BRATISLAVA. Ministerstvo zdravotníctva sa nechystá zrušiť pokarhania, ktoré musia samosprávy udeľovať mladistvým za popíjanie alkoholu.
Mestá tvrdia, že pokarhania od opíjania neodrádzajú, iba zbytočne zaťažujú úradníkov. Udeľujú ich málo, vidia v tom len zbytočnú byrokraciu, celoslovensky sú to stovky prípadov.
„Potrebné sú prísnejšie postihy pre tých, čo alkohol maloletým predávajú alebo nalievajú,“ tvrdí Združenie miest a obcí Slovenska.
Polícia tvrdí, že robí pravidelné kontroly v baroch a krčmách. Pokuty sú od 165 do 6638 eur. Štatistiku, koľko pokút dala, nevedie.
Zákon bol mŕtvy už pri svojom zrode, píše Marián Leško
Cez prázdniny prípadov pribúda
Výplach žalúdka pred niekoľkými dňami zažilo dvanásťročné dievča, ktoré priviezli na mol opité do detskej fakultnej nemocnice v Bratislave.
Lekári tam od zatvorenia škôl zachraňovali už sedem spitých detí. Takýto počet detí ošetrili za celý predošlý mesiac.
Všetky prípady hlásia miestnym úradom, v ktorých majú deti trvalý pobyt, aby popíjanie potrestali. Zo zákona rodičom dievčaťa hrozí pokuta do 33 eur.
Za opitosť mladistvých od 15 do 18 rokov pokuty nie sú. Previnilcov môžu úradníci pokarhať.
Zbytočná byrokracia? Prieskum Deti a alkohol
až 10,1 percenta žiakov základných škôl pije aspoň raz týždenne, príležitostne pije alkohol až 59,2 percenta žiakov základných škôl. najmenej raz týždenne pije alkohol 28,4 percenta stredoškolákov. Zdroj: Ústav informácií
a prognóz školstva
Pravidlá, ktoré pred dvoma rokmi presadilo HZDS Vladimíra Mečiara, považujú samosprávy za neúčinné. Najväčšia mestská časť hlavného mesta Petržalka tvrdí, že pokarhania nič neriešia a mladí ďalej pijú.
„Norma nemá v reálnom živote žiadny význam, okrem byrokracie, ktorá ju sprevádza,“ povedala hovorkyňa Petržalky Mária Grebeňová Laczová.
Doteraz evidujú 91 hlásení o požití alkoholu deťmi. Iba v jednom prípade išlo o maloletého, rodičom dali pokutu 30 eur. Jednu pokutu dali aj v Banskej Bystrici. Celoslovenská štatistika o pokutách a pokarhaniach neexistuje.
Združenie miest a obcí Slovenska tvrdí, že riešenie mladých opilcov zaťažuje najmä väčšie mestá. Pokuty po prvom udaní dieťaťa nedávajú.
„Pokuty prichádzajú až za predpokladu recidívy,“ povedal hovorca ZMOS Michal Kaliňák.
V Košiciach od roku 2009 udelili 36 pokút a primátor udelil vyše 200 pokarhaní.
Udávať majú tri profesie Opité deti majú samosprávam udávať policajti, lekári a učitelia.
Najmenej hlásení prichádza od učiteľov. Šéf Asociácie štátnych gymnázií Pavel Sadloň považuje za problém, že zákon nerieši, ako majú učitelia požitie alkoholu zisťovať. „Pedagógovia nemôžu obviňovať deti bez toho, aby pitie preukázali.“
Ministerstvo zdravotníctva o zrušení hlásení neuvažuje. Doťahuje sa s ministerstvom vnútra, od ktorého by chcelo, aby na zákon dohliadalo.
„Netýka sa poskytovania zdravotnej starostlivosti,“ zdôvodnila to hovorkyňa ministerstva Katarína Zollerová.
Zákaz krčiem? Nezmysel Zákon umožňuje úradom v odôvodnených prípadoch zakázať mladistvým do 18 rokov vstup do krčiem. „Takéto zákazy nemá zmysel vydávať. Dá sa ľahko obísť, keď si dajú alkohol kúpiť kamarátovi a vypijú ho v parku,“ vraví Pavel Mozoláni z Mestskej polície v Banskej Bystrici.
V Petržalke nevydali ani jeden zákaz, v Košiciach tri.
Mozoláni sa v poslednom čase stretáva s prípadmi, keď deti kombinujú tvrdý alkohol s energetickými nápojmi.

Beata
Balogová
