MARTIN. Recyklačný fond obvinil ministra životného prostredia Józsefa Nagya z Mosta-Hídu, že chce politicky ovládnuť neštátny fond a zoštátniť súkromný kapitál.
Nagy oponuje, že o peniaze ide predstaviteľom fondu, kým on sa v ňom snaží zaviesť poriadok.
Predseda správnej rady fondu Juraj Dlhopolček prirovnal situáciu k 50. rokom minulého storočia, Nagy označil správanie predstaviteľov fondu za neokrôchané.
Zrejme sa podľa neho cítia ako majitelia fondu a chcú zabrániť tomu, aby parlament na jeseň prijal dobrý zákon o odpadoch.
Peniaze zo zákona
Fond zhromažďuje peniaze od dovozcov a výrobcov tovarov, ktorí musia platiť podľa zákona. Má dotovať a úverovať zber, zhodnotenie a spracovanie odpadu.
Ministerstvo sa snaží dostať fond pod kontrolu a zásadne zmeniť systém jeho fungovania. Ohlásilo, že inak mu hrozí likvidácia.
Poslanci za Most-Híd sa pokúsili cez nepriamu novelu odpadového zákona zvýšiť vplyv štátu.
Novela mala dať ministrovi právo posledného podpisu pri prideľovaní dotácií a možnosť rozhodovať o ich využití. Fond by mal tiež zverejňovať zmluvy a sprístupniť Najvyššiemu kontrolnému a Protimonopolnému úradu svoje evidencie.
V parlamentnom výbore pre životné prostredie však návrh neprešiel. Nagy za tým vidí lobing.
Minister odmieta niesť politickú zodpovednosť, ak fond bude nepriehľadne prideľovať dotácie na projekty, ktorých ciele neschválila vláda v pláne odpadového hospodárstva. Na vyjadrenia predstaviteľov fondu už nechce reagovať.
Rozhodovať chcú sami
Dlhopolček tvrdí, že peniaze vo fonde nie sú verejné, čo mu potvrdili aj ministerstvo financií aj Najvyšší kontrolný úrad. Novelu označil za humornú zlátaninu aktívnych poradcov ministra.
Riaditeľ fondu Ján Líška hovorí, že ide len o peniaze a politický vplyv nad výsostne odbornou oblasťou.
Minulý rok fond schválil žiadosti na takmer 12,9 milióna eur.
Najviac išlo do sektorov vozidlá, takmer šesť miliónov, a nárokovateľný príspevok obcí, takmer 2,5 milióna.
V roku 2009 schválil fond žiadosti o vyše 25 miliónov.

Beata
Balogová
