SME

Od rasizmu a mnohoženstva k charite

Mormónov je u nás málo, ich pôsobenie na Slovensku nevyvoláva žiadne väčšie konfrontácie.

Sú mladí, slušne oblečení, často chodia vo dvojiciach a ponúkajú štúdium Biblie v angličtine. Priznávajú, že sú z Cirkvi Ježiša Krista svätých neskorších dní, väčšina ľudí však registruje skôr pojem mormóni.

Ich riaditeľ pre verejné záležitosti na Slovensku Viliam Baťka tvrdí, že po svete tak zvestuje viac ako 50-tisíc členov. „Sú to mladí ľudia od 18 do 20 rokov, ktorí dva roky života darujú nebeskému otcovi tým, že sa dobrovoľne prihlásia na misiu vo svete.“ Mormónov je dokopy asi 14 miliónov, na Slovensku však sotva 150.

SkryťVypnúť reklamu

Zmeny svätej knihy

„Cirkev vznikla v USA v 30. rokoch 19. storočia. Založil ju prorok Joseph Smith na podnet Ježiša Krista. Ten sa mu zjavil aj s nebeským otcom,“ tvrdí Baťka. „Neskôr sa mu zjavil anjel Moroni a informoval ho o knihe na zlatých doskách, ktorú mal vykopať a preložiť.“ Kritici sa tomu smejú a uvádzajú, že Smith vraj opísal aj rozmery zlatých platní. Z nich však po prepočte vyplynulo, že kniha by musela vážiť desiatky kilogramov. Faktom je, že Kniha Mormonova je pre cirkev (popri Biblii) dôležitým svedectvom o Kristovi.

Podľa rôznych zdrojov boli v knihe urobené už tisícky zmien, čo deklasuje jej hodnovernosť. Boris Rakovský, riaditeľ Centra pre štúdium siekt pri Ekumenickej rade cirkví v SR, vraví, že možným vysvetlením je takzvaný úrad „žijúceho proroka“. Prorok je prezidentom cirkvi a má právo meniť náuku. „Každý mormón môže dostať svoje súkromné zjavenie, ale iba prezident môže mať autoritatívne zjavenie pre celú cirkev. Jeho slovo sa často nadraďuje slovu Biblie a iným spisom. Mormóni totiž veria, že Kristus riadi cirkev vždy novými zjaveniami. To im dovoľuje reagovať na dobu a revidovať učenie,“ vysvetľuje Rakovský. Baťka nadradenosť odmieta s tým, že vyhlásenia prezidenta sú vždy jednoznačne v súlade s Bibliou.

SkryťVypnúť reklamu

Rasisti v polygamii?

Smithovi sa vyčíta mnohoženstvo, ale aj podiel na podvodnom bankrote istej banky. Vtedajší mormóni boli rasistami, černosi vraj svoju farbu kože získali ako trest od Boha. Zvláštne názory vraj prezentoval Smithov nástupca na poste prezidenta cirkvi – Brigham Young. Podľa rôznych zdrojov tvrdil, že beloch, ktorý sa ožení s černoškou, musí byť zabitý. Baťka namieta, že o tom výroku nič nevie, „nevyskytuje sa v žiadnych učeniach cirkvi, navyše je v jasnom rozpore s Desatorom.“

Boris Rakovský polygamiu u súdobých mormónov potvrdzuje. „Vtedajší prorok ju však v roku 1890 po svojom údajnom božskom zjavení zrušil. Pravda je ale taká, že to urobil pod tlakom amerických zákonov, pre ktoré bola táto prax neprijateľná.“

Viliam Baťka vraví, že rasizmus aj mnohoženstvo boli otázkou doby. „Podľa učenia raz budú všetci ľudia potrestaní za svoje hriechy.“ Priznáva však, že mnohoženstvo sa prestalo praktizovať aj kvôli zákonom. „Dôležitým aspektom totiž je, že chceme dodržiavať legislatívu jednotlivých krajín.“

SkryťVypnúť reklamu

Krstia mŕtvych

Rozruch vzbudilo aj kopírovanie údajov z cirkevných matrík ako dôsledok dohody medzi Slovenskou archívnou správou a Genealogickou spoločnosťou. Tá má k mormónom mimoriadne blízko. Jedna z kópií sa zasiela priamo ich centrálnej knižnici v Salt Lake City.

Vznikli tak podozrenia, či sa s údajmi neobchoduje. Keďže mormóni praktikujú posmrtné krsty, nahnevali aj katolícku cirkev. Bránia sa však, že ich zaujímali len údaje staršie ako sto rokov, ku ktorým má prístup každý záujemca.

Baťka dnes tvrdí, že Genealogická spoločnosť v USA je od cirkvi nezávislá. „Má vlastné vedenie, my len podporujeme jej činnosť. Pri skenovaní nebol žiadny mormón, robili ho zamestnanci archívu.“ Podľa Rakovského mali mormóni už pred asi desiatimi rokmi zhromaždených cca 2,3 milióna mikrofilmov s menami a kópiami krstných listov vyše dvoch miliárd ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

V krstoch mŕtvych, ktorí sa nemôžu brániť, Viliam Baťka problém nevidí. „Aj v Biblii je zmienka o krstoch mŕtvych ľudí. Veríme v krst v zastúpení. Pre dušu mŕtveho je to príležitosť stotožniť sa s ním. Krst sa predsa nedeje bez vedomia mŕtveho. Keď totiž budeme vzkriesení, každý bude môcť svoj postoj vyjaviť pred nebeským otcom,“ vraví Baťka.

