Predseda Rady pre vysielanie a retransmisiu Peter Kováč v tejto súvislosti dnes na parlamentnej pôde zdôraznil, že nevyváženosť spravodajstva v tomto médiu bola neraz predmetom rokovania tohto orgánu. Podľa správy predloženej poslancom sa Markíza po vzniku subjektu ANO spolitizovala viac než v minulosti, keď neskrývala svoju podporu SOP a neskôr aj prezidentskému kandidátovi Rudolfovi Schusterovi.
V časti dokumentu venovaného televíznemu vysielaniu sa konštatuje aj zánik TV LUNA, ktorej bola licencia odňatá v novembri 2001. Nová televízna stanica TA3 je podľa licenčnej rady prínosom pre určité nóvum v prezentácii spravodajstva, pričom jej reklamné šoty by v spravodajských blokoch nemali objavovať častejšie než dva razy. Pri charakteristike nového subjektu spoločnosti MAC TV vysielajúceho pod logom JOJ TV je registrovaný posun od pôvodného projektu vysielania regionálneho spravodajstva. Vstup českého investora do spoločnosti sa v zmenách vysielania v priebehu roku 2001 neprejavil.
Verejnoprávne elektronické médiá - Slovenská televízia i Slovenský rozhlas si podľa názoru Rady pre vysielanie a retransmiu napriek pretrvávajúcim ekonomickým problémom udržiavajú doterajší štandard kvality vysielania. Platí to predovšetkým o SRo, ktorého programový okruh Rádiu Slovensko je s počúvanosťou 27 percent vedúcou rozhlasovou stanicou v SR. V STV sa vďaka realizácii etického kódexu po vzore BBC dosiahla vyššia dôveryhodnosť jej spravodajstva. Odraz vzrastajúceho násilia a kriminality v spoločnosti sa neprejavil v STV spôsobom eticky netolerovateľného zobrazovania reálneho násilia.
Dôležitú úlohu médií zdôrazňuje aj správa o realizácii Národného programu boja proti drogám za rok 2001. Sú v nej analyzované všetky zámery sústredené predovšetkým na prevenciu, liečbu a resocializáciu drogovo závislých ľudí, ale aj možnosti znižovať ponuku drog na našom území a boja proti kriminalite, vrátane zamedzenia prania špinavých peňazí získaných predajom drog a súvisiacou trestnou činnosťou.
Podľa priložených štatistík bolo na Slovensku liečených vlani 2038 pacientov, najviac zo závislosti na halucinogény. Najviac drogovo závislých má stále Bratislava, aj keď ich počet klesol z 55 percent v roku 1998 na 43 percent z celkového počtu v roku 2001. Počet osôb stíhaných pre trestné činy súvisiace s drogami dosiahol vlani číslo 868, pričom odsúdených bolo 419 osôb. Z hlavného mesta SR ich bolo 153.
*pm ad som NNNN