SME
Sobota, 12. jún, 2021 | Meniny má ZlatkoKrížovkyKrížovky

Matovič: KDH sa chce Ficovi hodiť okolo krku

Poslanec IGOR MATOVIČ tvrdí, že v koalícii je korupcia. Povedať mu to mal hodnoverný minister. Až po rozhovore spresnil, že išlo o ministra obrany Ľubomíra Galka.

Igor Matovič (38) sa s tromi priateľmi dostal do parlamentu na kandidátke SaS. Z klubu ho strana vyhodila, dnes je nezávislým poslancom. Vyštudoval finančný manažment na Univerzite Komenského. Pred vstupom do politiky podnikal v oblasti regionálnych novínIgor Matovič (38) sa s tromi priateľmi dostal do parlamentu na kandidátke SaS. Z klubu ho strana vyhodila, dnes je nezávislým poslancom. Vyštudoval finančný manažment na Univerzite Komenského. Pred vstupom do politiky podnikal v oblasti regionálnych novín (Zdroj: SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Prečo ste boli ministra práce Jozefa Mihála prosiť, aby z vládneho návrhu vyhodil gastrolístky a nechal vás predložiť návrh?

Mihál klame. Myslel som, že je spokojný a odrazu takýto zákerný podraz, doslova lož. Je pravda, že som mu pre gastrolístky volal. On mi vraví, gastrolístky nerieš, určite tam nebudú, lebo nechcem, aby mi odborári išli pre nejakú hlúposť do ulíc. Mohol byť šťastný, keď sme sa rozhodli, že odídeme zo sály.

Prečo by mal byť šťastný, keď ste mu takmer potopili zákon roka?

Toto je taká mediálna skratka. Strašne sa bál, že budeme proti, zdržíme sa alebo sa budeme prezentovať. Pri všetkých možnostiach by vlastne Zákonník práce neprešiel. Naše riešenie mu pomohlo. Nechceli sme ublížiť jemu ani SaS, ktorá nás netopila pri hlasovaní o pozmeňovacích návrhoch.

Po hlasovaní, keď gastrolístky neprešli, ste politikov z KDH a SDKÚ obvinili, že boli podplatení. Kto a koho podplatil?

Napríklad Pavol Hrušovský, ktorý sedí na koaličnej rade, podpísal, že KDH s návrhom nemá problém, podpísal aj pozmeňovák.

On tvrdí, že vám chcel umožniť návrh predložiť.

Tak sa to nerobí. Nikdy nepodpisujem pozmeňovák, s ktorým nesúhlasím.

Zobral teda úplatok?

Hrušovský návrh nakoniec nepodporil. Čo ovplyvní takýto názorový kotrmelec? S Hrušovským som sa pritom radil, keď mi Janiš a ďalší z SDKÚ po koaličnej rade povedali, že gastrolístky nepodporia. Vtedy mi povedal, daj si to ako podmienku. Povedz, že keď ti neprejdú tieto dve veci, tak nezahlasuješ za Zákonník práce. Vravím mu, že sa chcem tomu vyhnúť, snažím sa presviedčať kultivovane, nechcem vydierať. A Hrušovský mi sám hovorí, v tejto koalícii nič nedosiahneš, ak nebudeš vydierať.

Je to tak?

Myslím, že na koaličnej rade to nefunguje inak. Každý si dá niečo do pľacu a teraz sa bavia – no tak ja ti toto podporím, keď ty mi podporíš toto. Je to hľadanie dohody za nejaký barter, niekto to možno nazve vydieraním.

A dôkazy o podplácaní máte aké?

Opýtajte sa pána Hrušovského a pána Slotu, o čom mali stretnutie deň pred hlasovaním o zákonníku. Spýtajte sa Pašku, Fica, Slotu, prečo nechceli odísť alebo pri hlasovaní vytiahnuť kartu.

Prečo?

Lebo tu bola dohoda s Hrušovským. Vybavil u Slotu, že si nevytiahnu kartu. So Slotom sa nedá urobiť čistý biznis.

Čiže to nebolo tak, že firmy podplácali poslancov, ako ste najprv tvrdili?

Jedno ani druhé si neodporuje. Dajte si do Googlu Slota a Doxx a uvidíte, čo vám vyhodí. Vyjadril som podozrenie, že toto nebolo čisté. Takýto názorový kotrmelec sa nerobí zadarmo.

Prečo ste nepodali trestné oznámenie?

Lebo nemám dôkazy, ale podozrenie. Sú príliš skúsení, aby zanechávali stopy.

Vy ste nevyjadrili podozrenie. Priamo cez médiá ste o koaličných poslancoch hovorili, že im pribudnú na účty peniaze. To je veľmi vážne obvinenie.

