BRATISLAVA. „Za SDKÚ v istých momentoch na koaličnej rade rozhoduje pán predseda,“ hovorí šéf poslaneckého klubu SDKÚ Jozef Mikuš.
Kedy nemala hlavné slovo premiérka Iveta Radičová, ale rozhodol Mikuláš Dzurinda, Mikuš nechcel konkretizovať.
„Pán Dzurinda zasahuje len vtedy, keď to pokladá za veľmi dôležité alebo keď ide o stranícke záujmy SDKÚ,“ povedal predseda OKS Peter Zajac.
Zástupca OKS chodí na vrcholové rokovanie koalície len od júla. Miesto si vybavili u šéfa Mostu–Híd Bélu Bugára, ktorý má v poslaneckom klube štyroch členov OKS.
Dzurinda mediátorom? Koaličná rada prijíma zásadné politické rozhodnutia, má riešiť spory, tvoria ju traja zástupcovia z každej koaličnej strany, podľa koaličnej zmluvy sa stretáva najmenej dvakrát za mesiac, politická špička väčšinou rokuje v sídlach politických strán.
Šéf klubu Most–Híd László Solymos vníma Dzurindu ako skúseného politika, ktorý dokázal vyriešiť viaceré koaličné spory.
Tvrdí, že naposledy zmieril šéfa KDH Jána Figeľa s Richardom Sulíkom, keď SaS stopla novelu, ktorá zvyšovala pokuty za čierne stavby.
„Bol osem rokov premiérom, odskákal si zopár sporov, tak vie ako na to,“ myslí si Solymos.
Tvrdý súboj s KDH Bugárovi sa najťažšie rokuje s kresťanskými demokratmi. „Ak na niečo povedia nie, veľmi ťažko cúvajú.“
KDH napríklad nepristúpilo na požiadavku Mostu, aby sa mohli v obciach s 10–percentnou menšinou osadiť dvojjazyčné tabule.
„Dohoda s Bugárom sa rodí ťažko. Čo ma teší, ak sa na niečom dohodneme, slovo dodrží,“ hodnotí predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský.
KDH si podľa neho najmenej rozumie s liberálmi z SaS. „V ideových postojoch sa nikdy nespojíme, ale snažíme sa spolu vychádzať.“
Pre neochotu KDH sulíkovci nepresadili do vládneho programu jeden z hlavných predvolebných sľubov, ktorý sa týkal dekriminalizácie marihuany.

Beata
Balogová
