BRATISLAVA. Intenzívnych letných búrok s ničivými bleskami je viac, začínajú sa vyskytovať aj v ročných obdobiach, v ktorých v minulosti neboli a konkrétnym miestom sa preženú aj viackrát denne.
Meteorológovia tvrdia, že zmeny súvisia aj s globálnym otepľovaním a so zmenou cirkulačných podmienok na severnej pologuli. Tieto zmeny vedú k tomu, že sprievodné javy búrok sú v dôsledku zvyšovania teploty nielen intenzívnejšie, ale vďaka slabšiemu západnému prúdeniu majú tendenciu zotrvávať nad našim územím dlhšiu dobu.
Sezóna od jari do jesene
Letné búrky s bleskami sú už „celkom bežné v apríli a ešte aj v septembri,“ opisuje ich rozšírenú sezónu meteorológ Pavol Faško.
Posun oproti „normálu“ je podľa odborníka na búrky Jozefa Pecha zjavnejší najmä v jarných mesiacoch. Faško to vysvetľuje tým, že na jar u nás oproti minulosti už býva dostatočne teplo na to, aby sa v atmosfére nahromadil dostatok vodných pár, ktoré sú spúšťačom letných búrok.
Narastá preto aj počet búrok, rovnako ako bleskov. Príkladom je tohtoročný jún, keď podľa Faška búrky s bleskami nikde na Slovensku nezaznamenali iba počas štyroch dní, čo je podľa meteorológa mimoriadne veľa búrok.
Zaseknuté na Slovensku
Búrky sa podľa Faška nezvyčajne vyskytovali aj viackrát na jednom mieste. „Cez jedno miesto prešlo niekedy aj päť búrok,“ hovorí o ich dennom výskyte.
Tento jav je podľa Pecha spôsobený tým, že frontálne poruchy, ktoré postupujú od západu a ktoré k nám v lete prinášajú búrky zvyknú západne od nás a nad Alpami spomaliť, prípadne sa úplne zastaviť.
Na ich prednej strane prúdi na Slovensko veľmi teplý vzduch, v ktorom sa opakovane v priebehu viacerých dní vyvíjajú intenzívne búrky.
Postupu búrok na východ podľa klimatológa Milana Lapina zabraňuje oproti minulosti teplejšia východná Európa a Stredná Ázia. Vytvára sa hrebeň vysokého tlaku, ktorý bráni odchodu búrok z nášho územia.
Rieky sú napité, hrozia povodne
Najhoršia situácia bola na Orave v okolí Trstenej.
BRATISLAVA. Oravu a sever východného Slovenska až po Bardejov včera podvečer najviac ohrozovali hladiny vodných tokov, ktoré zvýšili trvajúce dažde.
Slovenský hydrometeorologický ústav v priebehu dňa vydal druhý stupeň výstrahy pred povodňami. Najvýraznejší vzostup zaznamenali podľa hydrologičky Valérie Wendlovej hladiny vodných tokov v okolí Trstenej.
Veľa vody bolo aj v tokoch v okolí Malých Karpát, na prítokoch horného Váhu, na Hrone, na hornom Laborci, Toryse a Hornáde. Situácia sa môže zlepšiť až na budúci týždeň.
Rozvodnený Hron v Banskej Bystrici. FOTO – TASR
(jkr)

Beata
Balogová