Za týmto si stojím. Môžem to zopakovať bez problémov aj teraz, že treba sa pozrieť niektorým hlasujúcim poslancom na účty, či im tam náhodou niečo nepribudne.

Ale nemáte dôkazy.

Samozrejme, že nemám. Nie sú takí hlúpi, sú 20 rokov v politike.

Aké máte výhrady k Zákonníku práce?

Je tam viacero bodov, s ktorými sa až tak nestotožňujem. Súbeh výpovednej lehoty a odstupného je trochu krutý pre ľudí.

Podporíte ho, keď príde opäť do parlamentu po vetovaní prezidentom?

Ak si SDKÚ a KDH nepriznajú chybu, tak nemáme chuť zúčastniť sa na hlasovaní.

Čo mohlo byť za konaním Hrušovského?

Kladiem si otázku, či tam nie je silná proficovská loby, ktorá si hľadá zámienku, ako by sa Ficovi hodila okolo krku a potrebujú možno vyvolať vnútrokoaličný spor, aby vyprovokovali Matoviča, aby nepodporil Zákonník práce. Tým budú môcť ukazovať na SaS, vy ste nekonzistentní, neviete dodržať slovo, v takejto koalícii sa fungovať nedá, lebo negarantujete väčšinu a my máme dôvod vystúpiť a hodiť sa Ficovi okolo krku.

KDH chce návrat Fica?

Všetko tomu nasvedčuje, že toto za tým môže byť. Keď sa na to takto pozerám, tak by som nechcel byť súčasťou tejto hry a dať im zámienku.

Na toto ste prišli kedy? Lebo ak bol zámer KDH vyprovokovať Matoviča, tak vyšiel.

Nechal som sa vyprovokovať Hrušovským, uznávam. Priznávam, nikdy v živote som nevolil nikoho iného ako KDH. V 1998 som volil SDK. Bolo to v súlade s mojím presvedčením.

Kto v KDH je to proficovské krídlo?

Najväčší ficovec je Pavol Abrhan a ľudia okolo neho. Aj Hrušovský. Ale myslím, že by to pre nich bola katastrofa. Neverím, že by Lipšic, Žitňanská, Procházka, minimálne títo traja, išli s Ficom.

Hovoríte o KDH a SDKÚ, že sú tam podrazáci, Hrušovský sa dohaduje so Slotom a chce povaliť vládu. Nemáte problém byť súčasťou takej koalície?

Máme umožniť návrat zlodejov ku korytám? To si nezoberiem na triko. V tejto koalícii je kvantum kšeftárov, zlých ľudí, vydieračov, ale vždy je to stokrát lepšie pre Slovensko ako to, čo by nás čakalo, keby sa vrátil Robert Fico.

Kto sú tí kšeftári?

Jednoducho sú. Prečo by som ich mal menovať.

Tvrdíte, že ste úprimný.

Sú tam takí, ktorí v parlamente ako pozmeňovacie čítajú návrhy, ktoré im dá lobingová firma ako manuál.

Kto? Zase len niečo naznačujete, bez dôkazov.

Čistý prípad lobistu v parlamente je poslanec SDKÚ Stanislav Janiš. Niekto mu dá niečo do ruky a on to presne číta. To bolo teraz vidieť pri gastrolístkoch, on čítal argumenty lobingovej firmy, nabrífovaný od nich.

Platilo to aj pri Trnkovi, ktorého navrhol?

Neviem, čo bol Trnka, to som ešte nepochopil. Ale v podstate áno, z jeho vlastnej hlavy to určite nebolo.

Jedna vec je lobing, ale ďalšia obviniť poslancov, že ich firmy podplácajú.

Poviem to na tom Janišovi. Na hospodárskom výbore je mojím šéfom. Dva alebo tri mesiace dozadu príde poslanec Glváč zo Smeru, k cestnému zákonu predloží pozmeňovací návrh na zavedenie povinnosti mať doklad originality. To znamená, že keď si navzájom predávame autá, všetkým by nám vytiahli sto eur z vrecka. Keď to predložil Glváč, všetci koaliční sme ho sfúkli. Pred dvomi týždňami, odrazu pozmeňovací návrh predsedu výboru Janiša doslova odpísaný od Glváča. Pozerám, či sa mi sníva, veď toto som už zažil.

Čo je na lobingu na Slovensku zlé? Veď v zahraničí je to bežné.

Určite je aj veľa dobrého lobingu. Ale pri kontrole originality prišiel minister a hovorí, že tým nič nedosiahnete, naozaj je to iba o sto eurách pre firmy. Keď taký lobing zvíťazí, nie je to v poriadku. Ak ovplyvňuje svedomie, či už peniazmi, alebo inými výhodami, je devastačný.

