BRATISLAVA. Bezpečnostné opatrenia na bratislavskom letisku nefungujú tak, ako by mali.
Ukázal to prípad muža, ktorý zomrel v aute pred letiskovou halou na mieste, kde auto môže zastaviť, no nemôže tam parkovať. Najmenej hodinu a pol si ho nikto nevšímal.
„Vzhľadom na meškanie niektorých letov, čo bol aj tento prípad, sa stáva, že vodiči tam zotrvávajú dlhšie,“ vysvetľuje hovorkyňa letiska Dana Madunická. SBS podľa nej zodpovedá za ochranu, nie za dodržiavanie dopravných predpisov.
Stál v zakázanej zóne
Auto stálo v zakázanej zóne, kde možno len nabrať a vysadiť cestujúcich. Ochranka to nevyhodnotila ako bezpečnostné riziko.
Pre českého bezpečnostného experta Andora Šándora, ktorý posudzoval úroveň ochrany letiska v Prahe, je vysvetlenie zarážajúce.
„Chceli povedať, že muž nepredstavoval riziko, lebo bol mŕtvy? Zákaz státia je tam práve preto, aby bol priestor chránený. Aby tam niekto napríklad neodstavil auto naložené výbušninou. Takže ten zákaz musí platiť pre všetkých.“
Letisko tvrdí, že pred letnou sezónou požiadalo Krajské policajné riaditeľstvo v Bratislave o častejšie kontroly pre „časté porušovanie predpisov vodičmi motorových vozidiel“.
Muž čakal 17. júla na letisku príbuzných. Krátko pred šiestou ráno až náhodný okoloidúci nahlásil na linku 158 nález osoby, ktorá nejaví známky života.
Postup bol vraj správny
Policajná hliadka prišla o desať minút, ukázalo preverovanie na podnet denníka SME. Ďalšia dorazila o dve minúty, potom z haly vyšla šoférova manželka, ktorá na policajtov naliehala, aby zamknuté auto otvorili. Prišla ešte jedna hliadka, záchranka a hasiči.
„Desať minút po príchode prvej hliadky policajt rozbil okno na zadných dverách auta,“ povedala hovorkyňa polície Petra Hrášková. Lekár už len konštatoval smrť, zrejme išlo o infarkt.
Vedenie bratislavskej polície vyhodnotilo postup ako správny. Vyšetrovanie vraj nepotvrdilo slová svedka, že jeden z policajtov žene hovoril, ako si už pred hodinou a pol všimol, že muž nie je v poriadku.
Rodina sa k prípadu nechce vyjadrovať.

Beata
Balogová
