
FOTO - ARCHÍV
ŽILINA – „Žiadna krajina predtým nemala takú jednoduchú možnosť voľby,“ povedal o Slovensku šéf Výboru USA pre NATO Bruce P. Jackson (na snímke ČTK). Rozhodnutie o pozvaní Slovenska do aliancie bude podľa Jacksona závisieť od dvoch vecí: od úspechu reforiem a od dôveryhodnosti vlády, ktorá vznikne po voľbách.
„Nemáme žiadne právo diktovať slovenským voličom, koho a ktorú stranu majú voliť. Ale máme všetky práva povedať našim spojencom v Európe, aké sú hodnoty, na základe ktorých my hlasujeme,“ povedal Jackson včera v Žiline.
Pre Slovensko by podľa neho bolo veľmi kruté, keby po svojej integračnej snahe a pokroku odišlo zo summitu NATO v Prahe smerom k Bielorusku, a nie smerom k Bruselu. Žiaden autokratický systém po voľbách nebude pre NATO prijateľný, zdôraznil Jackson: „Praha je poslednou šancou pre Slovensko na veľmi dlhý čas.“
Prezident USA a spojenci podľa neho prejavili záujem čo najdlhšie čakať so svojím rozhodnutím. „Budú čakať do poslednej chvíle, ktorou sú septembrové voľby na Slovensku a ich výsledok.“
USA nemenia svoj jednoznačne odmietavý postoj k expremiérovi Vladimírovi Mečiarovi a HZDS. „USA Mečiarovi a HZDS nedôverovali predtým a nedôverujú mu ani dnes. Bol to názor USA v rokoch 1994-98 a nič také sa nestalo, čo by mohlo tento názor zmeniť.“
Jackson sprostredkoval slová „niektorých ľudí vo Washingtone“, ktorí hovoria, že „Slovensko je krajinou, ktorá má deväť rokov, demokratickou krajinou je však len štyri roky“.
„Myslím, že za týmto stolom sedia predstavitelia budúcej vládnej koalície. Nie preto, že by sa mali radi, ale práve kvôli zodpovednosti,“ povedal na stretnutí v Žiline poslanec Branislav Orava z SDKÚ. „Zodpovednosť je však aj v tom, udržať koalíciu, nielen ju vytvoriť. Neradi by sme našich partnerov v zahraničí dostali do situácie, že dostaneme pozvánku a vládna koalícia sa po roku rozpadne. Nakoniec tí, ktorí bránili vstupu, sa dostanú k moci,“ dodal Pavol Rusko z ANO. Monika Beňová za Smer dúfa, že náskok HZDS sa do volieb podarí znížiť.
ANDREA HARMANOVÁ