Chcete založiť stranu. Aké budú jej priority?

Čo ja považujem za rakovinu, sú politické nominácie.

Pri ktorých ste nesplnili svoj sľub, že ich zverejníte.

Cez uhorku vám ich zverejním.

To hovoríte trištvrte roka.

Mali sme problém, že sme museli vyriešiť právnickú vec. Vyhrážali sa nám, že ak to urobíme, budú nás žalovať. Vraj tým porušíme osobné údaje a ďalšie.

A ďalšie vaše priority?

Nezávislí v parlamente a zastavenie rozkrádačiek. Neviem, či môžem povedať jeho meno, ale asi nie, asi by nebol rád, bavil som sa s jedným ministrom za SaS. Neviem, či teraz tým niečo nepokazím. Každopádne, bavil som sa s ním asi dva alebo tri dni dozadu a on mi hovorí: "Ale vy ste naivný. Vy si myslíte, že tie ostatné strany neberú úplatky? Ono je to iba v menšej miere, ale však naďalej je to o tom." A ja akože, ja tomu naďalej nechcem veriť. Hovoril mi to, ale ja tomu naozaj nechcem veriť, že žijem v koalícii, v ktorej by sa naozaj brali úplatky takéhoto typu, že tie strany majú svojich výberčích, že tam sú financmajstri, cez ktorých sa tie financie prelievajú, tie čierne fondy. Ja tomu naozaj nechcem veriť.

A to ste sa bavili konkrétne aj o tomto systéme, že to funguje aj teraz?

Áno, hovoril mi to ten minister, že tie percentá podľa neho teraz ešte fungujú. Hovorím, že stále tomu nechcem veriť.

Ako? Z každého štátneho si niečo uleje strana zodpovedná za ministerstvo, ktoré ho uzatvára?

Neviem. Ja stále tomu nechcem veriť, lebo si neviem predstaviť, že by sa to neprevalilo. Podľa mňa ak by si niekto niekde pýtal, tak by sa, dúfam, už našiel niekto odvážny, kto by prišiel s tým a povedal, že tuto nejaký ten úradníček si odo mňa pýtal nejaký ten úplatok. Ja tomu nechcem veriť. Ale hovoril mi to minister zo SaS, ktorý je dosť hodnoverný a myslím si, že by to teoreticky mohla byť pravda.

On vám priamo opísal, ako sa to deje?

Nie, len mi povedal, nech si nemyslím o tej koalícii, že sú to čistí ľudia. To mi hovoril.

Prečo to neoznámi polícii?

Ja som mu hovoril, že keď máme dôkazy, poďme s tým von. Neviem, či je to v tejto rovine. Podľa mňa on takisto dôkazy nemá. To bolo skôr v takej tej rečníckej rovine, že on nevidí tak čisto tú koalíciu, že on si jednoducho myslí, že to naďalej takto nejak funguje a tí výberčí tam sú. Ja naivne stále verím, že to tak nie je. Aj preto chcem držať chrbát tejto koalícii a myslím si, že ak by to aj bolo, tak pevne verím, že to nie je systém v koaličných stranách, môžu to byť nejaké individuálne zlyhania. Pri Smere, SNS a HZDS tam to bol jednoznačne premyslený systém nejakého paralelného financovania. Ale tu si myslím, že keď zlyhajú, tak zlyhajú skôr jednotliví ľudia. Ja som povedal v prvom rozhovore pre SME, že keď budú kradnúť, odídem. Ale je to morálna dilema, keby som mal umožniť návrat zlodejskej bandy ku korytám, volím menšie zlo. Neviem, či by som mal odvahu vypovedať poslušnosť koalícii, skôr sa budem snažiť selektívnym spôsobom tie nádory vyrezávať.

Tak beriete späť slová o odchode v prípade, že sa prevalí korupčná kauza?

Iba by som ich korigoval. Keby sme umožnili návrat Fica, bol by to veľký krok späť. Tak sa radšej budem snažiť poukazovať na chyby, aby sme sa posunuli.

Janiš: Matovič je populista ako Fico

Označenie niektorých kolegov poslancov „sviňami“ práve kvôli tomu, že hlasovali pri rokovaní o Zákonníku práce podľa svojho názoru a slobodne, však svedčí o pokrytectve Igora Matoviča . Pán Matovič je populista ako Róbert Fico, akurát si na neho netrúfa a tak loví voličov z opačnej strany politického spektra.

Včera tento môj kolega pre médiá skritizoval nedodržanie vraj akejsi politickej dohody so straníckymi šéfmi koalície ohľadne ním navrhovaných zmien v Zákonníku práce. Čiže od poslancov prakticky žiadal to, čo viac ako pol roka dozadu hlasno kritizoval – sklopenie uší a ignorovanie svojho presvedčenia kvôli uspokojeniu jeho politických ambícií.

Pán Matovič ako obvykle vedome nevie o čo ide a klame. Žiadne škodovky pod originalitu, ktorú som navrhoval nespadajú. Originalita je však už aj dnes povinná pri istých úkonoch, napr. ak si prestriekate auto aj starú škodovku a to Matovičovi nevadí.

Originalita je o tom a len o tom, aby sa v maximálnej možnej miere eliminovala autičkárska mafia. Je populistické tvrdiť, že vraj chce ľuďom ušetriť peniaze aby nemuseli platiť za originalitu. Keď občanovi riadne políciou zaevidované auto zhabe tá istá polícia, lebo sa po čase zistí, že je kradnuté, tak človek nemá ani auto ani peniaze.

Štát musí vytvárať také podmienky, aby ľudí chránil pred auto mafiou. Lebo ak polícia raz vydá doklady od auta, tým potvrdí, že je auto v poriadku a mala by zodpovedať za to, že pustila na cesty auto kradnuté. Preto by mal dnes štát niesť aj zodpovednosť za škodu, ktorú občanovi spôsobil tým, že vydal doklady od auta, ktoré bolo kradnuté.

Ak by som prijal hru pána Matoviča, tak by som mal povedať, že ho podplatila auto mafia. A čo sa týka gastro lístkov, tu som ovplyvnení len a len obyčajnými pracujúcimi ľuďmi, aj mojou rodinou, ktorí gastro lístky denno denne používajú a nevidia dôvod, prečo by sa malo niečo meniť.

Vyzerá to tak, že ten kto má iný názor ako pán Matovoič je okamžite ním obvinený zo kšeftárstva. Úprimne je mi ho ľúto ako človeka, lebo v absolútnej snahe byť v médiách a robiť tzv. politiku sa neštíti urážať kolegov okolo seba.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 3. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 4. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 5. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 6. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie
 7. Od zmesi plynov po sofistikovanú kvapalinu
 8. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov
 9. Počuli ste už o zelenej hypotéke? Ušetríte s ňou až trikrát
 10. Tipy a triky na spracovanie letného ovocia
 1. Ako kedysi vyzerali bratislavské mýta? Bol tam cintorín aj sady
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 3. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 4. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 5. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 6. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 7. Prešovský McDonald’s podržal zamestnancov počas pandémie
 8. Hrajte futbal ako Valábik! Lopty rozdáva po celom Slovensku
 9. Medzi zateplením minerálnou vlnou a PUR penou sú veľké rozdiely
 10. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie
 1. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 9 807
 2. Dnes ma živí instagram, hovorí bývalá tanečníčka Katarína Jakeš 8 915
 3. Počuli ste už o zelenej hypotéke? Ušetríte s ňou až trikrát 8 481
 4. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov 8 166
 5. Osem výnimočných slovenských hotelov pre zaslúžený odpočinok 7 932
 6. Tostov palác - moderné bývanie s atmosférou historických Košíc 7 644
 7. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 7 604
 8. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 7 110
 9. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 7 099
 10. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 6 952
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Christian Eriksen.

Zápas EURO 2020 prerušili, po dohode oboch tímov sa dohrá.


Sportnet 4 h
Someliér Rastislav Šuták nedá dopustiť na račiansku frankovku.

Odborník vyvracia mýty o víne.


11. jún
Vráskavec dlhoplútvy ( Megaptera novaeangliae) v tropickej rozmnožovacej zóne.

Muž strávil v papuli ryby asi pol minúty.


SITA 6 h
Christian Eriksen je najväčšou osobnosťou súčasnej dánskej reprezentácie.

Štyrikrát sa stal najlepším futbalistom Dánska.


Titanilla Bőd 2 h

Neprehliadnite tiež

Bývalého šéfa SIS zatkli pre podozrenie z korupcie.

Bývalý šéf SIS taktiež chce, aby prokuratúra preskúmala zákonnosť konania dozorového prokurátora.


TASR 2 h
Lekárka Janka Lejavová je Ružomberčanka. Pracovala ako internistka a diabetologička v tamojšej vojenskej nemocnici. Od roku 2018 pracuje ako ambulantná diabetologička v Liptovskom Mikuláši.

Pacientom sa výrazne zlepšil stav a viditeľne schudli.


11. jún
Richard Sulík.

Sulík tvrdí, že urobí všetko pre to, aby Hegerova vláda dovládla do riadnych volieb.


TASR 3 h
Šéf strany SaS Richard Sulík na kongrese s exministrom financií Ivanom Miklošom.

Delegáti zvolili aj členov revíznej komisie a rozhodcovskej komisie.


SITA 4 h