BRATISLAVA. Program vlády v oblasti Rómov bol pred rokom nádejou, že to vláda prvýkrát myslí vážne, ale, žiaľ, po roku sa nepodarilo presadiť zásadné opatrenia, hodnotí programový riaditeľ Nadácie Milana Šimečku Laco Oravec.
„Mám vážne pochybnosti, či sa dá stihnúť väčšina vládnych prísľubov reforiem.“ Ocenil, že ministerstvo sociálnych vecí pripravilo zákon o sociálne vylúčených spoločenstvách.
Zastaviť segregáciu rómskych detí v školách či vyriešiť pozemky pod osadami sa nedarí. Opatreniami sa ešte nezaoberali vláda ani parlament. Z dlhého zoznamu sa vláde okrem zriadenia Rady vlády pre ľudské práva nepodarilo dotiahnuť do úspešného konca ani jedno.
Musel do terénu
Splnomocnenec vlády pre rómske komunity Miroslav Pollák priznáva, že viac musel riešiť aktuálne problémy v teréne. „Budovali sme nanovo úrad, pracovali sme najmä so samosprávami na Luniku, vo Svidníku, v Plaveckom Štvrtku a teraz v Malackách. Okrem hasenia problémov, sme pripravili koncepčné riešenia,“ hovorí.
Pozemkovo vyrovnať sa nepodarilo ani jednu osadu. „Skončilo to na nedostatku síl a ochoty samospráv. Pozemky majú množstvo vlastníkov, aj neznámych.“
Polláka zaneprázdňuje aj pripomienkovanie vládnych a poslaneckých návrhov zákonov, ktoré idú proti riešeniu rómskej problematiky.
E-pay karty či reštrikčné aktivity ministerstva vnútra sú len formou represie, náplasťou na zväčšujúci sa problém, hovorí Irena Biháriová zo združenia Ľudia proti rasizmu.
„Často sú skôr populistickým ťahom, ktorý má vyslať signál, že vláda robí poriadky. V skutočnosti sú rómske deti naďalej bez prístupu k vzdelaniu, v prostredí, kde už generácia ich rodičov nemá pracovné návyky, bez šance na prácu.“
Žiadajú viac aktivity
„Necítiť jeho aktivitu. Mal by dokázať vytvoriť tlak na ministrov a dožadovať sa, aby začlenili jednotlivé body z programu do legislatívy,“ hovorí o Pollákovi Oravec.
Bývalý vicepremiér pre menšiny Dušan Čaplovič zo Smeru hodnotí opatrne. „Pán Pollák aj s pani Radičovou, ktorí sa vystatovali, že vedia Rómov riešiť, dokázali, že nejde o jednoduchý problém a neprijali systémové riešenie. Mrzí ma, že sa nepokračovalo v tom, čo sa už začalo."
E-pay karty meškajú a už nič neriešia
Z pôvodného plánu učiť Rómov hospodáriť a kontrolovať ich nákupy zišlo. Karty na skúšku v osadách stále chýbajú.
BRATISLAVA. Hoci v lete mala štátna tajomníčka Lucia Nicholsonová z SaS skúšať pilotný projekt Epay kariet vo vybraných osadách, ministerstvo sociálnych vecí meškalo a len začiatkom júla otváralo obálky s ponukami. Najskôr sa tak dostanú do osád na jeseň.
Ani denné limity, ani zákazy nákupu alkoholu či cigariet E-pay karty napokon neprinesú.
„Táto ambícia bola od začiatku nerealizovateľná, keďže ani tak sa nedá zabrániť, aby si poberateľ vymenil kúpený prací prášok za alkohol. Je teda celkovo na zamyslenie, aký má karta význam, keď je primárna ambícia projektu nedosiahnuteľná,“ hovorí o projekte šéfka Ľudí proti rasizmu Irena Biháriová.
(jgl)

Beata
Balogová
