Protiprávne zadržiavanie cudzinca zdôvodnila polícia chybou pri písaní.
BRATISLAVA. Takmer dva týždne policajti neoprávnene zadržiavali 34-ročného amerického občana v tábore pre utečencov v Sečovciach. Nedorozumenie, pre ktoré cudzinec teraz zvažuje žalobu proti Slovensku, vysvetlili tým, že zle opísali ustanovenie zákona.
Občana USA Wesleya B. Calloweya, ktorý na Slovensku žije od roku 2006, polícia zaistila 3. júna. Dôvodom bolo, že nemal formálne vybavené povolenie na pobyt. Udať ho mala manželka, s ktorou sa teraz rozvádza.
Cudzinecká polícia v Košiciach rozhodla o administratívnom vyhostení Američana s dvojročným zákazom vstupu. Zaistila ho „na čas nevyhnutne potrebný do vybavenia náhradného cestovného dokladu“.
Hoci veľvyslanectvo USA mu 20. júna cestovný doklad vydalo, prepustiť ho odmietli. Stalo sa tak až 1. júla na pokyn Najvyššieho súdu. „Došlo k zásahu do osobnej slobody navrhovateľa,“ konštatoval súd.
Od krajiny, z ktorej odišli do sveta státisíce ľudí, by sa čakala ústretovejšia politika k prisťahovalcom, než akú predvádza Slovensko. Píše Lukáš Fila
Polícia sa pomýlila
Neodôvodnené zadržiavanie Američana zdôvodnila polícia chybou pri odpisovaní zo zákona. V rozhodnutí totiž nesprávne citovala zákon o pobyte cudzincov. Konštatovanie, že zaistenie sa končí vybavením cestovného dokladu, tam dala omylom. Policajné prezídium si včera chybu priznalo.
„Podobné prípady sa v praxi nevyskytujú,“ konštatovala hovorkyňa Denisa Baloghová.
Američanov advokát Matej Kukura pripúšťa, že bude požadovať odškodné, bližšie to však nekonkretizoval. „Pripravujeme potrebné kroky.“ V súčasnosti jeho klient chystá dobrovoľný návrat do vlasti v spolupráci s Medzinárodnou organizáciou pre migráciu.
„Medzitým sa snaží usporiadať si svoje vzťahy, ktoré za obdobie pobytu na našom území nadviazal a ktorých násilné prerušenie v dôsledku vyhostenia hrozí,“ hovorí advokát.
Ojedinelý prípad
Vedúca úradu Medzinárodnej organizácie pre migráciu Zuzana Vatráľová potvrdila, že ak polícia zistí, že cudzí občan je na Slovensku nelegálne, môže ho podľa zákona umiestniť do záchytného tábora. Dôvody zaistenia sú vymedzené v zákone.
So zaistením amerického občana sa IOM stretáva ojedinele. „Keďže nepoznám podrobnosti tohto konkrétneho prípadu, neviem sa k nemu vyjadriť,“ dodáva.
Polícia Američana po prepustení poučila, že má 30 dní na opustenie krajiny. Lehota mu vyprší v pondelok. Na základe žiadosti o asistovaný dobrovoľný návrat má zo zákona nárok na 90-dňový tolerovaný pobyt.
Cudzinec na Slovensku zatiaľ rozbehol viacero súdnych konaní. Po verdikte Najvyššieho súdu na základe osobitnej žaloby Krajský súd v Košiciach zrušil samotné nariadenie zaistenia. Vec vrátil polícii na ďalšie konanie.
Američan napadol aj rozhodnutie o vyhostení, teraz čaká na výrok Riaditeľstva hraničnej a cudzineckej polície v Prešove.
Nový zákon má meškanie
Kvalifikovaní cudzinci dostanú prechodný pobyt s modrou kartou.
BRATISLAVA. Nový zákon upravujúci pravidlá pobytu cudzincov mal platiť od júna. Návrh, ktorý pripravil rezort vnútra, v súčasnosti stále čaká na prerokovanie vládou.
„Účinnosť by mal nadobudnúť od 1. januára 2012,“ hovorí Natália Hattalová z tlačového oddelenia ministerstva vnútra.
Návrh počíta so zavedením takzvanej modrej karty EÚ. Bude určená pre vysokokvalifikovaných odborníkov ako povolenka na prechodný pobyt. Povolenie v takom prípade dostanú aj rodinní príslušníci. Má to prilákať a udržať odborníkov z tretích krajín na dlhší čas ako tri mesiace.
Zákon zachováva existujúce druhy pobytu – prechodný, trvalý a tolerovaný. Minister Daniel Lipšic z KDH, ktorý je teraz na dovolenke, ešte vo februári vyhlásil, že sa treba sústreďovať na prijímanie vzdelaných ľudí z civilizačne blízkych krajín. „Je pravdou, že v iných krajinách, aj vďaka nekontrolovanej migrácii, projekt multikulturalizmu zlyhal. Tento neúspešný pokus nechceme opakovať.“
Slovensko ročne vydáva do 20-tisíc povolení na pobyt cudzinca.
Matúš Burčík
Policajti boli teraz super, hovorí kaviarnik z Kanady
Keď chce mať žiadateľ o pobyt istotu, musí prísť na políciu o piatej ráno.
BRATISLAVA. Na cudzineckej polícii čakal takmer celý deň, nič nevybavil, ale má dobrý pocit. Taká je najnovšia skúsenosť Kanaďana Bena Pascoea, ktorý žije na Slovensku sedem rokov.
Pascoe má v centre Bratislavy kaviareň s antikvariátom. Úradne má zapísaný pobyt na účely podnikania, teraz žiada o trvalý pobyt. Vybral sa preto v stredu na políciu aj s potrebnými dokladmi.
„Bola to jedna z mojich najlepších návštev. Po prvý raz mi povedali, že pekne hovorím po slovensky a vôbec neboli nahnevaní.“
Na vybavenie čakal sedem hodín. Keď prišiel na rad, zistil, že od jeho poslednej návštevy sa zmenili pravidlá. Povedali mu, že nájomná zmluva, ktorú priniesol, musí byť úradne overená. Novinka vraj platí len niekoľko dní. „Takže potrebujem ísť za tým človekom, ktorý to má znova podpísať pred notárom. Neviem, na čo to je,“ hovorí Kanaďan. Hneď však dodáva, že policajti boli milí, všetko mu ochotne vysvetlili. „Úplne super.“
V minulosti bola jeho skúsenosť horšia. „Pred dvoma rokmi boli ku mne veľmi zlí. Kričali, že ako tu môžem bývať, keď neovládam jazyk, že mám chodiť s tlmočníkom.“
Cudzinecká polícia úraduje v pondelok a stredu, na obed má hodinovú prestávku. V piatok funguje doobeda. „Keď chce mať človek istotu, že dostane časenku, musí prísť o piatej ráno. A ide to veľmi pomaly.“
Doteraz dostal povolenie vždy na rok, na dva. Keď sa mu podarí vybaviť všetky tlačivá, mal by mať na nasledujúcich päť rokov pokoj. „To by bolo fantastické, veľmi sa teším.“
Matúš Burčík

Beata
Balogová
