BRATISLAVA. Vláda neplní svoje programové vyhlásenie a nemá záujem prehodnotiť chránené územia na Slovensku. Ministerstvo životného prostredia okrem toho odmieta vyčísliť, koľko ochrana prírody u nás stojí.
"Nepočúvajú nás, nevieme sa dostať ďalej ako k ministrom, pani premiérka nemá záujem nás počúvať, počúva asi len druhú stranu a to nie je dobré," vyhlásil na dnešnej tlačovej besede prezident Združenia obecných lesov Slovenska Milan Dolňan.
Situácia od roku 2002, keď bol prijatý zákon o ochrane prírody, podľa jeho slov zašla už tak ďaleko, že sa rozhodli bojovať "za spravodlivú a ekonomicky udržateľnú ochranu prírody v SR" petíciou, ktorú podporilo 18 441 ľudí.
Chcú zmeniť rozsah ochrany
Únia regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska žiada urýchlene realizovať naplnenie programového vyhlásenia vlády, ktorá sľúbila prehodnotiť chránené územia "podľa svojich medzinárodných záväzkov, možností spoločnosti a ekonomickej situácie krajiny".
Lesníci chcú, aby k procesu prehodnocovania boli prizvaní aj vlastníci a obhospodarovatelia lesov. Predseda únie združujúcej vlastníkov neštátnych lesov Juraj Vanko upozorňuje, že takéto prehodnotenie neznamená rušenie národných parkov.
"Nám nejde o zrušenie chránených území, ale o prispôsobenie európskym smerniciam," konštatoval. Podľa lesníkov politika Európskej únie smeruje v oblasti ochrany prírody k dosiahnutiu rovnováhy medzi požiadavkami na ekologické funkcie lesov a na ich sociálne a ekonomické poslanie.
"V SR je však celá koncepcia ochrany prírody postavená na ignorovaní tejto skutočnosti," myslí si Vanko.
Chránime takmer polovicu lesov
Ako dodal, v súčasnosti u nás z celkovej výmery lesov chránime viac ako 44 percent, pričom onedlho to môže byť už 72 percent. V Európskej únii je tento podiel len 12 percent. Okrem toho päťstupňový systém ochrany prírody je podľa neho prežitý.
Lesníci sa domnievajú, že chránime príliš veľa, stojí to až nadmieru peňazí a vlastníci lesov v chránených územiach nemôžu hospodáriť, pretože im to zakazuje zákon. "Takto nastavená ochrana prírody jednoznačne nadraďuje ekologické funkcie lesov nad ich funkcie hospodárske a sociálne," tvrdí Vanko.
Lesnícka únia vypočítala, že na ochranu prírody dávame okolo 75 miliónov eur ročne. "Ministerstvo životného prostredia nemá tieto náklady v svojej rozpočtovej kapitole zahrnuté, takže napokon skončia na pleciach vlastníkov lesov, samosprávy a podnikateľských subjektov," uviedol.
Petíciou preto chcú dosiahnuť, aby bol pripravený nový zákon o ochrane prírody, ktorý bude rešpektovať európske smernice a vlastnícke práva. Ministerstvo tiež podľa nich musí vyčísliť dopady súčasného stavu ochrany prírody.
"Nás irituje, že sa stále rozpráva o ochrane prírody, ale nikto nepovedal, koľko to bude stáť," povedal Dolňan. Ako uzavrel, lesníci chcú národné parky, ale žiadajú, aby sa v nich smelo hospodáriť so zdravým sedliackym rozumom tak, ako to fungovalo stáročia predtým.