BRATISLAVA. Polícia tvrdí, že extrémistov na Slovensku má pod kontrolou, v praxi to však vyzerá inak. Na internetovej stránke Slovenskej pospolitosti uverejnil minulý týždeň jej bývalý tribún Marián Mišún článok s názvom Cigánska kriminalita a debilita, aká je pravda. Svoje názory tam prezentuje v tričku Mestskej polície v Trnave, ktorej je členom.
O Mišúnovom článku, v ktorom vyzýva na „radikálne a účinné opatrenia“, včera náčelník MsP Trnava Igor Keleši (na snímke) nič nevedel. Najprv tvrdil, že aktivity jeho človeka v pospolitosti sú minulosťou. Po upozornení na text zmenil názor.
Tričko je problém
„K tým jeho myšlienkam sa nechcem vyjadrovať. Ale určite bude disciplinárne riešený za to, že tam vystupuje v našom tričku. Zrejme ho to bude stáť miesto,“ reagoval Keleši po preštudovaní stránky.
Mišún je bývalým šéfom pobočky Matice Slovenskej v Púchove. Mestským policajtom v Trnave je štyri roky. Jeho aktivity z predchádzajúceho obdobia mestu doteraz neprekážali. Za osobné názory vraj nemožno nikoho trestať.
Slovenskú pospolitosť spomína vo svojom manifeste nórsky masový vrah Anders Behring Breivik ako nacionalistickú a pravicovú stranu.
Zoskupenie okolo Mariána Kotlebu v súčasnosti funguje vo forme občianskeho združenia. Majú tiež Ľudovú stranu - Naše Slovensko.
„Sú to skupiny, ktoré upúšťajú od toho explicitného rasizmu a rétoriku skôr smerujú k spoločensko–sociálnym témam, proti homosexuálom a podobne. Ide im o podchytenie širokej verejnosti,“ hovorí Irena Biháriová zo združenia Ľudia proti rasizmu.
Okrem toho na scéne stále pôsobia menšie zoskupenia chuligánov, ktoré nemajú žiadneho spoločného lídra. Potláčanie extrémizmu podľa Biháriovej v súčasnosti nie je pre políciu prioritou. „Skôr mám pocit, že rezort vnútra sa zaoberá viac rómskou kriminalitou.“
Na Slovensku nebol
Štatistiky polície uvádzajú, že na Slovensku je okolo dvetisíc extrémistov. Šéf policajného zboru Jaroslav Spišiak tvrdí, že sú pod prísnym dohľadom.
O možnom pohybe Breivika na Slovensku polícia nevie. „Podľa dostupnej evidencie táto osoba u nás nikdy nebola,“ povedala Denisa Baloghová z Policajného prezídia.
SIS priamo neodpovedala, či má informácie o nejakých kontaktoch Breivika so Slovenskom, ktoré na základe facebookového prieskumu označil za najlepšiu krajinu. Medzi činnosti tajnej služby patrí aj monitorovanie internetu.
„Využívame všetky zákonné možnosti získavania spravodajských informácií. Spolupracujeme aj so zahraničnými tajnými službami,“ odpovedal hovorca SIS.

Beata
Balogová
