BRATISLAVA – Politici môžu získať veľa nových hlasov najmä od prvovoličov. Na tohtoročných voľbách by sa mohlo zúčastniť 350- až 380-tisíc prvovoličov a Fico či Rusko sa už o ich hlasy intenzívne snažia. Aj v školách.
„O prvovoličov budú strany zvádzať veľký boj, pretože je to skupina, ktorú možno vo volebnej kampani presvedčiť najskôr,“ hovorí sociologička Soňa Szomolányiová.
Navyše, motivujúci je aj úspech, ktorý u nich v minulých voľbách dosiahla SDK.
Zatiaľ najviac priaznivcov medzi prvovoličmi nazbieral Ficov Smer. „Prihovára sa im najmä tým, že kritizuje všetkých naokolo,“ hovorí Szomolányiová.
Politici, ktorí chodia prednášať do škôl, sa väčšinou obhajujú tým, že tam chodia ako odborníci a nie ako politici. Ale nie vždy to tak naozaj je.
„Pôvodne mala byť témou diskusného stretnutia žurnalistika, toto slovo však zaznelo z úst Pavla Ruska až po 20 minútach, aj to v súvislosti s úspechmi televízie Markíza,“ vyjadrili sa študenti, budúci prvovoliči, z Gymnázia Martina Hattalu v Trstenej o návšteve predsedu ANO Pavla Ruska v ich škole. Ten podľa nich najprv hovoril o tom, že z politickej scény „urobili naši politici chliev“. Až keď jeden z pedagógov upozornil, že by diskusia nemala byť o politike, Rusko povedal: „Som ochotný odpovedať aj na otázky týkajúce sa žurnalistiky. Len sa pýtajte!“
Rusko na tom, že politici školy navštevujú, nevidí nič zlé. Tvrdí, že keby bol ministrom školstva, navrhol by vytvorenie mechanizmu, ktorý by presne určil, kto, ako a kedy by do škôl mohol chodiť. Každá škola by podľa neho mala vymedziť určitý počet dní v roku pre zástupcov politických strán.
Ďalším politikom, ktorý rád a často navštevuje študentov priamo v školách, je Robert Fico. Tiež popiera, že by účelom jeho vystúpení mala byť politická agitácia. Prednáša o ochrane ľudských práv.
„Kto, ak nie človek, ktorý sedem rokov zastupoval Slovenskú republiku pred Európskym súdom na ochranu ľudských práv, by mal mladým ľuďom prednášať o ľudských právach,“ povedal Fico. „Každú svoju diskusiu začínam oznamom, že na politické otázky odpovedať nebudem.“
Pedagógovia sú v názore na problematiku nejednotní. Napríklad Ladislav Fabián, riaditeľ Obchodnej akadémie v Poprade, si myslí, že takéto návštevy vhodne dopĺňajú učebný proces. Tvrdí, že s agitáciou sa ešte nestretol.
Podľa ministra školstva Petra Ponického za agitáciu v školách, ak k nej dochádza, nemôže legislatíva, ale členovia akademickej obce, ktorí porušujú prijaté princípy. On sám sa však s takýmto prípadom ešte nestretol.
Vedúci odboru školstva na Krajskom úrade v Žiline už podobné skúsenosti mal a minulý rok bol nútený zavolať si na pohovor niektorých riaditeľov škôl. Uspokojil sa s ich ústnym napomenutím.

Beata
Balogová
