BRATISLAVA. Minister životného prostredia József Nagy (Most) pokračuje v praxi bývalej vlády, ktorá nalievala peniaze do súkromnej záchranky, hoci má štát vlastných záchranárov.
Ide o občianske združenie Komplexná centrálna záchranná služba z Gabčíkova. Jej šéf Ján Culka bol v minulosti dvakrát právoplatne odsúdený za ekonomickú trestnú činnosť.
Miliónový kšeft
Paušálnu zmluvu o spolupráci na 1,5 milióna eur ročne podpísalo ešte bývalé vedenie ministerstva životného prostredia. Súčasný minister Nagy tvrdí, že odstúpenie by znamenalo veľké finančné straty. Aj preto chce službu využívať naďalej.
Na rozdiel od štátnych záchranárov, ktorí patria pod rezort vnútra, má Culka podľa ministra špičkovú techniku. Povolávajú ho na zabezpečovacie práce pri povodniach a pri haváriách na vodných tokoch. Technické vybavenie bolo podľa ministerstva v minulosti financované štátom a stálo „mnoho miliónov eur“.
Prezident Hasičského a záchranného zboru Alexander Nejedlý pochybnosti o ich technike odmieta. Dodáva, že štátni záchranári musia mať odborný výcvik a spĺňať ďalšie podmienky. „Nie je mi známe, akú odbornú prípravu absolvujú členovia súkromných záchranárskych subjektov.“
Spoluprácu s občianskym združením mal aj rezort vnútra, vlani ju ukončil. V rokoch 2007 až 2010 poskytol združeniu dotácie okolo 1,6 milióna eur. Minister Daniel Lipšic (KDH) označil financovanie súkromnej záchranky zo štátnych peňazí za „veľký biznis“.
Kaliňák s Bugárom
Predchádzajúca vláda dala v roku 2009 združeniu peniaze na vybudovanie nového strediska v Gabčíkove. Vlani v októbri objekt slávnostne otváral exminister vnútra Robert Kaliňák (Smer) so šéfom Mosta-Hídu Bélom Bugárom.
Kaliňák tvrdí, že počas jeho ministrovania bola spolupráca s Culkom dobrá. „Nie je to nič iné ako dobrovoľný hasičský zbor, len sa inak volajú. Nestoja ani desatinu z toho, čo štátni záchranári. Takže z nášho pohľadu boli peniaze vynakladané účelne,“ hovorí exminister.
O Culkovej kriminálnej minulosti vraj informácie nemal, pri záchranárskej práci to však nepovažuje za dôležité. Zmluvu ministerstva životného prostredia Kaliňák posúdiť nevie, lebo ju nepozná.
O peniazoch ticho
Združenie nepovedalo, koľko peňazí doteraz od štátu dostalo. Tvrdí, že vyjadriť sa môže predstavenstvo, ale je práve na dovolenke. Predsedu predstavenstva Culku zastihlo SME telefonicky v jeho kancelárii. O financiách však hovoriť nechcel.
Príspevky od ministerstva životného prostredia získal Culka aj v roku 2007. Išlo o dve sumy na materiálno technické zabezpečenie v celkovej výške takmer 15 miliónov korún (498–tisíc eur) . Z Environmentálneho fondu združeniu v roku 2009 vyčlenili vyše 983-tisíc eur na prieskum o využívaní záchranárskej techniky.
Bugár: Nie som automat
Predseda Mosta-Hídu BÉLA BUGÁR otváral Culkovi základňu. Tvrdí, že s ním nič nemá.
Prečo si ministerstvo životného prostredia, ktoré vedie váš nominant, najíma súkromnú záchrannú službu Jána Culku?
„To sa musíte opýtať ministerstva. O pánovi Culkovi viem len toľko, že za predchádzajúceho vedenia ministerstva, a ministerstiev bola jeho služba technicky vybavená. Otázka je, či máme inú. To neviem.“
Máme štátnu záchranku.
„Dobre. Tak isto vybavenú? To neviem. Aby ste si nemysleli, že som stroj, kde hodíte mincu a vypadne informácia. Všetko ani ja neovládam.“
V októbri ste slávnostne otvárali ich nové sídlo v Gabčíkove. Z akého dôvodu ste tam boli? Máte nejaký blízky vzťah s pánom Culkom?
„Nie. Mňa zavolali. Mať takú službu blízko vodného diela a v okrese, kde žijem, myslím, že je to výhoda.“
Viete o tom, že pán Culka bol v minulosti odsúdený za ekonomickú trestnú činnosť? To neprekáža?
„Neviem to a ešte raz hovorím – to, že som bol niečo také otvárať, vyplýva aj z toho, že za štátne peniaze bolo niečo vybudované. Ja som s ním tú zmluvu neurobil. Ale keď už niečo také existuje, mali by sme to využívať v prospech ľudí. Či sú to záplavy, povodne alebo hocičo.“
Falošný generál, podvodník, rytier a hrdina v jednom
Jána Culku v júni pasovali za člena Suverénneho rádu Cyperských rytierov.
BRATISLAVA. Záchranár Ján Culka na daniach obral štát asi o 15 miliónov korún (498–tisíc eur). V roku 2009 ho uznal súd vinným z krátenia dane a nedovolené podnikanie.
Ešte predtým ho iný súd potrestal za podvod spolupáchateľstvom. V oboch prípadoch išlo o podmienečné tresty. „Na Okresnom súde v Galante bol menovaný jedným z obžalovaných v trestnej veci. V júni 2009 bolo trestné stíhanie zastavené,“ konštatuje o ďalšej kauze hovorkyňa súdu Jana Kondákorová.
„Tieto veci boli pred viac ako dvoma rokmi uzavreté a netýkali sa jeho činnosti ako záchranára. Svoju úlohu zastáva čestne a s úctou tak na Slovensku, ako aj vo svete,“ reagovalo Culkovo občianske združenie v písomnom stanovisku.
Z vlastných zdrojov
Minulý mesiac Culku pasovali za rytiera Suverénneho rádu Cyperských rytierov, kde ho označujú ako generála. Má aj rovnošatu. Na internetovej stránke rád vyzdvihuje zásluhy jeho záchrannej služby.
„Stredisko bolo založené z finančných zdrojov samotného generála Culku a niektorých jeho presvedčených spolupracovníkov.“
Záchranárska elita
Culkov tím bolo doteraz vidieť takmer pri všetkých veľkých akciách. Nedávno sa zapojil do pátrania po právnikovi Romanovi Ožvoldovi, ktorého našli práve títo záchranári zavraždeného neďaleko Levíc.
V roku 2010 robili prevažnú väčšinu zásahov pre políciu. Na Dunaji, ktorý patrí pod ministerstvo životného prostredia, okrem toho zasahovali raz. V máji vyťahovali pokazené plavidlo.
Pri povodniach boli 16-krát. V apríli tohto roka pomáhali pri havárii lodí pri Šamoríne. Záchranka pomáhala po zemetrasení v Iráne, Pakistane aj po tsunami na Srí Lanke.

Beata
Balogová
