BRATISLAVA. Ročne o azyl na Slovensku požiadajú stovky ľudí, udelený je len niekoľkým, TASR informovala Ľudmila Staňová z komunikačného odboru kancelárie ministra vnútra.
Každú žiadosť o azyl posudzuje podľa nej migračný úrad individuálne. "Podľa zákona č. 480/2002 Z.z. o azyle ministerstvo vnútra udeľuje azyl žiadateľovi, ktorý sa nechce vrátiť do krajiny pôvodu, pretože má opodstatnené obavy z prenasledovania z rasových, národnostných, náboženských dôvodov alebo z dôvodov zastávania určitých politických názorov či príslušnosti k určitej sociálnej skupine," povedala Staňová.
Dodala, že ministerstvo udeľuje azyl tomu, kto je vo svojej krajine prenasledovaný za uplatňovanie politických práv a slobôd, z humanitárnych dôvodov či na účel zlúčenia rodiny. Staňová pripomenula, že podľa toho istého zákona ministerstvo poskytne doplnkovú ochranu žiadateľovi, ktorému neudelilo azyl, ak sa domnieva, že by bol v prípade návratu do svojej krajiny vystavený hrozbe vážneho bezprávia.
Slovenskú republiku od jej vzniku žiadalo o azyl viac ako 56.000 osôb. Udelený bol 580 a 7049 žiadostí bolo zamietnutých. Vo vyše 48.000 prípadoch bolo azylové konanie zastavené pred rozhodnutím. V roku 2011 pracovníci migračného úradu dostali 203 žiadostí.
Na ich základe udelili azyl ôsmim ľuďom, 106 zamietli. V tomto roku bolo zároveň v 36 prípadoch rozhodnuté o udelení doplnkovej ochrany, v 22 prípadoch bola žiadosť zamietnutá. Najviac žiadostí o azyl na Slovensku prišlo v roku 2004, keď štát vstupoval do Európskej únie. Bolo ich 11.395. V roku 1995 bolo udelených 80 azylov, čo je doteraz najviac v histórii samostatného Slovenska.