BRATISLAVA –
A to aj napriek tomu, že vedenie Strany demokratickej ľavice čoraz tvrdšie hrozí odchodom z vlády pre privatizáciu SPP.
Béla Bugár, predseda SMK, ktorá v lete minulého roku tiež takmer opustila koalíciu, hovorí, že réžiu má v rukách SDĽ. „Nie som jasnovidcom, ale treba si uvedomiť, čo by mala SDĽ z vystúpenia z koalície. Ja si myslím, že nič.“
Hádky sú pre túto vládnu koalíciu typické, ale typický je pre ňu aj kompromis.
Poslanec SDKÚ Pavol Prokopovič: „Teraz napätie stúpa možno preto, že každý sa cíti menej viazaný koaličnou dohodou, keďže sa blížia voľby. Ale tých pár mesiacov koalícia vydrží. Nebude to bez problémov, bude napätie, ale vydrží.“
Podobný názor má aj predseda SOP Pavol Hamžík. Nevylučuje, že aj strany, ktoré dnes stoja nezmieriteľne proti sebe, budú nútené znova spolupracovať.
Poslanec KDH Peter Muránsky by ďalšiu spoluprácu nesúrodých strán považoval za nešťastie. „Ukazuje sa, že len jednotná zahraničnopolitická orientácia je príliš málo na to, aby sa dokázali riešiť vnútropolitické problémy.“ Rozpad vlády vylučuje aj preto, lebo do volieb už niet času na zostavovanie novej.
Poslanec SDĽ Milan Ištván pripomína ešte jeden argument: strany by si rozpadom vládnej koalície poškodili imidž v zahraničí.
Politológ Miroslav Kusý si myslí, že dnešné hádky sú len vydieraním. „Keby šlo naozaj do tuhého, každá zo strán, teraz konkrétne SDĽ, by sa zháčila. Koniec vlády by nebol výhodný ani pre odchádzajúcu stranu.“
O predčasných voľbách v júni sa teda v koalícii nehovorí. Túto agendu sa istý čas pokúšalo živiť iba opozičné HZDS. Včera prišiel s touto myšlienkou prvý raz aj predseda ANO Pavol Rusko.

Beata
Balogová
