Bratislava 11. júla (TASR) - Generálny prokurátor SR Milan Hanzel komentoval dnes v poslaneckej snemovni správu o činnosti GP a o poznatkoch o porušovaní zákonov.
Slovenskí prokurátori obžalovali v roku 2001 vyše 29 300 osôb, z ktorých bolo 44,7 percenta recidivistov. Podľa evidencie GP bolo vlani odsúdených 23 026 osôb, čo predstavuje rast o 1150 ľudí v porovnaní s rokom 2000. V skladbe spáchaných trestných činov nenastal zvrat, najvyšší počet ľudí bolo stíhaných za trestné činy proti majetku. Prokuratúra zaznamenala, že výrazný rast počtu stíhaných osôb bol v skupine trestných činov všeobecne nebezpečných, vlani ich bolo 2256.
Poslanci sa z dokumentu dozvedeli, že na území SR bolo v roku 2001 stíhaných 710 cudzincov za 967 trestných činov. Žaloba bola podaná v 324 prípadoch a právoplatne odsúdených bolo 148 osôb. Stíhaní cudzinci pochádzali z 51 rôznych štátov sveta, najviac ich bolo z Českej republiky, Ukrajiny, Poľska, Juhoslávie, Ruska, Macedónska a Vietnamu. Medzi stíhanými bolo 53 žien a 16 mladistvých.
Stíhanie občanov SR v zahraničí nie je možné exaktne zdokumentovať, pretože cudzie štáty nemajú povinnosť odovzdávať SR jej občanov na trestné konanie. Bolo zaznamenaných 151 prevzatých trestných konaní a 263 oznámení. Vysoko prevažuje trestný čin zanedbania povinnej výživy - najmä z ČR, nasledujú trestné činy v doprave a majetková trestná činnosť. O vydanie občanov SR požiadala ČR, Nemecko, Rakúsko, Moldavsko, Veľká Británia, Belgicko a Lotyšsko. Išlo dovedna o 47 žiadostí, pričom v 24 prípadoch minister spravodlivosti žiadostiam vyhovel.
Minister vnútra Ivan Šimko poslancom uviedol, že miera objasnenosti spáchaných trestných činov dosiahla 54,6 percenta, čo považuje za porovnateľné s ostatnými krajinami Európy. Zdôraznil, že bezpečnostnú situáciu v SR ovplyvnili vlaňajšie teroristické útoky voči USA. Zaevidovaných bolo 330 prípadov zaslania podozrivej listovej zásielky. Podľa analýzy vývoja trestnej činnosti v SR v roku 2001 bolo na území SR evidovaných 93 053 trestných činov. Bratislavský kraj si udržal 20-percentný podiel z celkovej kriminality, ale jej najvyšší rast sa presunul do Košického a Prešovského kraja.
Národná rada SR dnes vzala na vedomie správy o činnosti prokuratúry, o bezpečnostnej situácii a o plnení programu boja so zločinnosťou.