinenie.

Za týmto si stojím. Môžem to zopakovať bez problémov aj teraz, že treba sa pozrieť niektorým hlasujúcim poslancom na účty, či im tam náhodou niečo nepribudne.

Ale nemáte dôkazy.

Samozrejme, že nemám. Nie sú takí hlúpi, sú 20 rokov v politike.

Aké máte výhrady k Zákonníku práce?

Je tam viacero bodov, s ktorými sa až tak nestotožňujem. Súbeh výpovednej lehoty a odstupného je trochu krutý pre ľudí.

Podporíte ho, keď príde opäť do parlamentu po vetovaní prezidentom?

Ak si SDKÚ a KDH nepriznajú chybu, tak nemáme chuť zúčastniť sa na hlasovaní.

Čo mohlo byť za konaním Hrušovského?

Kladiem si otázku, či tam nie je silná proficovská loby, ktorá si hľadá zámienku, ako by sa Ficovi hodila okolo krku a potrebujú možno vyvolať vnútrokoaličný spor, aby vyprovokovali Matoviča, aby nepodporil Zákonník práce. Tým budú môcť ukazovať na SaS, vy ste nekonzistentní, neviete dodržať slovo, v takejto koalícii sa fungovať nedá, lebo negarantujete väčšinu a my máme dôvod vystúpiť a hodiť sa Ficovi okolo krku.

KDH chce návrat Fica?

Všetko tomu nasvedčuje, že toto za tým môže byť. Keď sa na to takto pozerám, tak by som nechcel byť súčasťou tejto hry a dať im zámienku.

Na toto ste prišli kedy? Lebo ak bol zámer KDH vyprovokovať Matoviča, tak vyšiel.

Nechal som sa vyprovokovať Hrušovským, uznávam. Priznávam, nikdy v živote som nevolil nikoho iného ako KDH. V 1998 som volil SDK. Bolo to v súlade s mojím presvedčením.

Kto v KDH je to proficovské krídlo?

Najväčší ficovec je Pavol Abrhan a ľudia okolo neho. Aj Hrušovský. Ale myslím, že by to pre nich bola katastrofa. Neverím, že by Lipšic, Žitňanská, Procházka, minimálne títo traja, išli s Ficom.

Hovoríte o KDH a SDKÚ, že sú tam podrazáci, Hrušovský sa dohaduje so Slotom a chce povaliť vládu. Nemáte problém byť súčasťou takej koalície?

Máme umožniť návrat zlodejov ku korytám? To si nezoberiem na triko. V tejto koalícii je kvantum kšeftárov, zlých ľudí, vydieračov, ale vždy je to stokrát lepšie pre Slovensko ako to, čo by nás čakalo, keby sa vrátil Robert Fico.

Kto sú tí kšeftári?

Jednoducho sú. Prečo by som ich mal menovať.

Tvrdíte, že ste úprimný.

Sú tam takí, ktorí v parlamente ako pozmeňovacie čítajú návrhy, ktoré im dá lobingová firma ako manuál.

Kto? Zase len niečo naznačujete, bez dôkazov.

Čistý prípad lobistu v parlamente je poslanec SDKÚ Stanislav Janiš. Niekto mu dá niečo do ruky a on to presne číta. To bolo teraz vidieť pri gastrolístkoch, on čítal argumenty lobingovej firmy, nabrífovaný od nich.

Platilo to aj pri Trnkovi, ktorého navrhol?

Neviem, čo bol Trnka, to som ešte nepochopil. Ale v podstate áno, z jeho vlastnej hlavy to určite nebolo.

Jedna vec je lobing, ale ďalšia obviniť poslancov, že ich firmy podplácajú.

Poviem to na tom Janišovi. Na hospodárskom výbore je mojím šéfom. Dva alebo tri mesiace dozadu príde poslanec Glváč zo Smeru, k cestnému zákonu predloží pozmeňovací návrh na zavedenie povinnosti mať doklad originality. To znamená, že keď si navzájom predávame autá, všetkým by nám vytiahli sto eur z vrecka. Keď to predložil Glváč, všetci koaliční sme ho sfúkli. Pred dvomi týždňami, odrazu pozmeňovací návrh predsedu výboru Janiša doslova odpísaný od Glváča. Pozerám, či sa mi sníva, veď toto som už zažil.

Čo je na lobingu na Slovensku zlé? Veď v zahraničí je to bežné.