Šéf Centra pre štúdium siekt pri Ekumenickej rade cirkví Boris Rakovský to vysvetľuje tým, že „mormóni veria, že každý má po smrti možnosť stať sa dodatočne mormónom, a že všetci zosnulí o to aj naozaj stoja. To je dôvod, prečo skúmajú rodokmene a dávajú nemalé čiastky na získavanie mikrofilmov z archívov.“

Sekta či nie?

Cirkev je u nás registrovaná od roku 2006. „Z pohľadu tradičného kresťanstva ide o netypické a synkretické učenie spájajúce viac vplyvov a tradícií. Ostatné kresťanské cirkvi považujú za duchovne mŕtve. Mormóni totiž veria, že iba cirkev, ktorú založil Smith, je jediná pravá, obnovená. Takto ponímaná výlučnosť skutočne budí dojem sektárstva,“ vraví Rakovský.

SkryťVypnúť reklamu

Baťka nesúhlasí, mormóni vraj s inými cirkvami spolupracujú. „Veľa aktivít sme realizovali aj s katolíkmi či evanjelikmi.“ Prečo potom Stála rada KBS vyzývala katolíkov, aby nepodpisovali petíciu za registráciu mormónov, inak zrádzajú vlastnú cirkev? Baťka tvrdí, že šlo o osobný postoj, preto sa k tomu nechce vyjadrovať. Katolíci nezmenili názor ani po debate vtedajšieho veľvyslanca USA Rodolpha Valleeho s vtedajším arcibiskupom Jánom Sokolom, u ktorého loboval za zmäkčenie podmienok pre registráciu nových cirkví.

Riaditeľ Centra pre štúdium siekt Rakovský hovorí, že určité chrámové rituály mormónov sú podobné slobodomurárskym rituálom a symbolike. „Niektoré z nich sú z istej časti upravenými obradmi slobodomurárov. Aj sám Smith s ďalšími prvými mormónmi boli členmi ich lóží. To sú len niektoré diferencie, ktoré nás z európskeho a teologického pohľadu oprávňujú hovoriť o mormónoch ako o sekte. Zámerne hovorím európskeho, lebo v Utahu, kde žije asi 70 percent mormónov, by tento názor zdieľal málokto.“ Rakovský dodáva, že podľa mormónov sa má druhý Kristov príchod udiať na americkej pôde, v ich ústrednom chráme v Salt Lake City vraj bude prebiehať aj posledný súd.

SkryťVypnúť reklamu

Nefajčia, nepijú

Mormóni sú podľa Viliama Baťku financovaní z príspevkov členov, peniaze od štátu odmietajú. Príspevky sú dobrovoľné, „je to otázka osobnej disciplíny. Biblia jednoznačne hovorí, že veriaci majú na svoju cirkev prispievať.“

Boris Rakovský priznáva, že pôsobenie mormónov u nás zatiaľ nevyvoláva väčšie konfrontácie. „Aspoň naše centrum nič také neriešilo.“ Kladú dôraz na rodinný život a morálku. „Sex pred manželstvom a manželskú neveru odsudzujú. Nefajčia, nepijú alkohol, kávu ani čierny čaj, mäso jedia zriedka. Možno i preto majú povesť slušných, pracovitých a disciplinovaných ľudí a Utah patrí medzi krajiny s najvyššou gramotnosťou (94 %) a najnižšou kriminalitou v USA.“

Známi sú charitatívnou činnosťou. Baťka tvrdí, že na Slovensku pomáhajú najmä rôznym projektom z oblasti zdravotníctva, či pri práci s Rómami. „Či je táto ich činnosť nezištná, alebo či sleduje aj isté strategické misijné ciele, si posúdiť netrúfam,“ uzatvára Rakovský.

SkryťVypnúť reklamu

Z učenia mormónov

- Boh má hmotné telo, ale najskôr existoval vo forme inteligencie

- Boha našej zeme splodil so svojou manželkou iný boh, stal sa človekom, a až po dosiahnutí dokonalosti sa stal aj on bohom

- Na planéte obiehajúcej okolo hviezdy Kolob plodí Boh so svojimi manželkami deti, ktoré ako duchovné bytosti čakajú na okamih, kedy sa usadia v tele dieťaťa na našom svete

- Neexistuje len jeden Boh, môže sa ním stať každý pravoverný mormón, ak si na zemi plnil náboženské povinnosti

Boris Rakovský, riaditeľ Centra pre štúdium siekt pri Ekumenickej rade cirkví

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  2. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  3. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  4. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  5. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 256
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 10 614
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 236
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 305
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 334
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 929
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 148
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 030
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Milan Škriniar.

Škriniar sa v Istanbule cíti dobre. Zostane v tureckej metropole natrvalo?


Filip Krivošík (vľavo) a Michal Beňo v dueli HC Košice - HKM Zvolen v prvom zápase semifinále play-off Tipos extraligy.

Hokejisti HC Košice môžu o svojom postupe rozhodnúť v najkratšom možnom čase.


TASR
Na snímke hlavný tréner MFK Dukla Banská Bystrica František Straka.

(Ne)tradičné zhrnutie kola futbalovej Niké ligy.


Richard Hanzlík
Český šípkar Karel Sedláček.

Celkovým víťazom sa stal Stephen Bunting.


SkryťZatvoriť reklamu