SME

Starokatolíci: Odpadlíci či pravá cirkev?

Rímskokatolíckej cirkvi sa ich bývalí kolegovia nepozdávajú, odporúčajú modliť sa za spásu ich duší.



Okrem rímskokatolíkov, ku ktorým sa u nás hlásia milióny ľudí, a gréckokatolíkov, ktorí počítajú státisíce veriacich, pôsobí u nás aj malá registrovaná komunita Starokatolíckej cirkvi. K tej sa pri sčítaní ľudu v roku 2001 priznalo okolo 1700 veriacich.

Starokatolícka cirkev vznikla v druhej polovici 19. storočia, dnes sa k nej vo svete hlásia státisíce ľudí. Početné komunity žijú v Severnej Amerike, v Nemecku a v Indonézii.

Proti neomylnosti pápeža a jeho šéfovaniu


Keď sa v roku 1869 otváral prvý vatikánsky koncil, málokto tušil, že nové dogmy budú také sporné, že v katolíckej cirkvi spôsobia rozkol. Mnohým intelektuálom a veriacim sa totiž nepáčili údajné schválené omyly vo veciach viery. Pôvodnú cirkev teda opustili a založili novú – starokatolícku.

Kanonik Starokatolíckej cirkvi na Slovensku Vlastimil Šulgan uvádza, že prvým problémom bola schválená dogma o neomylnosti pápeža v otázkach viery a mravov, „Nie je to v Písme, neobstojí to historicky, nesvedčí o tom cirkevná tradícia. Táto línia z Ríma je preto neakceptovateľná. Odmietame tiež, aby sa to predkladalo ako podmienka spásy. Pápež Pius IX. sa na koncile vyslovil jasne – kto to neprijme, nech je prekliaty.“ Hovorca KBS Jozef Kováčik namieta, že pôvodný výraz v latinčine je „anatema sit“, čo je „úplne iné ako prekliaty. Ide o klasickú formulku, ktorou sa ukončovalo každé záväzné učenie pápeža či koncilu v tej dobe.“

Druhým sporom bolo odhlasovanie jurisdikcie pápeža nad cirkvou. „Pápeža sme ochotní vnímať len ako symbol jednoty, nie ako nadriadeného, ktorý rozhoduje za biskupov. Tí sú v rámci svojej cirkevnej obce zvrchovaní, pápež nemôže byť nad nimi,“ vysvetľuje Šulgan.

Nemeckí odporcovia dogiem sa združovali okolo cirkevného historika Johannesa Döllingera. Ten nebol zástancom vystúpenia z katolíckej cirkvi, rozbehnutý vlak však už nezastavil. Podľa Šulgana „chcel slobodnú platformu a diskusiu v katolíckej cirkvi, pre tú to však nebolo prijateľné.“ Döllinger bol z pôvodnej cirkvi exkomunikovaný, medzi starokatolíkov sa však podľa rôznych zdrojov nezaradil. Podľa Šulgana ale do cirkvi vstúpil, len nevykonával prax duchovného.

Dobrovoľný celibát


Teologická komisia Konferencie biskupov Slovenska má voči exkolegom rezervovaný postoj. V máji 2002 publikovala v Katolíckych novinách stanovisko, kde píše, že starokatolíkov podporoval ríšsky kancelár Otto von Bismarck, pretože umožňovali realizovať jeho plány o nemeckej národnej cirkvi nezávislej od Ríma. „Do štátom protežovanej cirkvi vstupovali predovšetkým liberálne a nacionalisticky orientovaní kresťania.“ Podľa KBS starokatolíci odmietli aj ďalšie dogmy – o nepoškvrnenom počatí a nanebovzatí Panny Márie, kňazský celibát, ušnú spoveď, odpustky a úctu k relikviám.

Kanonik Vlastimil Šulgan tvrdí, že celibát nie je v Písme, je len vecou cirkevnej disciplíny. „Nebol tu vždy, cirkev ho zaviedla neskôr. Apoštol Pavol povedal, že biskup nech je mužom jednej ženy, takže nevidíme dôvod, aby sa to kňazom zakazovalo. Apoštol vyslovil aj to, že nech je biskup mužom ženy, lebo ak sa nevie postarať o svoju domácnosť, nebude sa vedieť postarať ani o svoju cirkev.“ Podľa Šulgana je vážne, ak kňaz žije v zlom psychickom rozpoložení, lebo nie je zmierený s celibátom. „Je nútený žiť pod hrozbou prísnych cirkevných sankcií. Sú z toho problémy, preto naša cirkev umožňuje, aby to riešil zodpovedne.“

Starokatolíci odmietajú aj nepoškvrnenosť počatia Panny Márie, či dogmu o jej nanebovzatí. „Prvá dogma bola prijatá v 19. storočí, druhá až v roku 1950. Nie je však na to žiadny podklad v Písme, nič o tom nehovorí tradícia, proti bol aj Tomáš Akvinský. Tí, čo to hlásajú, konajú v rozpore s katolicizmom. Na tieto veci sa Starokatolícka cirkev pozerá v duchu ortodoxnej cirkvi,“ vraví Šulgan.