Určite je aj veľa dobrého lobingu. Ale pri kontrole originality prišiel minister a hovorí, že tým nič nedosiahnete, naozaj je to iba o sto eurách pre firmy. Keď taký lobing zvíťazí, nie je to v poriadku. Ak ovplyvňuje svedomie, či už peniazmi, alebo inými výhodami, je devastačný.

Chcete založiť stranu. Aké budú jej priority?

Čo ja považujem za rakovinu, sú politické nominácie.

Pri ktorých ste nesplnili svoj sľub, že ich zverejníte.

Cez uhorku vám ich zverejním.

To hovoríte trištvrte roka.

Mali sme problém, že sme museli vyriešiť právnickú vec. Vyhrážali sa nám, že ak to urobíme, budú nás žalovať. Vraj tým porušíme osobné údaje a ďalšie.

A ďalšie vaše priority?

Nezávislí v parlamente a zastavenie rozkrádačiek. Neviem, či môžem povedať jeho meno, ale asi nie, asi by nebol rád, bavil som sa s jedným ministrom za SaS. Neviem, či teraz tým niečo nepokazím. Každopádne, bavil som sa s ním asi dva alebo tri dni dozadu a on mi hovorí: "Ale vy ste naivný. Vy si myslíte, že tie ostatné strany neberú úplatky? Ono je to iba v menšej miere, ale však naďalej je to o tom." A ja akože, ja tomu naďalej nechcem veriť. Hovoril mi to, ale ja tomu naozaj nechcem veriť, že žijem v koalícii, v ktorej by sa naozaj brali úplatky takéhoto typu, že tie strany majú svojich výberčích, že tam sú financmajstri, cez ktorých sa tie financie prelievajú, tie čierne fondy. Ja tomu naozaj nechcem veriť.

A to ste sa bavili konkrétne aj o tomto systéme, že to funguje aj teraz?

Áno, hovoril mi to ten minister, že tie percentá podľa neho teraz ešte fungujú. Hovorím, že stále tomu nechcem veriť.

Ako? Z každého štátneho si niečo uleje strana zodpovedná za ministerstvo, ktoré ho uzatvára?

Neviem. Ja stále tomu nechcem veriť, lebo si neviem predstaviť, že by sa to neprevalilo. Podľa mňa ak by si niekto niekde pýtal, tak by sa, dúfam, už našiel niekto odvážny, kto by prišiel s tým a povedal, že tuto nejaký ten úradníček si odo mňa pýtal nejaký ten úplatok. Ja tomu nechcem veriť. Ale hovoril mi to minister zo SaS, ktorý je dosť hodnoverný a myslím si, že by to teoreticky mohla byť pravda.

On vám priamo opísal, ako sa to deje?

Nie, len mi povedal, nech si nemyslím o tej koalícii, že sú to čistí ľudia. To mi hovoril.

Prečo to neoznámi polícii?

Ja som mu hovoril, že keď máme dôkazy, poďme s tým von. Neviem, či je to v tejto rovine. Podľa mňa on takisto dôkazy nemá. To bolo skôr v takej tej rečníckej rovine, že on nevidí tak čisto tú koalíciu, že on si jednoducho myslí, že to naďalej takto nejak funguje a tí výberčí tam sú. Ja naivne stále verím, že to tak nie je. Aj preto chcem držať chrbát tejto koalícii a myslím si, že ak by to aj bolo, tak pevne verím, že to nie je systém v koaličných stranách, môžu to byť nejaké individuálne zlyhania. Pri Smere, SNS a HZDS tam to bol jednoznačne premyslený systém nejakého paralelného financovania. Ale tu si myslím, že keď zlyhajú, tak zlyhajú skôr jednotliví ľudia. Ja som povedal v prvom rozhovore pre SME, že keď budú kradnúť, odídem. Ale je to morálna dilema, keby som mal umožniť návrat zlodejskej bandy ku korytám, volím menšie zlo. Neviem, či by som mal odvahu vypovedať poslušnosť koalícii, skôr sa budem snažiť selektívnym spôsobom tie nádory vyrezávať.

Tak beriete späť slová o odchode v prípade, že sa prevalí korupčná kauza?

Iba by som ich korigoval. Keby sme umožnili návrat Fica, bol by to veľký krok späť. Tak sa radšej budem snažiť poukazovať na chyby, aby sme sa posunuli.

