MARTIN. Ceny druhotných surovín prekonávajú maximá spred krízy, ale separovať odpad je napriek tomu pre veľkú väčšinu obcí stratová činnosť.
Starostovia hovoria, že zákony dostatočne nechránia a nemotivujú tých, čo separujú. Niektorí dodávajú, že by bolo pre obce ekonomicky výhodnejšie, keby odpad netriedili.
Ceny v zberných surovinách stúpli až na desaťnásobok oproti úrovni počas krízy. Kopírujú rast cien primárnych surovín na svetových burzách.
Fond žiada viac peňazí Predseda Správnej rady Recyklačného fondu Juraj Dlhopolček tvrdí, že kedysi preplnené sklady zberných podnikov sa vyprázdňujú.
Fakty Recyklačný fond
za vyše deväť rokov poskytol obciam a podnikateľom 148 miliónov eur, z toho obciam a mestám takmer 16 miliónov formou obligatórnych príspevkov, podnikatelia, ktorí majú zmluvy s fondom a s obcami, vyzbierali a vytriedili vlani asi 181-tisíc ton odpadu, zhodnotili takmer 264-tisíc ton.
Obrovským odberateľom je Čína s vysokým hospodárskym rastom. Náklady obcí na separovaný zber sú však podľa neho podstatne vyššie.
Príjmy neštátneho Recyklačného fondu podľa Dlhopolčeka každoročne klesajú a tým sa znižuje aj jeho možnosť podporovať separovaný zber a zhodnocovanie odpadov.
„Potrebná je zmena legislatívy a treba urobiť poriadok aj vo vystavovaní nekrytých potvrdení o zhodnocovaní odpadov. Program odpadového hospodárstva sa musí rozpracovať až na úroveň obcí a miest a zvýšiť zdroje pre separovaný zber.“
Separovaný zber je pre obce stratový, potvrdila podpredsedníčka Združenia miest a obcí Slovenska a starostka obce Brusno Viera Krakovská. Brusno si odváža odpad samo, takže musí zaplatiť autá aj šoféra. „Nám by bolo jednoduchšie dať všetko do komunálneho odpadu.“
Ľudia sa podľa Krakovskej snažia a separujú. „Potom ma hnevá, keď obec ten odpad odváža na zberné miesto, ale časť z neho aj tak skončí na komunálnej skládke. Platíme dvakrát. Najskôr za odvoz a potom za uskladnenie na skládke,“ hovorí.
Malí si polepšili Starosta malej obce Špania Dolina Marian Slobodník súhlasí, že pre väčšie obce by bolo výhodnejšie odpad neseparovať. Špania Dolina je však na tom lepšie. Na separovaní nezarobí, ale asi o desať percent jej klesli náklady na odvoz odpadu.
„Nezačali sme separovať preto, že na tom chceme zbohatnúť. Naučili sme ľudí, aby si vážili vzácne prostredie a to sa nám podarilo,“ tvrdí Slobodník. „Nie všetko je ideálne. Pýtali sme trikrát podporu z Environmentálneho fondu na odpadové hospodárstvo, ale nič sme nedostali.“
Obec žiadala dotáciu na kryté zberné nádoby na odpad, lebo otvorené zapáchajú a prší do nich.
Starosta hovorí, že platia aj za sneh a dážď.

Beata
Balogová