Spory s kolegami v únii


Činnosť starokatolíkov u nás sa rozbehla v roku 1995. Za formálneho šéfa bol vtedy zvolený Augustín Bačinský. Biskupom starokatolíkov sa stal v roku 1997, na skutočné biskupské vysvätenie však musel čakať do roku 2004, keď tak v Portugalsku urobil tamojší arcibiskup.

Komunity starokatolíckych cirkví vo svete sú združené v takzvanej Utrechtskej únii. Slováci v nej už nie sú, v roku 2004 vystúpili. „Museli sme, lebo sa tam začal udomácňovať trend svätenia žien a žehnania homosexuálom. Navyše nášmu biskupovi, ktorý vtedy ešte nemal platnú vysviacku, dávali podmienku, že s tým musí súhlasiť, čo bolo neprijateľné.“

Hovorkyňa únie Maja Weyermannová vtedy podľa Bačinského dokonca vyhlasovala, že „Starokatolícka cirkev na Slovensku stojí pred rozhodnutím, či sa bude od Bačinského dištancovať a nanovo sa sformuje, aby mohla pokračovať na spoločnej ceste s Utrechtskou úniou, alebo či sa spolu s Bačinským stane v izolácii sektou“. Šulgan namieta, že najskôr odmietli nebezpečné trendy v únii, až potom prišli útoky z jej strany.

Nevhodní pre ekumenizmus?


Bačinský je dnes arcibiskup, rímskokatolíckej cirkvi sa to však nepozdáva, lebo vraj nemá biskupskú vysviacku ani apoštolskú postupnosť. KBS pred deviatimi rokmi dokonca kritizovala aj veriacich: „Keďže veľká časť príslušníkov Starokatolíckej cirkvi na Slovensku do nej vstúpila len prednedávnom, je, žiaľ, potrebné považovať ich za aktuálnych schizmatikov a nemožno s nimi budovať ekumenizmus. Môžeme sa však modliť za spásu ich duší.“

Šulgan namieta, že výhrady RKC voči Bačinskému pochádzajú z čias, keď bol iba biskupom zvoleným, nie aj vysväteným. „Teraz nemáme indície, že by ho neuznávala, lebo by tým poprela sama seba. Bačinský má totiž svätenie a apoštolskú postupnosť práve cez rímskokatolícku líniu.“

KBS tvrdí aj to, že „v ich prípade je takmer nemožné domnievať sa, že chcú úprimne budovať ekumenizmus, keďže sa vedome oddelili od cirkvi, v ktorej sa zrodili. Iná situácia je v prípade tých, ktorí sa narodili v oddelených spoločenstvách a sú pokrstení a poučení vo viere v Krista. Týchto nemožno obviniť z hriechu oddelenia a katolícka cirkev ich objíma s bratskou úctou a uznáva ich za bratov v Kristovi.“

Podľa kanonika Šulgana prekážkou v ekumenizme nie sú. „Ak to RKC tvrdí, ekumenizmus sa nedá budovať so žiadnou cirkvou, lebo by sme sa mohli donekonečna obviňovať z oddeľovania zo spoločenstva a zrádzania ideálov. Oni majú problém s nami, nie my s nimi.“

Hovorca KBS Kováčik vraví, že stanovisko z roku 2002 platí dodnes, a hoci sú starokatolíci súčasťou Ekumenickej rady cirkví, príliš sa s nimi nebavia. „Je tam aj praktický problém. Viacerí naši kňazi, ktorí odišli kvôli celibátu, sa oženili a prešli k starokatolíkom. Považujeme to za vážnu vec.“ Šulgan to nepopiera, sám je bývalý rímskokatolícky kňaz, ktorý sa oženil. „Väčšina našich veriacich pochádza z ich radov, ale nevidíme v tom problém, veď sme katolíckou cirkvou. Nie je na tom nič zlé.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Rozdiely oproti rímskokatolíkom

Starokatolíci:

- neuznávajú dogmu o neomylnosti pápeža v otázkach viery a mravov

- neuznávajú primát pápeža nad celou cirkvou

- neuznávajú Pannu Máriu ako nepoškvrnene počatú a dogmu o jej nanebovzatí

- rozvod považujú za zlo, ale pri vážnych dôvodoch ho akceptujú, rovnako aj nový sobáš

- celibát považujú za dobrovoľný

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 734
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 5 135
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 052
  4. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 574
  5. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 462
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 884
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 643
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 314
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Patrik Schick oslavuje gól

Do konca sezóny zostávajú už len tri zápasy.


TASR
Slovenský cyklista Martin Svrček (v strede) počas pretekov Ename Samyn Classic 2025.

Martin Svrček spadol pri zjazde zo stúpania Cipressa.


FC Košice - FK Železiarne Podbrezová: ONLINE prenos zo zápasu 7. kola skupiny o titul v Niké lige.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu 7. kola skupiny o titul v Niké lige: FC Košice - FK Železiarne Podbrezová.


Jakub Šiarnik.

Jakub Šiarnik prišiel o podporu z rezortného strediska.


SkryťZatvoriť reklamu