Janiš: Matovič je populista ako Fico

Označenie niektorých kolegov poslancov „sviňami“ práve kvôli tomu, že hlasovali pri rokovaní o Zákonníku práce podľa svojho názoru a slobodne, však svedčí o pokrytectve Igora Matoviča . Pán Matovič je populista ako Róbert Fico, akurát si na neho netrúfa a tak loví voličov z opačnej strany politického spektra.

Včera tento môj kolega pre médiá skritizoval nedodržanie vraj akejsi politickej dohody so straníckymi šéfmi koalície ohľadne ním navrhovaných zmien v Zákonníku práce. Čiže od poslancov prakticky žiadal to, čo viac ako pol roka dozadu hlasno kritizoval – sklopenie uší a ignorovanie svojho presvedčenia kvôli uspokojeniu jeho politických ambícií.

Pán Matovič ako obvykle vedome nevie o čo ide a klame. Žiadne škodovky pod originalitu, ktorú som navrhoval nespadajú. Originalita je však už aj dnes povinná pri istých úkonoch, napr. ak si prestriekate auto aj starú škodovku a to Matovičovi nevadí.

Originalita je o tom a len o tom, aby sa v maximálnej možnej miere eliminovala autičkárska mafia. Je populistické tvrdiť, že vraj chce ľuďom ušetriť peniaze aby nemuseli platiť za originalitu. Keď občanovi riadne políciou zaevidované auto zhabe tá istá polícia, lebo sa po čase zistí, že je kradnuté, tak človek nemá ani auto ani peniaze.

Štát musí vytvárať také podmienky, aby ľudí chránil pred auto mafiou. Lebo ak polícia raz vydá doklady od auta, tým potvrdí, že je auto v poriadku a mala by zodpovedať za to, že pustila na cesty auto kradnuté. Preto by mal dnes štát niesť aj zodpovednosť za škodu, ktorú občanovi spôsobil tým, že vydal doklady od auta, ktoré bolo kradnuté.

Ak by som prijal hru pána Matoviča, tak by som mal povedať, že ho podplatila auto mafia. A čo sa týka gastro lístkov, tu som ovplyvnení len a len obyčajnými pracujúcimi ľuďmi, aj mojou rodinou, ktorí gastro lístky denno denne používajú a nevidia dôvod, prečo by sa malo niečo meniť.

Vyzerá to tak, že ten kto má iný názor ako pán Matovoič je okamžite ním obvinený zo kšeftárstva. Úprimne je mi ho ľúto ako človeka, lebo v absolútnej snahe byť v médiách a robiť tzv. politiku sa neštíti urážať kolegov okolo seba.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 2. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 3. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 4. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 7. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 8. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 9. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 10. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 1. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 2. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 3. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 4. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 5. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 6. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 7. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 8. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 9. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 10. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 29 995
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 27 348
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 12 183
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 10 281
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 631
 6. Ohlúpli sme počas Covid roka? 8 193
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 462
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 476
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 276
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom? 4 916
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Nový prezident USA Joe Biden.
NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Holý o výnimke nehovoril pravdu, papalášizmus dokazuje úspešný vedec

Pracuje v Anglicku, žiadosť mu zamietli.

Podpredseda vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý (Sme rodina)
Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Trump nikomu nechýbal, Biden je prezident

Biden nesľuboval, že Ameriku urobí znovu veľkou. Mal prosbu.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME
Film Správa má medzinárodné obsadenie. Na obrázku Nemci Christoph Bach a Florian Panzner.

Neprehliadnite tiež

Kotleba sa zabetónoval tak, že stranu by mohol riadiť aj spoza mreží

Stanovy schválil delegáti začiatkom roka bez toho, aby ich vopred poznali.

Marian Kotleba (ĽSNS).

Vláda o testovaní rokovala päť dní, aj tak spravili chybu

Zákaz vychádzania bude platiť aj 25. a 26. januára.

Predseda vlády SR Igor Matovič, vľavo minister obrany SR Jaroslav Naď a minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (všetci OĽaNO).

Osada v Zbudskom Dlhom zápasí s covidom. Stráži ju polícia

Riaditeľ školy: Na úmrtia sa pozeráme tragicky, z detí sa stali siroty.

Pred osadou hliadkujú policajti.

Slovensko zablahoželalo novému prezidentovi USA, krajina má záujem o prehĺbenie vzťahov

Slovensko reaguje na inauguráciu nového prezidenta USA Bidena.

Ilustračná fotografia.