SME

Kvalita demokracie sa počas Radičovej vlády zlepšuje

Slovenskej demokracii udelila mimovládka v druhom polroku 2011 známku 2,6.

Čestný prezident IVO Martin Bútora a prezident IVO Gregorij Mesežnikov.Čestný prezident IVO Martin Bútora a prezident IVO Gregorij Mesežnikov. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Kvalita demokracie na Slovensku sa po nástupe vlády Ivety Radičovej kontinuálne zlepšuje a v druhom polroku 2011 dosiahla úroveň, akú mala naposledy začiatkom roka 2008.

Vyplýva to z dnes zverejnených výsledkov projektu IVO Barometer, ktorý pripravuje Inštitút pre verejné otázky (IVO). Slovenskej demokracii udelil v druhom polroku 2011 známku 2,6.

Menšiny sa nepohli vpred

V porovnaní so štvrtým kvartálom 2010 sa celkové hodnotenie zlepšilo o 0,2 stupňa. Kvalitatívny posun nastal podľa analytikov IVO vo všetkých oblastiach s výnimkou ľudských a menšinových práv. Aj pri menšinových právach však prezident IVO Grigorij Mesežnikov „pozoruje nádejné trendy“.

SkryťVypnúť reklamu

Zaradil medzi ne zriadenie Rady vlády pre národnostné menšiny a ľudské práva či zvýšenú participáciu obyvateľstva pri diskusii o verejných témach.

Zlepšenie známky v oblasti ľudských práv však neumožnil prístup k riešeniu rómskej problematiky. Prekáža mu samotné používanie termínu „rómska kriminalita,“ ktoré podľa neho indikuje nerovnaké zaobchádzanie na základe etnickej príslušnosti.

„Kým toto rozlišovanie bude pretrvávať, naše hodnotenie bude veľmi kritické,“ podčiarkol Mesežnikov. V oblasti ľudských práv si slovenská demokracia vyslúžila od IVO hodnotenie 2,75.

Kritizovali prezidenta

V oblasti „demokratické inštitúcie a právny štát“ si Slovensko zlepšilo rating o 0,25 stupňa na 2,5. Výraznejšie zlepšenie v tejto oblasti nenastalo podľa Mesežnikova pre konfrontáciu štátnych inštitúcií, ktorá v porovnaní s ostatným hodnotením dosiahla celoplošný rozmer.

SkryťVypnúť reklamu

Kým v minulosti Mesežnikov pozoroval zápas ministerstiev financií a spravodlivosti s Najvyšším súdom, dnes vníma súboj medzi vládou a parlamentom na jednej strane a prezidenta Ivana Gašparoviča a Ústavného súdu SR na strane druhej pri voľbe a menovaní generálneho prokurátora.

Vinu za nezhody medzi vrcholovými ústavnými inštitúciami Mesežnikov prikladá najmä Gašparovičovi a ústavnému súdu. „Niektoré rozhodnutia ústavného súdu sú minimálne problematické, česť výnimkám. Stanoviská štyroch sudcov zachraňujú česť tejto inštitúcie,“ povedal.

Vývoj kauzy voľby generálneho prokurátora označil za „neslýchaný“ a postoj prezidenta „mimoriadne nevhodný“. V tomto zmysle sa podľa Mesežnikova Slovensko vracia pred rok 1998, nádeja sa však, že vývoj nebude eskalovať.

SkryťVypnúť reklamu

Zlepšil sa vzťah k médiám

Pozitívne Mesežnikov zhodnotil vývoj v oblasti prijímania legislatívnych noriem, keďže v skrátenom legislatívnom konaní sa prijíma len necelých osem percent noriem. Ocenil aj menej nepriamych novelizácií zákonov. Oblasť legislatívy dostala známku 2,25, čo predstavuje zlepšenie o 0,25 stupňa.

IVO v oblasti nezávislosti médií ocenil profesionalizáciu vzťahov politických elít a novinárov. „Namiesto otvoreného dehonestovania novinárskeho stavu a vyvíjania verbálneho a neskôr aj súdneho tlaku na médiá sa odohráva skôr v rovine názorovej výmeny vedenej prostredníctvom médií,“ píše sa v správe.

IVO pozitívne hodnotí najmä zmäkčenie tlačového zákona. Mediálnu oblasť IVO napokon ocenilo známkou 2,75, čo znamená zlepšenie o 0,25 stupňa.

SkryťVypnúť reklamu

Známky IVO Barometra sa pohybujú na škále 1,00 - 5,00, pričom známka 1,00 vyjadruje optimálny stav kvality demokracie.

Slovenská politika voči Orbánovi je úspešná

Slovenská politika voči Maďarsku pod vedením premiéra Viktora Orbána sa zatiaľ ukazuje ako úspešná, myslí si Martin Bútora z Inštitútu pre verejné otázky (IVO).

"Slovenskej diplomacii sa darilo celkom úspešne na jednej strane nájsť oblasti spolupráce s Maďarskom a zároveň (...) získavať medzinárodnú podporu," povedal dnes ako spoluautor Správy o stave spoločnosti a demokracie za rok 2010. Pozitívne výsledky slovenskej diplomacie na medzinárodnom poli ilustroval Bútora stanoviskom Benátskej komisie, ktorá sa kriticky postavila k novému zneniu maďarskej ústavy.

V časti správy o slovenskej zahraničnej politike Bútora tvrdí, že hoci politická reprezentácia si zvolila ústretovú cestu, aj v zlepšenej atmosfére pretrvali v slovensko-maďarských vzťahoch problémy. Zaradil medzi ne predovšetkým maďarský zákon o štátnom občianstve, ktorý umožňuje získať občianstvo aj slovenským Maďarom či plánované udelenie volebného práva zahraničným Maďarom.

