BRATISLAVA. Nik zo Smeru nepožiadal prezidenta Ivana Gašparoviča o stretnutie predtým, ako sa rozhodol podpísať novelu Zákonníka práce.
Strana si podľa šéfa sociálneho výboru parlamentu Braňa Ondruša bola istá, že prezident jej výhrady pozná z médií a „protisociálny“ zákonník určite vráti. „Považovali sme za úplne zbytočnú nadprácu, aby sme komunikovali.“
Ondruš tvrdí, že zákonník mal Gašparovič vrátiť aj preto, že „kandidoval s podporou a nomináciou našej strany“. Od prezidenta budú žiadať vysvetlenie.
Gašparovič zákonník odsúhlasil predvčerom. Svoje rozhodnutie osobne nekomentoval, momentálne dovolenkuje v Chorvátsku.
Smer ho doteraz dokázal ovplyvniť, naposledy Gašparovič vyhovel jeho požiadavke a nepodpísal odtajnenie voľby generálneho prokurátora. Veto však koalícia prelomila.
Sulík vec nekomentuje Postoj k Smeru Gašparovič kandidoval s podporou Smeru, v minulosti o sebe povedal, že je „akoby člen Smeru“, s Robertom Ficom má dobré vzťahy.
Prezidentov hovorca Marek Trubač povedal, že Gašparovič o Zákonníku práce rokoval iba s jedným politikom Richardom Sulíkom z SaS.
Do prezidentského paláca zašiel šéf parlamentu hneď na druhý deň po jeho schválení.
Gašparovič po stretnutí 14. júla hovoril, že Sulíka ešte skontaktuje, ak by „mal nejaké vážne výhrady“.
Sulík záležitosť včera nekomentoval.
Trubač: Firmy nelobovali Na prezidenta netlačila žiadna firma, aby zákonník odobril, tvrdí Trubač. „Listom ho oslovili odborári, aby novelu vetoval.“
Kritický list poslala aj Asociácia emitentov stravovacích poukážok, pretože limit zníži províziu zo šiestich na tri percentá.
Smer na budúci týždeň preberie požiadavku odborárov, aby poslanci napadli zákonník na Ústavnom súde. Za sporné považuje, že ľudia majú povinne priznávať členstvo v odboroch.

Beata
Balogová
