BRATISLAVA. Vzdelanejšie a zdravšie deti, mládež zmysluplnejšie tráviaca voľný čas a menej nezamestnaných. To sú ciele, ktoré si stanovilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR pri príprave Národného projektu komunitných centier. Práve dnes MPSVR SR zverejnilo výzvu, prostredníctvom ktorej chce získať najvhodnejších partnerov so skúsenosťami s budovaním týchto centier.
"Komunitná práca je veľmi dôležitá, pomáha najchudobnejším začleniť sa do bežného života, pomáha k lepšiemu spolunažívaniu marginalizovaných skupín a väčšiny. Ukázalo sa, že tam, kde už takéto centrá fungujú, sa s komunitou oveľa lepšie pracuje. Preto chceme v súlade s Programovým vyhlásením vlády vyčleniť finančné prostriedky z Európskeho sociálneho fondu a dobudovať sieť komunitných centier," uviedla štátna tajomníčka MPSVR SR Lucia Nicholsonová.
V marginalizovaných komunitách by mali vzniknúť centrá so zadefinovanými štandardami, ktoré musia spĺňať. Každé centrum by malo poskytovať nevyhnutné služby pre rodiny a deti, mal by tu pôsobiť asistent učiteľa, zdravotného pracovníka, komunitní sociálni pracovníci. Zmyslom centier je prispieť k vzdelávaniu detí a k ich lepšej pripravenosti na vstup do školy (napr. predškolské kluby pre deti, kluby pre matky s deťmi), mladým ľuďom by mali ponúkať vhodné aktivity na trávenie voľného času (krúžky, tréningy, prednášky), rodinám by mali priblížiť zdravotnú starostlivosť a poskytovať sociálne poradenstvo, nezamestnaným pomoc pri hľadaní práce.
Prostredníctvom zverejnenej výzvy chce rezort práce nájsť partnerov so skúsenosťami s komunitnou sociálnou prácou a s budovaním komunitných centier a aj s ich pomocou potom vytvoriť národný projekt a určiť jasné štandardy, ktoré by malo každé nové centrum spĺňať.
Národný program komunitných centier by sa mal spustiť na jeseň tohto roka, z ESF by naň malo ísť 20 miliónov eur. Vybudovať by sa mohlo 50-80 nových centier, aj v závislosti od kapacity partnerov vybratých prostredníctvom výzvy. Budovanie centier prostredníctvom národného projektu by malo zabezpečiť ich dlhodobú udržateľnosť, keďže viac nepôjde o individuálne projekty obcí či mimovládnych organizácii. Zvýšiť by sa mala tiež kvalita ponúkaných služieb, keďže každé nové centrum bude spĺňať dané štandardy.
Fungujúce komunitné centrá a aktívni sociálni pracovníci tiež zohrajú dôležitú úlohu pri úprave systému poskytovania pomoci v hmotnej núdzi. Informácie pre TASR poskytla Andrea Hajdúchová z Mediálneho odboru Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.