Prezidentská vila na Slavíne je v úbohom stave. Jej odpredaj odložili na neurčito
BRATISLAVA. Zhrdzavená brána s pokazenou zámkou, ktorú nik neopravil. Do plechu radšej urobili dve diery, cez ne natiahli reťaz, na ktorú zavesili klasickú zámku. Vstupná brána do vily v lukratívnej časti Bratislavy na Slavíne nepripomína niekdajšie bydlisko prezidentského páru.
Odkedy sa bývalý prezident Rudolf Schuster v roku 2004 odsťahoval pre pokazené kúrenie, vila ostala prázdna. Ivan Gašparovič býva vo svojom dome v Limbachu pri Bratislave.
Prezidentská kancelária tvrdí, že na opustenú vilu potrebuje tisíce eur. „Mesačné náklady na réžiu, čiže elektrinu, vodu, plyn, poistenie a údržbu, sa pohybujú v rozpätí od päť do desaťtisíc eur v závislosti od ročného obdobia,“ povedal hovorca Marek Trubač.
Presný rozpis nákladov ani po vyše týždni neposkytol. Faktúry, ktoré by sa týkali dvojposchodovej vily so 43–árovým pozemkom, na prezidentskom webe nie sú zverejnené.
Ako areál vily vyzerá, SME zvnútra nevidelo. Prezidentská kancelária vstup nepovolila. Cez diery v bráne sa dá vidieť časť pokoseného trávnika. Dláždený chodník ku vile zarastá burinou. Okrem kosenia trávy kancelária musí platiť osvetlenie. Vilu počas noci osvetľujú halogénové svetlá. Vnútri je tma. Pri rezidencii sa žiadni strážnici nepohybovali.
Trubač neprezradil, koľko peňazí na vilu dali v minulom roku.
Réžia stojí aj menej
Údržba chátrajúceho kaštieľa v Rusovciach, ktorý by sa mal podľa Gašparoviča stať sídlom prezidenta, vlani vyšla na 60–tisíc eur, priemerné mesačné náklady tak dosiahli päťtisíc eur.
„Náklady zahŕňajú poplatok za dodávku elektrickej energie, vrátnickú službu, zimnú údržbu areálu, kosenie, dodávku vody, dezinsekciu, poistenie majetku či daň z nehnuteľnosti hlavnému mestu,“ informoval Úrad vlády, pod ktorý kaštieľ patrí. Park pri kaštieli je pritom 35–krát väčší ako pozemok pri vile na Slavíne.
Okolo 2 500 eur mesačne štát platil za správu vily na Mudroňovej ulici, ktorú pred voľbami chystali pre vtedajšieho premiéra Roberta Fica zo Smeru. Ministerstvo zahraničných vecí do výdavkov zahrnulo poplatky za elektrinu, plyn, vodu, starostlivosť o záhradu, odborné prehliadky a skúšky technických zariadení. V porovnaní s vilou na Slavíne rezidencia má bazén.
Predaj odložili
Prezidentskú vilu, ktorú štát v roku 2000 získal za zhruba 1,2 milióna eur, zatiaľ nepredajú. Gašparovič vlani hrozil, že nepodpíše rozpočet, ak ministerstvo financií bude trvať na odpredaji vily bez toho, aby sa začal opravovať rusovský kaštieľ. Napokon sa s ministrom financií Ivanom Miklošom dohodol, že utržené peniaze pôjdu na obnovu kultúrnej pamiatky.
„O predaji sa uvažovalo len za podmienky, že by sa vláda reálne pustila do rekonštrukcie kaštieľa. Zatiaľ sa tak však nestalo,“ hovorí Trubač. Trhová hodnota vily sa pohybuje okolo troch miliónov eur.
Podľa Úradu vlády opravu Rusoviec komplikujú súdne spory a nedostatok peňazí. Na rekonštrukciu treba najmenej 26 miliónov eur.
Boj o Rusovce štát vyhráva
Spor o Rusovce putuje na Najvyšší súd. Cirkev sa s prehrou nezmieri.
BRATISLAVA. Štátu sa darí v súdnych sporoch o neogotický kaštieľ v Rusovciach. Začiatkom júna nadobudol právoplatnosť rozsudok Krajského súdu v Bratislave, podľa ktorého Rád sv. Benedikta nemá na kultúrnu pamiatku nárok.
Spor ešte nie je uzavretý, rád sa dovolal a kauzu preberie Najvyšší súd.
V októbri bude pokračovať súdny spor o park pri kaštieli. Okresný súd Bratislava V má rozhodnúť, či patrí benediktínom. Tí už predložili listiny, ktoré majú vlastníctvo dokazovať.
Podľa hospodára rádu Juraja Szalaya súdu odovzdali závety kniežacieho rodu Lónyayovcov z roku 1945, ktorý im mal kaštieľ odkázať.
Szalay hovorí, že súdy neberú ohľad na historické dokumenty. „Rozhodovali na základe úplne iných kritérií, podľa spoločenskej objednávky.“
Ak na Slovensku neuspejú, podľa Szalaya sa obrátia na medzinárodné súdy.
Súdne spory o Rusovce už trvajú takmer 17 rokov. Rád v minulosti neuspel so sťažnosťou ani na Ústavnom súde.
Mária Mihaliková
Klaus býva vo vile na Hrade
Len slovenský prezident nemá spomedzi štátnikov V4 zabezpečené vyhovujúce ubytovanie.
BRATISLAVA. Len pár metrov má z domu do pracovne český prezident Václav Klaus. Býva v zrekonštruovanej vile v areáli Pražského hradu.
Maďarský prezident Pál Schmitt žije v štátnej rezidencii v Budapešti, ktorá je súčasťou vládneho komplexu troch budov z 50. rokov.
Poľský prezident má k dispozícii hneď dva paláce. Po smrti Lecha Kaczyńského sa prezident Bronislaw Komorowski rozhodol bývať v paláci Belweder. Do Prezidentského chodí iba pracovať.
Na Bratislavskom hrade nie sú priestory na ubytovanie prezidenta. Slovensko od rozdelenia federácie rieši, kde by mohol prezident žiť. Prezident Michal Kováč ostal bývať vo svojom bratislavskom dome.
Keď sa hlavou štátu stal Košičan Rudolf Schuster, prezidentský pár sa nasťahoval do podkrovného bytu Prezidentského paláca. Schuster vyhlasoval, že mu skromné bývanie postačuje. „Vystačím si aj s dvojplatničkou.“ Neskôr žiadal, aby štát kúpil od VSŽ vilu na Slavíne.
mm, pm, vas

Beata
Balogová
