Pomalé umieranie na hlad a choroby nepôsobí na ľudí tak silno, ako cunami či zemetrasenie, vysvetľujú si nadácie nízky záujem prispieť.
BRATISLAVA. Do Afriky sa po viac ako devätnástich rokoch vrátil zabíjajúci hladomor. Slovenská spoluúčasť na pomoci pre krajiny trpiace suchom a vojnou je však oveľa nižšia ako v iných zbierkach pre ľudí postihnutých katastrofami.
Unicef Slovensko doteraz vyzbieral len niečo vyše šesťtisíc eur. V predošlých zbierkach mal po rovnakom čase desaťnásobne viac peňazí.
„Haiti aj cunami bola mediálna senzácia, čo malo vizuálnu akciu, kdežto hladomor prichádza pomaly, nafilmovať môžete len ľudí či suché pole,“ vysvetľuje nezáujem ľudí riaditeľ Unicefu Slovensko Miroslav Kaňa.
„Vlnu neuvidíte, svetoví umelci tam na dovolenke neboli. Pre médiá je to neatraktívne.“
Hladomory vo svete - infograf
Pomoc Kam prispieť
Slovenská katolícka charita:
číslo účtu: 4008058424/7500 v ČSOB, variabilný symbol 178. Názov účtu je Slovenská katolícka charita, MAGNA DETI V NÚDZI: číslo účtu: 1331793011/1111 UniCredit Bank, darcovská sms v tvare DMS HLADOMOR na číslo 877. Vo všetkých sieťach mobilných operátorov cena 1 euro. UNICEF Slovensko: číslo účtu: 2629726297/1100 v Tatra banke,
variabilný symbol 0611, Nadácia Integra: číslo účtu: 2625475865/1100, variabilný symbol: 999, Človek v ohrození: číslo účtu: 2666520298/1100, variabilný symbol: 1112, s textom „SOS SUCHO V AFRIKE“.
Účty sú prázdne, aktivisti nemajú peniaze Tentoraz nepomôže ani Konferencia biskupov Slovenska nedeľnou zbierkou v kostoloch. Pre Haiti vyzbierala vyše milióna eur, spolu vtedy nadácie vyzbierali vyše dvoch miliónov eur. KBS vyhlasuje každoročne aj zbierku pre Katolícku univerzitu.
„Na Haiti bola iná situácia. My máme katolícku charitu, ktorá kontinuálne pomáha týmto krajinám. V tomto okamihu nebudeme vyhlasovať mimoriadnu zbierku,“ povedal hovorca KBS Jozef Kováčik.
Hladomor vyhlasuje OSN, ak na 10tisíc obyvateľov zomrú denne viac ako dvaja dospelí alebo štyri deti a 30 percent detí trpí podvýživou.
Katolíckej charite, ktorá pripravila dva projekty pre Keňu a Somálsko, peniaze chýbajú, a tak zbierku navrhovala. Zo slovenských mimovládok dodnes vyzbierala najviac, 25-tisíc eur.
Peniaze chýbajú aj ďalším organizáciám. Človek v ohrození vyzbieral iba niečo vyše štyritisíc eur. Nadácia Integra má na účte do 10-tisíc eur, 20-tisíc dostane od vlády.
„Sme zameraní na dve krajiny – Etiópiu a Keňu. Na Etiópiu už máme 26tisíc, do decembra vybudujeme mobilnú nemocnicu a záchranné centrum. V Keni budeme vŕtať studne, peniaze nám zatiaľ chýbajú,“ hovorí Alenka Milosavlejevič.
Vláda dala iba 60-tisíc Ministerstvo zahraničných vecí oslovilo niekoľko organizácií, ktoré v Afrike poskytujú humanitárnu pomoc, a trom z nich poskytlo po 20tisíc eur.
Viac pomôže Vysoká škola sv. Alžbety, ktorá vyčlenila zo svojho rozpočtu 100-tisíc eur.
„Tridsať študentov zo slovenských univerzít podporíme 3300 eurami na letenku a diéty. Plus dostanú ďalších 2500 eur na mlieko a kašu, z čoho akútne zasýtia päťsto detí,“ povedal zriaďovateľ školy profesor Vladimír Krčméry.
