BRATISLAVA. Ani vyšetrovanie pod novým vedením ministerstva vnútra nepotvrdilo podozrenia z organizovaného kradnutia benzínu pracovníkmi Úradu na ochranu ústavných činiteľov v minulom období. Ochrankár Jozef Žaťko, ktorý v marci 2010 v denníku SME na machinácie upozornil, dal od júla výpoveď.
„Kontrola nepotvrdila skutočnosti uvádzané v podaní Jozefa Žaťka. Čiže neboli zistené skutočnosti nasvedčujúce tomu, že bol spáchaný trestný čin,“ hovorí o výsledkoch vyšetrovania Ľudmila Staňová z tlačového oddelenia rezortu vnútra.
Porušenie predpisovPreverovanie zistilo porušenie interných predpisov v autoprevádzke. Úrad na ochranu ústavných činiteľov však neodpovedal, či sa po zavedení kontrolných opatrení znížila vykazovaná spotreba a o koľko. Tvrdí, že sa to nedá vyčísliť vzľadom na „skladbu, vek a technický stav vozidiel“.
Žaťko vlani opísal, ako ochrankári kšeftovali s benzínom, ktorý na cestách ušetrili. Pri povolenej spotrebe 19 litrov na sto kilometrov sa podľa neho na tisíc kilometroch dalo ušetriť asi 60 litrov. Tie si šofér nechal a prejazdil na svojom aute alebo načierno predal.
Žaťko: Nič sa nemeníVýsledky poslednej kontroly Žaťko nepozná, ale neprekvapili ho. „Ide o tú istú inšpekciu, ktorá to vyšetrila za pár hodín v čase, keď bol ministrom Robert Kaliňák.“
Kaliňák (Smer) označil Žaťka po prevalení kauzy za klamára. Ochrankár následne čelil disciplinárnym konaniam a odstavili ho od akejkoľvek práce. Kaliňákova inšpekcia, ktorá podozrenia preverovala, nič nezistila. „Od začiatku bolo jasné, že pán Žaťko bol motivovaný tým, že bol viackrát prichytený pri porušovaní pravidiel,“ reagoval včera Kaliňák na závery vyšetrovania.
Súčasný minister Daniel Lipšic (KDH), okrem opätovného preverenia kauzy, stopol rozbehnuté disciplinárne konania voči Žaťkovi a umožnil mu návrat do práce. Z ministerstva, kde slúžil od roku 1991, teraz odišiel na vlastnú žiadosť. Nejde pritom podľa neho len o benzín. „Ak sa nezmení systém, je zbytočné meniť riaditeľov. Minister len dosadil ľudí, ktorí sú mu blízki, ale konajú rovnako ako tí pred nimi.“
Žaloby stojaNa súde má Žaťko ešte dve žaloby proti disciplinárnym opatreniam, na základe ktorých ho potrestali zrážkami z platu. Jeden postih dostal za to, že o situácii na úrade informoval v médiách.
Druhý raz sa mal previniť, keď odmietol príkaz nadriadeného dostaviť sa na psychotesty. Súdy podľa advokáta Pavla Nechalu doteraz nerozhodli. Pred kauzou benzín Žaťko nečelil žiadnemu disciplinárnemu stíhaniu.
Zmeny na inšpekciiLipšic po nástupe do funkcie odvolal šéfa ochrankárov Milana Marka a ten odišiel do civilu. Riaditeľom je teraz Peter Stadničar. V minulosti úradu ochrany šéfoval aj Ján Packa, ktorý bol za Kaliňáka policajným prezidentom.
Nového šéfa sekcie kontroly a inšpekčnej služby Borisa Beňu dosadil Lipšic len pred pár dňami. V auguste chce zverejniť prvé výsledky sekcie pod jeho vedením. Beňa bol doteraz Krajským policajným riaditeľom v Banskej Bystrici. Vymenoval ho vlani policajný prezident Jaroslav Spišiak.
Potrestaný zatiaľ nebol nikto
Kauza pretáčania tachometrov v rezorte obrany ide pred súd.
