Výsledky pohovorov zverejnila právnická fakulta na webe neskoro.
BRATISLAVA. Po tom, čo sa minulý rok prevalilo, že na Právnickú fakultu Univerzity Komenského zobrali aj trojkárov a štvorkárov z konca poradovníka, zmenila škola podmienky prijatia. Namiesto známok majú rozhodovať pohovory. Zmena nebola zadarmo.
Škola si vybrala externú spoločnosť, aby dodala na prijímačky softvér i personálnu podporu. Výber prebehol prieskumom trhu, dekan fakulty Pavol Kubíček o ňom hovorí, že prebehol zákonne.
Škola si netrúfla technicky a materiálne zabezpečiť prijímačky sama, preto vybrala prieskumom trhu súkromnú firmu z panelákovej garáže na sídlisku v Prievidzi a zaplatila jej 28 500 eur. Zmluvu uzavreli koncom marca, pohovory boli o 11 týždňov.
„Eliminovať zlyhanie ľudského faktora,“ tak škola definovala v zmluve so spoločnosťou Citicom jednu z jej úloh.
„Firma fakulte vyhovela, splnila kritériá a podľa toho bola vybratá,“ povedal o výbere rektor Karol Mičieta.
Citicom, ktorý sa podľa svojej stránky venuje najmä poskytovaniu internetového pripojenia, nechcel zákazku komentovať.
„Informácie, ktoré sú odpoveďou na otázky, sú v zmysle platných zmlúv predmetom ochrany podľa ustanovení o ochrane obchodného tajomstva,“ odpísal jeden z konateľov Andrej Poliak.
Rektor UK Karol Mičieta tvrdí, že za výber externej firmy môže SME, ktoré minulý rok na podozrivé prijímačky upozornilo. „Hlavne vašou aktivitou ste sa pričinili o to, aby transparentnosť bola zabezpečená, aby nemohli byť žiadne úniky a aby neboli intervencie zvnútra a zvonku.“
Právnická fakulta robí všetko, čo je v jej silách, aby rozmetala aj posledné zvyšky podozrenia, že ide o elitnú a na goodwill dbajúcu ustanovizeň. Píše Marián Leško
Fakulta tajila spoločnosť
Dekan Kubíček na otázku, ktorá firma a za koľko zabezpečovala prijímačky, neodpovedal. Odpísal len, že informácie sa dajú nájsť medzi tisíckami ďalších zmlúv, ktoré Univerzita Komenského musí zo zákona zverejňovať. „Údaje o firme sú zverejnené na webovej stránke centrálneho registra zmlúv.“
Aké kritériá boli pri výbere kľúčové, Kubíček nepovedal. „Právnická fakulta v súlade s pravidlami verejného obstarávania vybrala uvedenú firmu a konkrétne podmienky realizácie prijímacieho konania sú upravené v zmluve.“
S priebehom prijímačiek, za ktoré zaplatili 28 499 eur bez DPH sú na práve podľa rektora spokojní. „Medzinárodná nezávislá agentúra by bola určite lepšia, ale na to my peniaze nemáme. Museli vybrať takú, ktorá zaručovala solídnosť. U nás také veci nie sú bežné,“ povedal Mičieta o firme, ktorej sídlo je v garáži na sídlisku.
Iné fakulty firmy nemajú
Na iných fakultách UK s podobným počtom záujemcov prebieha prijímacie konanie bez pomoci platených firiem. „My si všetko robíme vo vlastnej réžii, žiadna firma nám to nezabezpečuje. Neplatíme ani za softvér alebo licenciu, ktorá by nám technicky zabezpečovala prijímačky,“ povedal dekan Farmaceutickej fakulty Ján Kyselovič.
„Žiadna externá firma nám nezabezpečuje prijímacie konanie, nemáme dôvod ju platiť, keďže si vieme celé prijímačky zabezpečiť sami,“ povedal dekan Lekárskej fakulty UK Peter Labaš.
Kubíček obhajoval spoluprácu s firmou podobným postupom na práve Karlovej univerzity v Prahe.
„Testy študijných predpokladov si Masarykova univerzita v Brne vyvíja sama bez spolupráce s externými firmami tak, aby test čo najviac vyhovoval predstavám a potrebám. To isté platí pre organizáciu prijímacieho konania a vyhodnocovania výsledkov,“ povedala univerzita v Brne, ktorá má tiež fakultu práva.
Výsledky spred roka
Zoznam prijatých študentov podľa nových kritérií vyvesila fakulta na nástenku v budove školy, na webe viseli výsledky z minulého roka.
Dekan Kubíček opakovane tvrdil, že výsledky sú aj na internete, aktuálny zoznam prijatých uchádzačov pribudol až 18. júla.
Právnickej fakulte po minulom roku, keď sa objavil škandál s prijímaním, klesol počet záujemcov o externé štúdium z 574 na 312. Pred piatimi rokmi sa hlásilo na externé právo až 1279 uchádzačov.
Priebeh pohovorov zverili firme z garáže
Spoločnosť Citicom, ktorá získala zákazku od univerzity, predáva pripojenie na internet. Sídli v garáži na sídlisku.
