SME

Za krízu dôveryhodnosti si môže HZDS samo

Jediným faktorom, ktorý dnes ohrozuje integráciu Slovenska do NATO, je obava západných predstaviteľov z návratu HZDS k moci. Hnutiu sa nepodarilo presvedčiť kruhy na Západe, že sa za štyri roky zásadným spôsobom zmenilo, prijalo za svoj liberálnodemokrati

cký koncept štátu a stalo sa vypočítateľným partnerom. Najsmerodajnejšie je vyjadrenie veľvyslanca USA pri NATO Nicholasa Burnsa z 28. februára 2002, ktorým tlmočil stanovisko vlády USA ako najvplyvnejšieho štátu aliancie: ,,Žiadne nedemokratické hnutie, strana ani vláda nemajú miesto v NATO. Myslíme si, že pred zvolením súčasnej vlády bola na Slovensku taká vláda, ktorá nepreukázala, že dostatočne uplatňuje a uznáva demokratické princípy a aspekty právneho štátu. Spojené štáty z tohto dôvodu nemohli podporiť kandidatúru Slovenska na členstvo v aliancii v roku 1997. Niet dôkazu o tom, že vedenie tejto strany sa zmenilo, a to je teda kľúčová obava našej vlády.“ V tomto duchu sú aj ďalšie vyjadrenia predstaviteľov NATO a jeho členských krajín.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Niektorí označujú tieto výroky za kontraproduktívne. Iní však argumentujú, že tak ako si Slováci môžu zvoliť koho chcú, vlády členských krajín NATO a EÚ, ktoré tiež vzišli z demokratických volieb, si rovnako môžu vybrať, koho a za akých okolností pokladajú za spoľahlivého spojenca.

Ako slovenský politik som náchylný veriť, že návrat mečiarizmu na Slovensku nehrozí a že dnes je politická elita schopná zvládnuť povolebný vývoj k prospechu krajiny. Aj to všade zdôrazňujem. Ako predseda Zahraničného výboru NR SR sa však ťažko môžem čudovať západným politikom, keď sa pýtajú, prečo HZDS ignoruje azda najťažší prehrešok z rokov 1994 - 1998, ktorým je zneužitie tajných služieb, prečo bývalý predseda vlády namiesto podpory razantného a dôsledného vyšetrenia únosu zavlečenia syna bývalého prezidenta do Rakúska radšej využil právomoc prezidenta a amnestiou vyšetrovanie zmaril, hoci podozrivý zo zavlečenia bol štátny orgán. Po 11. septembri sa takýto politický krok v USA určite nedá vysvetliť. Keby aj bol Rudolf Žiak nevinný ako ľalia, len ignorant ho môže provokatívne držať na pozícii podpredsedu pre zahraničné vzťahy vraj proatlantickej strany. A len ignorant môže dovoliť, aby HZDS v otázkach integrácie do NATO verejne zastupoval Gustáv Krajči, človek politicky zodpovedný za škandalózne zmarenie referenda o vstupe do NATO z roku 1997. Človek, ktorý ešte v marci 2000, teda v čase, keď sa hnutie na trnavskom sneme manifestačne prihlásilo k integrácii do NATO, išiel osobne do Belehradu podporiť Miloševičov režim. Za krízu dôveryhodnosti HZDS nemôžu politici vládnej koalície, ale svojou neprincipiálnosťou a nevypočítateľnosťou sa o ňu postaralo hnutie samo.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes je viac ako jasné, že vláda s účasťou HZDS by pre Slovensko znamenala obrovské komplikácie a riziká. Veď pristúpenie Slovenska k Severoatlantickej zmluve budú musieť ratifikovať parlamenty 19 členských štátov aliancie - stačí jediné odmietnutie a je po nádejach. Ohrozenie integrácie Slovenska do NATO a EÚ za to nestojí. Všetky tie predvolebné pesničky o možnom vládnutí s ,,HZDS bez Mečiara“, ktoré prezentuje najmä Smer, treba vidieť v tomto svetle. Budúca slovenská vláda by preto mala jednoznačne, bez akýchkoľvek pochybností garantovať integráciu do NATO a EÚ, ako predpoklad modernizácie Slovenska a prekonania obrovskej nezamestnanosti. Pri zostavovaní vlády nesmú prevládnuť egoistické záujmy tej či onej ekonomickej loby operujúcej v zákulisí politiky rozhodujúcich strán. To je dnes skutočný zlomový bod úvah o povolebnom usporiadaní krajiny.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: PETER WEISS(Autor je volebným lídrom Sociálnodemokratickej alternatívy)

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 748
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 881
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 368
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 302
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 144
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 832
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 2 767
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 2 448
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu