ŽIARSKA DOLINA. Sneh nahromadený najväčšou známou lavínou v histórii Slovenska sa roztopil až po viac ako dvoch rokoch. Storočná lavína spadla v Žiarskej doline v Západných Tatrách 25. marca 2009.
Vrstva snehu miestami dosahovala výšku 20 metrov a zasypala plochu veľkú ako 47 futbalových ihrísk.
Pôvodné odhady hovorili, že lavína sa roztopí do začiatku minuloročnej zimy, ale posledné zvyšky ľadu objavil strážca Správy Tatranského národného parku Pavol Gavlák ešte začiatkom júna tohto roku. „Gigantická lavína sa roztápala neuveriteľne dlho, hoci nasledujúce dve zimy boli na sneh veľmi skúpe a letá mimoriadne horúce,“ oznámilo ministerstvo životného prostredia.
Lavína spadla zrejme najskôr z centrálneho žľabu Príslopu a postupne sa odtrhli lavíny v ďalších žľaboch.
Séria lavín sa rútila asi 200-kilometrovou rýchlosťou. Tlak snehu na štvorcový meter odhadli odborníci na tri až štyri tony.
„Nikdy by som neveril, že sa dokáže prachová lavína tak rýchlo zmeniť na betón. V takejto lavíne by nepomohol lavínový vyhľadávač ani Panenka Mária,“ hovoril skúsený horský strážca Gavlák, ktorý videl tony snehu a polámané stromy na druhý deň. Na internete zverejnil prvé fotografie.
Niekoľko dní pred pádom lavíny bola dolina plná ľudí. „Keď sme videli, čo sa deje, stornovali sme pobyty a ušli sme. Tušili sme, že je to nebezpečné, ale nevedeli sme, že to bude až také,“ spomína chatár zo Žiarskej Miroslav Dzuroška.
Gavlák hovorí o zázraku, že lavína padla v stredu, a nie v sobotu alebo v nedeľu. „Pobilo by to kopu návštevníkov.“
Ľudia z doliny považovali štvrtý kilometer cesty na Žiarsku chatu za zlomový. „Na krátkom úseku cesty lesom si každý myslel vrátane mňa, že je na chvíľu v bezpečí. Až kým neprišla lavína storočia.“
V rovnakom čase zničila podobná lavína Račkovú dolinu, ďalšia poškodila Jamnickú dolinu a lavíny padali aj inde.

Beata
Balogová