PRIEVIDZA. Hoci mala firma Citicom podľa zmluvy transparentne, plynulo a rýchlo zabezpečiť prijímacie konanie na Právnickej fakulte UK, o zákazke nechce podrobne hovoriť fakulta ani firma.
Citicom sídli v garáži jedného z panelákov na prievidzskom sídlisku Zapotôčky. Je to malá miestnosť – pôvodne garáž na jedno auto, v ktorej včera sedeli dve zamestnankyne.
Vysvetlili, že konatelia sú mimo Prievidze a do konca týždňa už ani neprídu. Vypytovali sa, o čo ide, no sami na otázky neodpovedali s tým, že o zákazkách firmy môžu hovoriť len konatelia.
Kontakt na nich poskytnúť odmietli, vraj im nechajú odkaz a sami sa redakcii ohlásia.
Na otázky napokon odpísal jeden z konateľov Andrej Poliak. Odvolal sa na obchodné tajomstvo a na väčšinu otázok neodpovedal. Ani na tú, či ďalší z konateľov skončil právnickú fakultu, ako to naznačuje zoznam absolventov.
„S prihliadnutím na skutočnosť, že naša spoločnosť sa zameriava na poskytovanie služieb s vysokou pridanou hodnotou, majú takmer všetci členovia tímu vysokoškolské vzdelanie, nadobudnuté na rôznych univerzitách na Slovensku i v zahraničí,“ povedal Poliak.
Firma na svojom webe uvádza, že je „moderná, dynamicky sa rozvíjajúca IT spoločnosť a telekomunikačný operátor pôsobiaci na trhu od roku 2007“. Poskytuje vraj internetové, hlasové a dátové služby a zabezpečuje sieťovú bezpečnosť.
„Aktívne oslovujeme svojich zákazníkov a rovnako sa zapájame do veľkého množstva tendrov a výberových konaní, čo zabezpečuje dynamický rast v oblasti poskytovania IT služieb a ďalších oblastiach,“ povedal Poliak.
Jana Rusňáková, Ján Glovičko
Sídlo prievidzskej firmy, ktorá pomáhala s prijímačkami na bratislavskom práve.
FOTO - JANA RUSŇÁKOVÁ
S certifikátom nešiel na školu nikto
Držitelia špeciálneho certifikátu sa mohli dostať na právo automaticky.
BRATISLAVA. Keď Právnická fakulta UK zmenila systém prijímania, ktorý poznačil škandál s daňovými poradcami, dekan fakulty Pavol Kubíček hovoril aj o novej výhode.
Držitelia certifikátu Cambridge dostali možnosť dostať sa na školu bez absolvovania prijímacích skúšok.
Chceli lákať cudzincov
Kubíček vo februári vysvetľoval výnimku prísunom študentov zo zahraničia, keďže certifikát udeľujú školy z mnohých krajín.
„Akceptujú ju pri prijímaní na mnohé univerzity a vysoké školy po celom svete. Spomenúť možno napríklad Harvard, Yale, Oxford, Cambridge.“
Tento rok však dekan na právo neprijal ani jedného stredoškoláka s certifikátom.
Žiaden absolvent školy nemal chuť študovať na bratislavskom práve.
FOTO SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ
Pripravené pre rodinu?
Na Slovensku tento doklad získavajú iba študenti bratislavskej školy Forel, kde študuje aj syn expremiéra Roberta Fica, ktorý ešte školu neskončil. Jeho matka Svetlana bola na fakulte členkou komisie, ktorá pripravila kritériá prijímania študentov a zvýhodnenie týchto študentov požadovala v senáte. „V mene právnickej fakulty sa môže vyjadrovať len dekan,“ reagovala vo februári Ficová.
Na kritérium sa sťažovali iné stredné školy, ktoré vydávajú podobné certifikáty – napríklad IB diplom. Jeho držitelia prijímačky na právo museli robiť.
(jgl, zp)
Mičieta: O skúškach rozhodujú fakulty
Rektor Univerzity Komenského KAROL MIČIETA priznáva, že nezverejnenie výsledkov skúšky je problém.
Firmu, ktorá robila prijímačky pre právnikov, ste obstarávali len formou prieskumu trhu. Prečo?
„Prieskum trhu je do istého limitu, takto to stačilo spraviť.“
Ďalšie fakulty neplatia za softvér firmám.
„Oni spracúvajú niečo iné. Matematici a fyzici berú svojich úspešných ľudí. Fakulta manažmentu brala ľudí presne podľa maturít.“
Prečo univerzita nezakúpila softvér pre všetky fakulty?
„Fakulty si stanovujú požiadavky a kritériá na absolventov tak, ako si ich stanovujú, pretože je to v ich kompetencii a v kompetencii senátov.“
Výsledky prijímačiek na práve neviseli na webe fakulty, kde bol zverejnený rok starý zoznam. Nie je to problém?
„Áno, toho som si vedomý sám. Určite pripravím opatrenie, že budeme musieť zverejniť výsledky prijímačiek. Urobíme vnútorný predpis, aby tieto veci boli jednotným spôsobom dostupné z fakúlt pre univerzitu.“
(jgl)

Beata
Balogová
