SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Justičnému systému trvalo mesiace, kým sa zistilo, že vo väzení sedí iný človek, než bol odsúdený.
Okresný súd v Spišskej Novej Vsi odsúdil vlani v októbri pre prečin krádeže na jedenásť mesiacov väzenia Petra P. z Rudnian. Policajti dodatočne zistili, že išlo o omyl.
Páchateľom bol zrejme Petrov starší brat Viktor, ktorý sa za svojho najbližšieho príbuzného celý čas bez jeho vedomia vydával.
Viktor P. vlani v októbri podľa polície ukradol z pokladne potravín v Spišskej Novej Vsi 450 eur.
Krátko po čine ho zadržali policajti z obvodného oddelenia, pri zadržaní uviedol meno nič netušiaceho brata. Nemal pri sebe občiansky preukaz a polícia jeho totožnosť dôkladne nepreverila.
Odhalili ho testy
Pod falošnou identitou vystupoval aj počas superrýchleho konania. Na papieri teda súd odsúdil brata, ktorý o ničom nevedel.
Aj do Ústavu na výkon trestu v Sučanoch Viktora eskortovali ako Petra P. Odsedel si osem mesiacov, po zistení omylu ho začiatkom júla z väzenia prepustili.
Polícia zistila pravú totožnosť Viktora P. až na základe porovnaní daktyloskopie a výsledkov analýz DNA v databáze obvinených v apríli. Aj sám nakoniec priznal, že všetkých vodil za nos.
„Bol to omyl, ktorý sa nemal stať,“ komentoval prípad okresný policajný riaditeľ Peter Bednár, ktorý nastúpil do funkcie až po tom, ako k chybe došlo.
Bol v podmienke, asi sa bál vyššieho trestu
Vitkor P. bol od roku 2004 sedemkrát právoplatne odsúdený. Vlani mu okresný súd v Rožňave vymeral trest odňatia slobody, z ktorého ho podmienečne prepustili.
„Keďže prečinu sa dopustil v podmienke, zrejme sa obával vyššieho trestu či väzby. Predpokladáme, že preto sa skryl za bratovo meno,“ myslí si okresný prokurátor Ján Holotňák.
Okamžite po zistení omylu polícia podala na prokuratúru žiadosť o obnovu konania. Súd súhlasil.
Podľa prokuratúry v novej obžalobe podanej na Viktora P. zrejme pribudne ku krádeži aj poškodzovanie cudzích práv. Voči Petrovi P. by malo byť stíhanie zastavené.
Okresný súd v Spišskej Novej Vsi sa k prípadu nechcel vyjadrovať. Sudca, ktorý mal prípad na starosti, je momentálne na dovolenke.
Prípad je ojedinelý, väčšinou skúšajú zámenu
Prípad bratov je v histórii slovenskej justície ojedinelý. Nestáva sa, aby si páchateľ odsúdený pod nepravým menom šiel trest aj odpykať.
V minulosti sa vyskytli podobné pokusy, keď sa snažili na seba zobrať vinu nastrčení ľudia. V júli 2008 dodali bratislavskí policajti do Ústavu na výkon väzby Bratislava obvineného, ktorého totožnosť overili na základe čestného prehlásenia.
Príslušníci väzenskej a justičnej polície elektronicky overili totožnosť obvineného v centrálnej evidencii. Na základe evidovaných fotografií zistili, že ide o úplne inú osobu. Obvinený sa priznal.
V januári tohto roku v Ústave na výkon väzby v Prešove prijali obvineného cudzinca, ktorý pri príjme uviedol meno iného človeka. Pri overovaní totožnosti sa zistilo, že muž na fotografii v občianskom preukaze nie je ten, koho prijali.
Po prepustení cudzinca prevzali príslušníci prešovského Oddelenia cudzineckej polície.
S prípadom boli oboznámení aj generálny riaditeľ Zboru väzenskej a justičnej stráže a ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská z SDKÚ. Aktuálny prípad ministerka nekomentuje.
Policajný riaditeľ: Na vine je aj superrýchle konanie
PETER BEDNÁR je okresným riaditeľom polície v Spišskej Novej Vsi od októbra. Prípad sa stal ešte pred jeho nástupom do funkcie.
Kto, ako a kedy zistil zámenu súrodencov?
„Nešlo o zámenu osôb, ale zámenu údajov o osobe. Policajti zadržali páchateľa, ktorý bol obvinený a obžalovaný z krádeže a aj právoplatne odsúdený v superrýchlom konaní. A väčšinu trestu si aj odsedel.“
Ale vystupoval pod menom svojho brata. Ako je možné, že policajti nedokázali páchateľa identifikovať?
„Pri zadržaní nemal pri sebe občiansky preukaz ani iný doklad totožnosti, uviedol meno a dátum narodenia svojho brata, mená rodičov. Pri preverovaní v policajných databázach sa zistilo, že osoba, ktorej údaje uviedol, skutočne jestvuje v našich registroch. Podľa vyjadrenia policajtov, ktorí overovali jeho totožnosť, všetky údaje sa zhodovali, dokonca osoba na fotografii z registra sa podobala na zadržaného. Nemali teda žiadnu pochybnosť o jej totožnosti.“
Nemali policajti overiť jeho totožnosť aj v mieste trvalého bydliska?
„Išlo o superrýchle konanie. To znamená, že v priebehu 24 hodín musela polícia predložiť prokuratúre vyšetrovací spis s návrhom na podanie obžaloby. Ale uvedomujem si, že to nie je ospravedlnenie a že totožnosť mali policajti preukázateľne overiť.“
Čo pre vás vyplýva z tohto prípadu?
„Prípad ma nesmierne mrzí, pretože také niečo sa nemalo stať. Voči policajtom, ktorí overovali totožnosť, sme začali disciplinárne konanie. Vydali sme usmernenie, podľa ktorého policajti budú povinní overovať osoby, ktoré nebudú vedieť hodnoverne preukázať totožnosť, aj na základe evidenčného listu občianskeho preukazu.“
Akému obvineniu bude Viktor P. v obnovenom konaní čeliť?
„K obvineniu z krádeže pribudne prečin poškodzovania cudzích práv. Ale len v prípade, keď s tým bude poškodený ako priamy príbuzný súhlasiť.“
Peter sa na brata za zámenu hnevá
Prepustený Viktor prípad nechce komentovať. Čaká ho súd.
RUDŇANY, BYSTRANY. S Viktorom P. sme sa streli pred obecným úradom v Bystranoch. Z väzenia v Sučanoch ho prepustili 7. júla.
O svojom bratovi, ktorého súd na papieri poslal do väzenia, nechce veľmi rozprávať: „Ja som nekradol. To brat.“ Potom, akoby si uvedomil, že mal radšej mlčať, dodáva: „Budem hovoriť až na polícii. Dajte mi pokoj.“
Peter P. býva s družkou Máriou a tromi deťmi v hornej osade v Rudňanoch. Na Viktora je napálený.
„O ničom som nevedel. To on všetko vymyslel. Až keď prišli za mnou policajti a vzali mi vzorku slín na DNA, povedali mi, že brat udal moje meno, že ja som kradol,“ rozčuľuje sa Peter. „Ja som bol v tom čase v lese na drevo. Všetci mi to dokážu.“
Mária si skrýva tvár do dlaní, lomcuje ňou zlosť. „Tá hanba! Môj muž je slušný chlapec.“
Peter P. už bol tiež viackrát odsúdený. „Prečo? Pre drevo z lesa. Ale nikdy by som nikoho neokradol. Toto bratovi neodpustím!“

Beata
Balogová