Škola má v šiestich afrických štátoch 32 ľudí. „Bytostne sa nás to týka.“
Aj úbohá pomoc vlády je však stále lepšia, než postoj slovenskej katolíckej cirkvi, píše Peter Morvay
Vykupujú zvieratá, kopú studne a liečia deti „V Keni budeme vykupovať hospodárske zvieratá od miestnych, ktorí ich predávajú pod cenu či zvieratá hynú. Rodiny získajú príjem. Po období dažďov sa k chovu budú môcť vrátiť,“ povedal sekretár Slovenskej katolíckej charity Radovan Gumulák. Hľadajú človeka, ktorého by mohli vyslať do Somálska.
Človek v ohrození bude distribuovať pitnú vodu v utečeneckých táboroch, kde je kritická situácia.
Pitnú vodu a terapeutickú stravu poskytuje aj Unicef.
Integra okrem výkopu studní sprostredkúva aj adopciu na diaľku. Len v najväčšom utečeneckom tábore v Keni je vyše 400-tisíc somálskych matiek s deťmi.
Kam išli peniaze:
Projekt Vysokej školy zdravotníctva a soc. práce sv. Alžbety v Keni, zameraný na poskytnutie potravinovej pomoci hladujúcim v utečeneckých táboroch Dadaab, v severovýchodnej Keni (v utečeneckom tábore sa nachádza viac ako 300,000 ľudí a predpokladaná kapacita je 450,000 ľudí do konca roka 2011). Ide o nákup a distribúciu potravín, pričom nie sú potrebné žiadne finančné prostriedky na logistickú podporu ich pracovníka v Nairobi. Trvanie projektu je od júla do septembra 2011. Projekt nadácie Magna Deti v núdzi v Keni, zameraný na zníženie počtu úmrtnosti detí na dôsledky podvýživy prostredníctvom terapeutickej výživy, liekov a odbornej intervencie (imunizácia, liečba a nutričné poradenstvo) pre najohrozenejších pediatrických pacientov v oblasti Garissa, severovychodná Keňa. Projekt je zameraný na cieľovú skupinu deti, opatrovateľov (matky, starí rodičia, starší súrodenci), rodinu a celkovú komunitu. Trvanie projektu je od augusta do novembra 2011. Projekt nadácie Integra v Etiópii, zameraný na poskytnutie nevyhnutnej životnej podpory najohrozenejšej skupine ľudí do obdobia dažďov (november). Táto pomoc zahŕňa jedlo a čistenie vody. Cieľovou skupinou je 20 000 ľudí, najmä matky, deti, tehotné a dojčiace ženy, ktoré sú v kritickej a život ohrozujúcej situácii. Termín trvania humanitárnej intervencie: júl – december 2011.
Bandžák: Je to tu emocionálne náročné
Fotograf a šéf MAGNA Deti v núdzi MARTIN BANDŽÁK opisuje dianie v misii v Keni.
V ktorej časti krajiny ste?
„Už dlhší čas v oblasti Msambweni, kde prevádzkujeme nutričnú pomoc prostredníctvom troch zdravotných centier. Situácia sa tu stále zhoršuje, mortalita u ťažko podvyživených detí je až 53 percent, čo je nesmierne vysoké číslo. Problém je, že matky prinesú deti veľmi neskoro.“
Aká je v Keni situácia?
„Bojujeme aj s výpadkami elektriny. Strach majú aj obyvatelia, ktorí nie sú postihnutí hladomorom. Neúmerne drahé potraviny zhoršujú situáciu, kedže čoraz viac rodín padá do väčšej chudoby a podvýživy. Je to tu ťažké, keď vidíte matky s deťmi, ktoré sú vyhladované na smrť. Máme aj prípady ako desaťmesačné bábätká, ktoré majú tri kilá.“
Ako vyzerá bežný deň?
„Snažíme sa dovybaviť centrá, pripravujeme tréningy pre nových pracovníkov, aby vedeli správne zmerať pacienta, riešime dodávky terapeutického jedla, ktorého máme málo.“
Čo sa deje v táboroch?
„Sú preplnené, denne len do Kene prichádza 1300 utečencov zo Somálska. Ľudia sú vyčerpaní, vyhladovaní a v ťažkom mentálnom stave. Matky s deťmi, ktoré prežili, ale po ceste im zomreli dve ďalšie.“

Beata
Balogová