BRATISLAVA. Na kradnutie benzínu z limuzín Národnej rady upozornil v júni predseda parlamentu Richard Sulík (SaS). Bývalý vedúci kancelárie Viktor Stromček podľa neho povolil šoférom vykazovať spotrebu až do 19,5 litra na sto kilometrov. Stromček je teraz poslancom za Smer.
Polícia vyšetruje u SulíkaKde sa strácal benzín
Národná rada – Richard Sulík podozrieva jej šoférov. Prípad vyšetruje polícia.
Vojenskí policajti – kauza z roku 2007 nie je uzavretá.
Šoféri zvykli normu vždy naplniť až po hornú hranicu, vysvetľoval Sulík. „Ten benzín niekde skončil. Tvrdím, že bol ukradnutý.“
Kým v máji 2010 Národná rada spotrebovala 23,5-tisíca litrov benzínu, v máji tohto roku to bolo 11,5-tisíca. Kancelária podala dve trestné oznámenia. Jedno v marci, druhé v máji. Rieši ich bratislavská polícia.
Informáciu o výsledku vyšetrovania Sulík podľa hovorkyne Tatiany Tóthovej ešte nedostal. Podozriví šoféri zatiaľ zostávajú na svojich miestach. Sulík im navrhoval odchod, ale odmietli to.
Prípad vojakov sa vlečieDoteraz nie je uzavretý ani prípad vojenských policajtov, ktorých v októbri 2007 zadržali pre podozrenie z kradnutia benzínu pretáčaním tachometrov.
Na Ministerstve obrany zasahoval Úrad boja proti organizovanej kriminalite so špeciálnymi jednotkami. Zadržali vtedy 15 ľudí. Vojaci mali počet najazdených kilometrov upravovať pomocou špeciálneho zariadenia. Potom čerpali peniaze za fiktívnu spotrebu.
Zariadenia policajti našli v siedmich autách. Jedno vozilo aj bývalého štátneho tajomníka Jaroslava Bašku (Smer), ktorý sa neskôr stal ministrom. Obvinení vojenskí policajti už na ministerstve nepracujú.
Polícia v septembri 2009 vyšetrovanie ukončila návrhom na obžalobu šiestich vojakov pre spreneveru a porušovanie služobných povinností. Prokuratúra podala obžalobu v januári minulý rok. Súdne pojednávanie je vytýčené na budúci týždeň.
Matúš Burčík
Ministerské auto postráži kamera a počítadlo
Na pumpe ministerstva, ktorú má ochranka prednostne využívať, osadili kamery.
BRATISLAVA. Aj keď podozrenia z kradnutia pohonných látok vyšetrovanie nepotvrdilo, rezort vnútra prijal opatrenia akoby sa tak dialo. Na čerpacej stanici, kde sa mali kšefty organizovať, nedávno osadili kamery. Do služobných vozidiel plánujú inštalovať elektronické merače spotreby. Teraz sa ráta podľa údajov od výrobcu.
„Základná norma sa stanovuje z kombinovanej spotreby, ktorá je daná v technickom preukaze,“ hovorí Lucia Garajová z ministerstva vnútra.
Na ministerstve obrany majú autá od roku 2009 zabudovaný monitorovací systém, ktorý sleduje polohu, rýchlosť aj aktuálnu spotrebu. Tankujú cez centrálne výdajne na jednotlivých útvaroch. V prípade potreby na zmluvných staniciach Slovnaftu.
„Platí sa výlučne kartou a je nutné zadať aj stav tachometra pre prípadnú kontrolu,“ opisuje hovorca Ivan Rudolf. Vojenská polícia robí počas služobných ciest náhodné kontroly. Zmluvu so Slovnaftom majú aj policajti a hasiči. Firma im dáva zľavu z bežnej ceny 0,0451 eura na liter. Tankujú tiež na karty.
Kancelária Národnej rady umožňuje šoférom tankovať kdekoľvek. „Úhrada prebieha cez platobný terminál firemnou platobnou kartou,“ odpovedala šéfka komunikačného odboru Beáta Skyvová.
(bum)

Beata
Balogová
