Bývalý minister Raši hovorí, že ide o skresanie rozpočtu, nie o efektívnu úsporu.
BRATISLAVA. Takmer o polovicu menej oproti pôvodnému plánu bude stáť podľa ministerstva zdravotníctva pod vedením Ivana Uhliarika z KDH zavedenie elektronických dokumentov v zdravotníctve eHealth.
V roku 2008 bývalé vedenie rezortu naplánovalo náklady na 250 miliónov eur, súčasný manažment ministerstva tvrdí, že to vie urobiť za 130 miliónov eur.
„Prepracovali sme pôvodný program implementácie eHealth, kde sme si jasne definovali ciele v zmysle nových priorít podľa programového vyhlásenia vlády a situácie štátneho rozpočtu a vyšlo nám číslo 130,“ vysvetľuje Peter Kažík, šéf sekcie informatiky na ministerstve.
Škrtali zbytočnosti eHealth
prípravy na zavedenie sa začali v roku 2008, pôvodne plánované náklady: 250 miliónov eur, revidované náklady: 130 miliónov eur, plánovaný štart: rok 2013, funkcie: predpisovanie liekov, elektronická zdravotná knižka.
„Ak ministerstvo tvrdí, že ušetrilo kdekoľvek na čomkoľvek predraženom, nech všetky konkrétne položky uvedie,“ reagoval bývalý minister zdravotníctva Richard Raši zo Smeru.
Úspora súčasného vedenia podľa neho spočíva len v tom, že na eHealth vyčlenilo menej peňazí, ako sa pôvodne plánovalo.
Tomáš Szalay z Health policy institute tvrdí, že pôvodný rozpočet eHealthu bol „šialene“ predražený. „Bolo v ňom veľa vaty a zbytočností,“ hovorí. „Bolo viac ako zrejmé, že tu boli eurofondy a eHealth použité ako spôsob na vytunelovanie verejných peňazí k súkromným subjektom.“
Sľubujú rok 2013 Raši pôvodný rozpočet obhajuje a hovorí, že by zabezpečil spustenie eHealthu v roku 2013. „Skresaný rozpočet eHealthu bude nedostatočný, ale hlavne nebude od prvého januára 2013.“
Kažík je presvedčený, že napriek nižšiemu rozpočtu ministerstvo spustí eHealth v prvom štvrťroku, najneskôr do polroka 2013. Tomu však neverí ani Szalay. „Som mierne skeptický,“ hovorí. Výsledky podľa neho v tomto volebnom období neuvidíme.
Na príprave eHealthu pracuje tím odborníkov Národného centra zdravotníckych informácií. Nosný projekt Elektronické služby zdravotníctva (eSO1) pripravuje konzorcium firiem Ness a Lynx, ktoré vyhralo konkurz.
Prevádzkovateľom eHealthu je Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI). Do roku 2013 by mala podľa Kažíka vzniknúť vhodná organizačná štruktúra. „Uvažuje sa aj o akciovej spoločnosti s podielmi významných zdravotníckych subjektov.“ Tento zámer Szalay víta.
Prvou službou bude predpisovanie liekov
Lekárovi aj lekárnikovi eHealth umožní prístup k histórii predpísaných liekov.
BRATISLAVA. Elektronická zdravotná knižka občana a predpisovanie liekov cez počítač by mali byť prvé viditeľné výsledky eHealthu pre širokú verejnosť. Stane sa tak najskôr v prvom štvrť až polroku roku 2013.
„Plánuje sa vytvoriť Národný zdravotný portál,“ vysvetľuje Peter Kažík, generálny riaditeľ sekcie informatiky na ministerstve zdravotníctva. Rozdelený podľa neho bude na verejnú a súkromnú zónu pre pacientov a lekárov.
Vo verejnej zóne si užívatelia podľa Kažíka nájdu „relevantné a dôveryhodné informácie o zdraví a chorobách“.
Portál podľa Kažíka umožní lekárom zobraziť históriu predpisovaných liekov a zároveň ju pri výdaji bude vidieť aj lekárnik.
V súkromnej časti portálu bude elektronická zdravotná knižka občana (eZKO). Kažík vysvetľuje, že prístup do nej bude mať pacient na základe mena a hesla.
Lekár a lekárnik budú mať prístup ku karte aj prostredníctvom svojho informačného systému. Pacient ju bude musieť autorizovať pomocou svojho elektronického občianskeho preukazu.
U lekára a lekárnika to bude prostredníctvom elektronického preukazu zdravotníckeho profesionála, cez tzv. HPRO kartu. Vydávať by ju mali začať v polovici budúceho roku.
V elektrickej zdravotnej knižke by mali byť na začiatku najmä predpísané lieky a život zachraňujúce údaje o človeku, ako napríklad krvná skupina alebo alergie. Postupne sa počíta aj so zápisom diagnóz.
(jkr)

Beata
Balogová
