POVAŽSKÁ BYSTRICA. Záchrana a obnova kultúrneho dedičstva je prioritou rezortu kultúry v tomto volebnom období. Jej súčasťou je aj obnova hradov a hradnej architektúry.
Povedal to minister kultúry Daniel Krajcer, ktorý v rámci prázdninového "turné" po slovenských hradoch navštívil štyri hrady stredného Považia Beckov, Lednica, Považský hrad a Lietavu.
"Začína sa historicky najväčšia obnova slovenských hradov, aká kedy bola. Chceme to riešiť viaczdrojovo. Niektoré z Regionálneho operačného programu, iné v rámci Nórskeho finančného mechanizmu. Zaujímavý a finančne nie veľmi náročný je náš projekt záchrany a obnovy hradov, na ktorých pracujú nezamestnaní ľudia z úradov práce," povedal Krajcer s tým, že tento rok sú pilotnými projektmi hrad Uhrovec a Šarišský hrad.
Chce zapojiť stovky nezamestnaných
Projekt sa podľa neho mimoriadne osvedčil a pracujú na nich už desiatky nezamestnaných.
"Ja verím, že výsledkom tejto cesty bude 10 až 15 hradov a na budúci rok už budeme hovoriť o stovkách nezamestnaných pracujúcich na našich hradoch," zdôraznil minister.
"Projekty, ktoré sú z Regionálneho operačného programu, sú zhruba do výšky 2,5 milióna eur. V prípade Nórskeho finančného mechanizmu hovoríme o 40 až 50 percentách z tejto sumy," ozrejmil minister.
"Jedným z kritérií, podľa ktorých budeme zaraďovať hrady do projektu obnovy pomocou nezamestnaných, je existencia občianskych združení pôsobiacich na hradoch. Sú to ľudia, ktorí hradom venujú svoj entuziazmus, nadšenie, čas a neraz aj peniaze. Pôsobia tam neraz aj niekoľko rokov a odvádzajú naozaj skvelú prácu. Takýmto chcem pomôcť a umožniť im, aby pokračovali v omnoho väčšom rozsahu," ozrejmil Krajcer s tým, že dôležitou súčasťou sú pamiatkové úrady zabezpečujúce odbornú garanciu.
Krajcer hovorí o nenahraditeľných škodách
Vďaka neuveriteľnej ľahostajnosti ku kultúrnemu dedičstvu došlo podľa neho v minulých rokoch k nenahraditeľným škodám.
"Slovensko má málo jedinečných vecí, ktorými sa môže chváliť. Práve kultúrne dedičstvo je najvýznamnejšou zložkou a je našou psou povinnosťou ho chrániť tak, aby sme ho zachovali pre budúce generácie," dodal Krajcer.
Na Slovensku je asi 300 hradov v rôznych stupňoch zachovania. Od známych a verejnosti dostupných až po hrádky, ktoré sa dajú identifikovať len na základe terénnych nerovností.
Z nich viac ako 100 je chránených ako národné kultúrne pamiatky, 26 hradov možno označiť ako funkčné, 74 je zachovaných v stave zrúcanín.