BRATISLAVA. Nezávislý poslanec a líder Obyčajných ľudí Igor Matovič bol na Generálnej prokuratúre vypovedať o údajnej korupcii medzi politikmi, o ktorej sa rozhovoril pred médiami.
"Takýto pocit mávam na spovedi, vylial som si srdce a povedal všetko, čo viem," povedal Matovič. Výpoveď sa podľa jeho slov týkala najmä politických nominácií.
Dodal, že 22 rokov po revolúcii by sme sa mali konečne spamätať a to obdobie, keď rozhodovala správna stranícka knižka, už hodiť za seba.
Má predložiť písomné dôkazy
Matovič odmietol byť pre médiá konkrétny, čo sa týka samotných nominantov i strán, ktoré ich dosadili do funkcií.
"Nebudem konkretizovať," odpovedal na viaceré otázky novinárov. Matovič má ešte prokuratúre predložiť niektoré písomné dôkazy.
"Pevne verím, že prokuratúra buchne po stole a povie, že stranícke nominácie, dosadzovanie rodín, známych, kamarátov je korupcia. Spolieham sa na to," zdôraznil. Svoju výpoveď označil za "prvú chemoterapiu straníckym nomináciám".
Predvolanie inicioval námestník Generálnej prokuratúry Dobroslav Trnka, Matoviča však vypočúval zvolený, no stále nevymenovaný generálny prokurátor Jozef Čentéš.
Igor Matovič musel ísť na generálnu prokuratúru druhýkrát, jeho prvú výpoveď sa podarilo sekretárke skartovať. Prokurátor Jozef Čentéš odmietol pre TA3 úmysel, išlo podľa neho o nešťastnú náhodu. Takto to bral aj sám Matovič. Výpoveď podľa Čentéša aj opakovane prebehla rovnako ako v prvom pípade.
SaS už nominácie vraj zverejniť nechce
Strana Sloboda a solidarita pôvodne prisľúbila Matovičovi, že mu dá k dispozícii mená svojich politických nominantov. Názor však podľa Matoviča zmenila a zoznam neposkytne.
"Politické strany nám odmietli dať k dispozícii politické nominácie. Konkrétne SaS sľúbila a potom povedala, že nedá," zdôraznil poslanec.
"Povedali, že nehrozí, aby tým zjednodušovali prácu novinárom. Že keď novinári k týmto informáciám postupne prídu, tak sa s tým nejako vysporiadajú v individuálnych prípadoch," dodal Matovič.
Obyčajní ľudia preto plánujú vytvoriť zoznam, do ktorého uvedú všetky mená, ktoré poznajú a nové budú môcť matovičovcom posielať aj občania.
Hovorkyňa SaS Tatiana Tóthová v reakcii na Matoviča povedala, že strana nemá problém so zverejnením svojich politických nominácií, chce to však urobiť po dohode všetkých koaličných strán.
"SaS už od začiatku tvrdí, že nemá problém so zverejnením politických nominácií a je pripraverná tak urobiť spolu s ostatnými koaličnými stranami," reagovala Tóthová.
Aj koalícia, aj opozícia
Matovič začal o možnom kupovaní poslancov hovoriť 12. júla, keď parlament hlasoval o gastrolístkoch a niektorí koaliční poslanci nepodporili jeho návrh na ich zrušenie.
„Musíme sa pozrieť v najbližších týždňoch na účty niektorých poslancov. Gastrofirmy sú veľmi bohaté. Biznis s gastrolístkami je veľmi výnosný a myslím si, že niektorí poslanci veľmi zbohatnú,“ vyhlásil Matovič 12. júla po hlasovaní o Zákonníku práce.
Neskôr svoje tvrdenia zopakoval s tým, že za korupciu najhrubšieho zrna považuje aj politické nominácie, ktoré na Slovensku fungujú ešte od čias socializmu.
Podľa neho je korupčné správanie charakteristické tak pre koaličné ako aj opozičné strany.