Bratislava 12. júla (TASR) - Predseda Európskeho parlamentu (EP) Pat Cox sa ako jeden z mála zahraničných politikov a diplomatov stretne v sobotu počas návštevy Slovenska s lídrom HZDS Vladimírom Mečiarom. Na plánovanú schôdzku vedúcich predstaviteľov troch opozičných strán so šéfom EP nominovala strana Smer Moniku Beňovú, zástupcovia Aliancie nového občana na ňu však neprídu.
Vedenie ANO sa tak rozhodlo preto, lebo predseda parlamentu Jozef Migaš znemožnil samostatné stretnutie zástupcov ANO s Coxom, povedala pre TASR poradkyňa ANO pre mediálnu oblasť Kristína Vulgánová. Aliancia bude mať preto samostatné stretnutie s Coxom začiatkom septembra. S predsedom najsilnejšej slovenskej opozičnej strany Mečiarom sa dodnes nestretol ani americký veľvyslanec v SR Ronald Weiser, komisár Európskej komisie pre rozširovanie Günter Verheugen o prípadnom stretnutí s Mečiarom pred poslednou návštevou SR povedal: "Stretol som pána Mečiara raz v živote a príliš netúžim si to zopakovať."
S Patom Coxom sa v sobotu stretnú všetci traja najvyšší ústavní činitelia - prezident Rudolf Schuster, predseda NR SR Jozef Migaš a predseda vlády Mikuláš Dzurinda. Premiér hodlá Coxa oboznámiť s aktuálnou situáciou v SR a bude ho informovať o pripravenosti Slovenska ukončiť negociačný proces s EÚ do konca tohto roka. Predseda EP v tejto súvislosti v rozhovore pre TASR povedal, že sa počas krátkeho pobytu v Bratislave nechce v žiadnom prípade miešať do vnútorných záležitostí Slovenska a do rozhodnutí, ktoré majú priniesť voľby. Zdôraznil však, že EP by bol veľmi znepokojený, keby na Slovensku po septembrových voľbách hrozil návrat k takej politike, ktorá v polovici 90. rokov vyvolávala v Európskej únii toľko obáv. Podľa Coxa bude v prístupovom procese rozhodujúca októbrová hodnotiaca správa Európskej komisie. Slovensko v nej musí byť označené za krajinu, ktorá má "veľmi veľkú šancu byť v prvej vlne rozširovania". EÚ urobí podľa Coxa všetko pre to, aby dodržala stanovený časový plán rozšírenia, teda ukončila prístupové rozhovory s kandidátmi ešte do konca tohto roka s tým, že noví členovia sa zúčastnia už na voľbách v roku 2004. K týmto a niektorým ďalším otázkam európskej integrácie sa šéf EP pravdepodobne vráti v sobotu aj vo svojom vystúpení pred poslancami v slovenskom parlamente.
*st ds pa
NNNN