
Úradníci, ktorí splnia požiadavky, sa už nemusia báť, že prídu o miesto len preto, že sa zmenila vláda.
ILUSTRAČNÉ FOTO SME - LUBOŠ PILC
BRATISLAVA - Politické strany už nebudú môcť po víťazných voľbách plošne meniť ľudí na miestach v štátnej správe. Zákon o štátnej službe platí od 1. apríla a zavádza pre štátnych zamestnancov tzv. definitívu. Už sa nemusia obávať, že by po zmene vlády prišli o miesto.
Celoplošné povolebné výmeny kritizovali takmer všetky politické strany. Samozrejme, keď sa ocitli v opozícii. Odmietnutie takéhoto postupu pri obsadzovaní miest v štátnej správe sa dostalo aj do volebných programov.
Už prijímanie zákona o štátnej službe však sprevádzali búrlivé reakcie. Jedni oceňovali „zmenu systému uplatňovania politickej moci v štáte“, druhí mali výhrady, že sa „zabetónujú staré štruktúry“.
Navonok definitíva pôsobí ako záruka „profesionálneho, spoľahlivého, nestranného a politicky neutrálneho vykonávania štátnej služby“. Podľa štúdie Úspešná a úsporná vláda - Možnosti a odporúčania pre budúci kabinet, ktorú pripravil Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI), však spôsobí „prehĺbenie uzavretosti štátnej správy“.
Od začiatku zákon kritizoval napríklad podpredseda vlády Ivan Mikloš. Jeden dôvod je podľa neho obzvlášť závažný: „Zákon nevytvára dostatočné predpoklady na motiváciu zamestnancov.“
Podpredseda KDH Daniel Lipšic sa obáva, že sa v štáte vytvára štvrtá moc, a to nekontrolovateľná byrokracia. Zákon má na to podľa neho „trošku nábeh“.
Podľa predsedu ANO Pavla Ruska zákon vstúpil do platnosti príliš skoro: „Zatiaľ v tejto krajine nie je kvalitná štátna správa.“ Smer zachádza vo svojich úvahách ešte ďalej. Podľa člena jeho predsedníctva Miroslava Číža strana uvažuje o novelizácii zákona.
„Zamestnanci štátnej správy sú národným bohatstvom každej krajiny,“ tvrdí podpredseda HZDS Sergej Kozlík. Zákon nevníma dramaticky, ale pripúšťa, že jeho následkom bude „zakopanie sa“ terajších štruktúr.
Ľubomír Plai, predseda úradu pre štátnu službu, ktorý bude dohliadať na aplikáciu zákona, pokladá obavy za neopodstatnené: „Činnosť štátnej správy, počnúc prijímaním zamestnancov a končiac vydávaním rozhodnutí, bude transparentná.“
Predpokladá to však okrem iného záujem občanov o veci verejné a aj základnú znalosť svojich práv. „Občanovi musí byť jasné, čo úradník smie od neho požadovať, aké sú jeho právomoci a kedy už koná nad ich rámec,“ hovorí Plai.

Beata
Balogová