SkryťVypnúť reklamu

Bútora konštatuje, že koalícia zatiaľ nenašla zhodu na tom, ako sa vyrovnať s benevolentným prideľovaním maďarského občianstva a naďalej platí striktná norma z dielne vlády Roberta Fica, ktorá trestá občanov stratou občianstva, ak sú súčasne občanmi iného štátu.

Konflikty počas Ficovej vlády

"SR ponúkla urovnanie v podobe medzištátnej dohody, ktorá by tieto problémy riešila, maďarská strana však podľa očakávania neprejavila záujem zaoberať sa na medzinárodnej úrovni otázkou, ktorú považuje za primárne vnútropolitickú," dodáva.

Slovensko-maďarské vzťahy považuje Bútora za neuralgický bod vnútornej aj zahraničnej politiky SR. Hoci priznáva, že vzájomné nedorozumenia existovali aj pred rokom 2006, po nástupe Ficovej vlády sa podľa neho začali hromadiť konfliktné kauzy.

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň pripomenul, že z napätých vzťahov neprofitovali len slovenské strany, ale aj maďarskí politici - či už v Maďarsku alebo na Slovensku. Využívanie "maďarskej karty" podľa Bútoru eskalovalo pred parlamentnými voľbami a hoci po nich sa rétorika zmenila, na výsledky ešte bude treba počkať.

Premiérku najviac mrzia neplodné diskusie

Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) vidí najväčšie rezervy vládnej koalície v ich večných diskusiách. Uviedla to v rozhovore pre TASR.

Keďže dlhé roky pôsobila v akademickej sfére, má v sebe zakorenené vedenie dialógu ako hlavného nástroja na hľadanie správnej odpovede. Avšak v politike môže mať otvorená polemika aj druhú stranu interpretácie, a tou je nepokoj či chaos. Teda, že sa koaliční partneri neustále hádajú.

SkryťVypnúť reklamu

"To je ten negatívny efekt, ktorý ma mrzí," podotkla. Do budúcnosti si dali záväzok, a tým je vedenie dialógu vo vnútri tak, aby sa našlo čo najlepšie riešenie, avšak bez toho, aby sa tým zaťažovali občania. Premiérka verí, že sa im ho podarí naplniť. "Tu sa ešte potrebujeme naučiť nájsť hranicu," dodala.

S funkciou predsedníčky vlády prijala aj plnú zodpovednosť za rozhodnutia výkonnej moci. Ako pripomenula, svet je síce mnohofarebný, avšak tieto rozhodnutia sú čierno-biele buď áno alebo nie. "Je to množstvo menších, ale aj veľmi závažných rozhodnutí, za ktoré nesiete plnú zodpovednosť. A čím je post vyšší, tým je tá miera väčšia," porovnala svoje predchádzajúce skúsenosti s politikou a jej súčasným postavením.

SkryťVypnúť reklamu

Aj pri napĺňaní programového vyhlásenia vlády si pravidelne kladie otázku, či pomôže vyjednávanie, prehováranie, vysvetľovanie alebo buchnutie po stole s tým, že stačilo. Na otázku, či musí často búchať po stole, reagovala, že je rázna tam, kde taká skutočne má byť. "Obrazne je to buchnutie po stole, ale zasahujem zásadne a rázne, keď vidím, že sa to dostáva do rozmerov ďaleko od témy," podotkla.

Za rok v kresle premiérky ju zamrzeli reakcie niektorých občanov. Najmä na "mýty" často vyprodukované opozíciou. S nimi, ak sú posilnené aj emóciami, sa podľa nej ťažko bojuje. "Tam racio nepomôže. Toto ma mrzí. Nie som hluchá, všetko vnímam veľmi pozorne," konštatovala s tým, že ozývať sa na niektoré vyjadrenia politických oponentov je asi zbytočné, lebo si opakujú svoje stále dokola. Takým je napríklad kritika predsedu Smeru Roberta Fica, ktorý pravidelne pripomína jej vyhlásenie, že súčasná vláda nebude privatizovať. "Čo som, samozrejme, takto nepovedala," uzavrela Radičová.

SkryťVypnúť reklamu

tasr

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 663
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 215
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 519
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 493
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 986
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 719
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 501
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 305
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Zasadnutie v Košiciach v roku1945, kde sa prijal tzv. Košický vládny program.

Priniesol výrazný politický posun doľava.


TASR

Z drogy by sa dalo pripraviť 17 dávok.


Aj dnes parkovalo pred základnou školou policajné auto.

Chlapec má len pätnásť rokov.


13

Prísne pravidlá zavedú byrokraciu, vyššie riziko zrušenia organizácie, zneistia darcov.


a 1 ďalší 1

Sportnet

Peter Mikula

Zvolen neuspel na košickom ľade ani v druhom zápase semifinále.


TASR
Tadej Pogačar uniká Mathieu van der Poelovi a Woutovi van Aertovi na Okolo Flámska 2023.

Van der Poel a Pogačar zabojujú o ôsmy monumentálny triumf.


Nehoda Doohana počas tréningu v Japonsku

V Japonsku zatiaľ dominujú McLareny.


Sportnet, TASR
Fotka zo zápasu DOXXbet Vlci Žilina - HK Nitra.

Kormidelník obhajcu titulu si uvedomuje silné stránky súpera, ktorý si v základnej časti získal rešpekt.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu