BRATISLAVA. Verejným činiteľom bude od septembra hroziť za nedbanlivosť väzenie.
Na jeden až päť rokov pôjdu sedieť tí, ktorí z nedbanlivosti spôsobia škodu veľkého rozsahu na majetku štátu, obce či vyššieho územného celku (VÚC) alebo spôsobia konaním ťažkú ujmu na zdraví alebo smrť viacerých osôb.
Vyplýva to z novely Trestného poriadku, ktorú podpísal prezident Ivan Gašparovič.
Týkať sa to má verejných činiteľov, ktorí pri svojom konaní vedeli, že môžu porušiť alebo ohroziť záujem chránený týmto zákonom, ale bez primeraných dôvodov sa spoliehali, že takéto porušenie alebo ohrozenie nespôsobia.
Trestať sa bude aj jáchymovská lož
Novela zavádza aj nový trestný čin, ktorý bude trestať popieranie, spochybňovanie, schvaľovanie alebo ospravedlňovanie holokaustu, zločinov fašizmu a komunizmu a zločinov iného podobného hnutia odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky.
Okrem toho sa sprísňujú tresty za opakované týranie zvierat. Ten, kto týra zviera zvlášť krutým spôsobom alebo ho utýra, môže ísť do väzenia až na jeden rok. Ak sa jeho konanie dotýka viacerých zvierat, po novom mu hrozí trest odňatia slobody na jeden až päť rokov.
Zároveň bude platiť, že ten, kto z nedbanlivosti spôsobí smrť alebo trvalé následky na zdraví viacerých zvierat tým, že zanedbá potrebnú starostlivosť, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.
Zavádza sa pojem volebnej korupcie
Novým trestným činom bude aj nebezpečné prenasledovanie. Spočíva v dlhodobom prenasledovaní, ktoré môže u poškodeného vzbudiť dôvodnú obavu o život alebo zdravie. V tomto prípade hrozí páchateľovi ročné väzenie, pri závažnejšom konaní až tri roky.
Novinkou je aj trestný čin volebnej korupcie. Ten, kto ponúkne úplatok voličovi, aby volil podľa jeho predstáv, potrestá sa trestom odňatia slobody až na dva roky.
Ak ide o verejného činiteľa, bude mu hroziť väzenie až na päť rokov. Naopak, volič, ktorý požiada o úplatok za to, že bude voliť istým spôsobom, môže ísť do väzenia až na jeden rok.
Podľa právnej normy ďalej bude možné odobrať odtlačky prstov a DNA aj podozrivým zo spáchania trestného činu a nielen obvineným ako v súčasnosti.
Trestné konania by mali byť rýchlejšie
Samotná novela Trestného poriadku z dielne ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej (SDKÚ) má zrýchliť trestné konania a eliminovať možnosti obštrukčného správania zo strany obvinených.
Lekár, ktorý vystavuje obžalovanému či svedkovi PN-ku, bude musieť vedieť, že sa vyjadruje k jeho spôsobilosti dostaviť sa na súdne konanie.
Doteraz sa vyjadroval len k jeho práceneschopnosti, čo automaticky nemusí znamenať, že dotyčný nemôže prísť na súd.
Novela tiež rozširuje možnosti vykonať hlavné pojednávanie v neprítomnosti obžalovaného, pričom hranica trestnej sadzby sa posúva na 10 rokov.
Právna norma rozširuje aj oprávnenie ministra spravodlivosti podávať dovolanie v trestných veciach aj o skutkové otázky.
Predbežné prerokovanie obžaloby bude mať po novom vo všeobecnosti len fakultatívny charakter.
Súdna prax podľa ministerstva ukázala, že obligatórne predbežné prerokovanie obžaloby na verejnom zasadnutí je vo väčšine prípadov z hľadiska procesnej ekonomiky nadbytočné a formalistické a len zbytočne predlžuje konanie.