BRATISLAVA. Rezort zverejnil výzvu, prostredníctvom ktorej chce získať najvhodnejších partnerov so skúsenosťami s prevádzkou týchto centier.
Národným projektom komunitných centier vláda plní jeden zo svojich záväzkov, ktoré si dala v programovom vyhlásení.
V marginalizovaných rómskych komunitách by mali vzniknúť komunitné centrá so zadefinovanými štandardami, ktoré musia spĺňať. Každé centrum by malo poskytovať nevyhnutné služby pre rodiny a deti, mal by tu pôsobiť asistent učiteľa, zdravotného pracovníka, komunitní sociálni pracovníci, hovorí štátna tajomníčka ministerstva práce Lucia Nicholsonová.
Prostredníctvom zverejnenej výzvy chce rezort práce nájsť partnerov so skúsenosťami s komunitnou sociálnou prácou a s budovaním komunitných centier a aj s ich pomocou potom vytvoriť národný projekt a určiť jasné štandardy, ktoré by malo každé nové centrum spĺňať.
Komunitné centrá by vo vylúčených komunitách mali prispieť ku vzdelávaniu detí a k ich lepšej pripravenosti na vstup do školy (napr. predškolské kluby pre deti, nízkoprahové škôlky, kluby pre matky s deťmi), mladým ľuďom by mali ponúkať vhodné aktivity na trávenie voľného času (krúžky, tréningy, prednášky), rodinám by mali priblížiť zdravotnú starostlivosť a poskytovať sociálne poradenstvo (finančné, protidlhové, sociálne), nezamestnaným pomoc pri hľadaní zamestnania.
Národný projekt komunitných centier chce rezort práce spustiť na jeseň tohto roka, z ESF by naň malo ísť 20 miliónov eur. Vo vylúčených komunitách by tak mohlo poskytovať služby 60-80 nových centier, aj v závislosti od kapacity partnerov vybratých prostredníctvom výzvy. Budovanie centier prostredníctvom národného projektu by malo zabezpečiť ich dlhodobú udržateľnosť, keďže viac nepôjde o individuálne projekty obcí či mimovládnych organizácii, ktoré bývajú časovo obmedzené. Zvýši sa tiež kvalita poskytovaných služieb, keďže každé nové centrum bude spĺňať dané štandardy.
Fungujúce komunitné centrá a aktívni sociálni pracovníci tiež zohrajú dôležitú úlohu pri úprave systému poskytovania pomoci v hmotnej núdzi. Ministerstvo práce navrhuje, aby suma dávky v hmotnej núdzi závisela predovšetkým od aktivity poberateľa. Medzi aktivity, na ktoré bude možné získať vyššiu dávku, by mala patriť aj pomoc v komunitnom centre (napr. pri vedení krúžkov detí) a zapájanie sa do aktivít v centre (napr. účasť na vzdelávacích aktivitách a pod.)
V neposlednom rade sa vďaka projektu zvýši kvalita života v marginalizovaných komunitách, práve pre rozsah služieb poskytovaných v komunitných centrách.
Výzvu nájdete na stránke FSR: http://www.fsr.gov.sk/sk/programove-obdobie-2007-2013/aktuality-7/vyz va-na-predkladanie-navrhov-partnerstiev-pre-pripravovany-narodny-projekt-standardizacia-sluzieb-a-rozsirovanie-siete-komunitnych-centier-pre-marginalizovane-romske-komunity-2.ews
Informácie poskytla Andrea Hajdúchová, Ministerstvo práce, sociálnych vecí rodiny.