BRATISLAVA. Dokážeme to len s vami! burcuje niekdajší tieňový premiér HZDS Tibor Mikuš na stránke mimoparlamentnej Novej Demokracie. Nasleduje rozhovor, prečo treba do Národnej rady v roku 2010 voliť jeho stranu.
Šéfka Slobodného fóra Zuzana Martináková zasa na titulke jeho stránky oznamuje, že do vrcholiacich komunálnych volieb idú naplno.
Poslancov sme volili už pred vyše rokom a starostov pred ôsmimi mesiacmi. Viaceré kedysi ambiciózne strany odvtedy mlčia.
„Chýba nám motivácia, v tomto období by nás nikto nepočúval,“ priznáva predseda Hnutia za demokraciu Jozef Grapa. Ak nebudú predčasné voľby, k urnám najbližšie pôjdeme až na jeseň 2013 voliť županov.
Cítia súmrak
Pod čiarou
SMK: 4,33 %
HZDS: 4,32 %
SDĽ (spolu so SZ) 2,41 %
ĽS Naše Slovensko: 1,33 %
KSS: 0,83 %
Únia (spolu so SF): 0,70 %
Paliho Kapurková: 0,57 %
EDS: 0,40 %
Nová demokracia: 0,31 %
SRK: 0,27 %
ZRS: 0,24 %
AZEN: 0,13 %
KDS: nekandidovali
Strana, ktorú zakladal budúci prezident Ivan Gašparovič, nemá ani funkčnú internetovú stránku. „Všetko je o ekonomike, členovia pomôžu najmä pred voľbami,“ hovorí Grapa.
HZD sa najbližších volieb možno nedožije. „Prevláda pocit, že to chce novú stredovú stranu, ktorá vznikne zlúčením viacerých menších a bude jazýčkom na váhach.“
O zlučovaní uvažuje aj SF. Za sebou má už niekoľko neúspešných spojenectiev. „Ľudia, ktorí si raz k politike privoňali, sa jej ťažko vzdávajú, ale práve v medzivolebnom období je čas sa rozhodnúť,“ hovorí podpredsedníčka Ľudmila Farkašovská.
Útlm badať aj na ďalších. Na stránke Konzervatívnych demokratov Vladimíra Palka pribudli od februára iba tri príspevky k homosexuálom.
Strana zelených na webe od marca chráni bratislavský lesopark. „Strany mimo parlamentu majú problém s prežitím a náborom nových členov,“ priznáva jej šéf Peter Pilinský. Po skúsenostiach sa však na „všetky veľké voľby“ pripravujú „samostatne“.
Sebavedomie im nechýba
HZDS a SMK sa do parlamentu nedostali, ale za hlasy získali státisíce eur. Stránku HZDS plnia protivládne karikatúry a „Hovory M“, v ktorých predseda Vladimír Mečiar komentuje politické dianie a hlása návrat.
Revolučne sú naladení aj komunisti, ktorí na stránke kritizujú činnosť vládnych „buržoáznych“ strán a vo voľbách 2014 sa hotujú aspoň na 12 poslancov, ako mali kedysi.
Medzi viditeľnejšie malé strany patrí SDĽ. Jej vedenie včera rokovalo s odborármi, na stránke s krédom „Nepoľavíme“ riešia platy starostov aj rušenie vojenského folklórneho súboru Jánošík.
Aktivizujú sa aj parlamentní politici bez strany.
„Doteraz na Slovensku nebola politická sila schopná dať odpoveď na existujúce výzvy. Teraz bude!“ presviedča na webe vznikajúcej strany Národ a spravodlivosť Anna Belousovová.
Internet často využívajú aj Obyčajní ľudia Igora Matoviča.

Beata
Balogová
