Politik SMK, ktorý si podal žiadosť najmenej dva mesiace po predsedovi Berényim, priznal, že už má maďarské občianstvo.
BRATISLAVA. Vysoká pokuta a strata slovenského občianstva hrozí 24-ročnému Lászlóvi Gubikovi z Levíc, ktorý verejne priznal, že získal občianstvo Maďarska.
„Dňa 19. júla som zložil v meste Soltvadkert občiansku prísahu,“ hovorí Gubik, šéf pobočky SMK v Leviciach. Doložil to fotografiou zo slávnostného aktu.
Gubik tvrdí, že zo Slovenska si po maďarské občianstvo išiel sám. „V 21. storočí by to mala byť celkom normálna vec. Som poslucháčom práva v Budapešti a chcem sa touto problematikou zaoberať.“ Spolu s ním v ten deň prísahu podpisovala ešte mladá žena z Ukrajiny.
Dohoda vraj nie je
V SMK podľa Gubika nemajú nijakú dohodu, ako postupovať. Keďže ziskanie občianstva v Maďarsku nenahlásil nášmu ministerstvu vnútra, môže zo zákona okrem straty slovenského občianstva dostať aj pokutu 3319 eur.
„Pevne verím, že sa to nestane. Tento zákon považujem za protiústavný. Moja vôľa je zostať občanom Slovenskej republiky. Chcem tu žiť, mať rodinu a pracovať.“ Odvoláva sa na ústavu, podľa ktorej nikoho nemožno zbaviť občianstva proti jeho vôli.
Aké budú jeho ďalšie kroky, ešte nevie. Ani ministerstvo vnútra neodpovedalo, ako bude voči Gubikovi postupovať. „Ku konkrétnym osobám sa nevyjadrujeme,“ reagovala Natália Hattalová z tlačového oddelenia.
Maďarská agentúra MTI v piatok napísala, že slovenské ministerstvo sa listom opýtalo predsedu SMK Józsefa Berényiho, či je občanom SR. Na otázku odpovedal kladne. Tiež upozornil na znenie ústavy, že nikoho nemožno občianstva zbaviť proti jeho vôli.
Berényi stále mlčí
O maďarské občianstvo Berényi požiadal hneď v januári, keď maďarský zákon o dvojakom občianstve začal byť účinný. Či už občianstvo získal, však stále neprezradil.
Gubik tvrdí, že si žiadosť podal v marci, alebo v apríli. Berényi včera nedvíhal telefón.
Oznámenie o získaní maďarského občianstva dostalo ministerstvo vnútra vo štvrtok aj od aktivistu Pála Cséfalvaya, ktorý sa v minulosti zviditeľnil snahami o autonómiu. „Týmto Vám dám na vedomie, že po dlhodobom ponížení národnostných menšín, od júna 2011 som konečne maďarským občanom. Mám z Vás dosť, zbohom Slovenský štát,“ napísal ministerstvu. Redakcii poslal kópiu listu.
Minister vnútra Daniel Lipšic z KDH je na dovolenke. V marci vyhlásil, že štát má možnosti, ako zistiť, či sa niekto stal Maďarom. „Akonáhle budeme mať potvrdené, že niekto získal občianstvo krajiny, v ktorej nemá žiadnu formu pobytu, samozrejme prichádza o slovenské občianstvo.“
Bugár radí súd
Predseda koaličnej strany Most-Híd Béla Bugár hovorí, že nie je dobré, aby Slovensko zbytočne strácalo občanov na základe zlého zákona, ktorý prijala vláda Roberta Fica.
„Nevidím však v koalícii vôľu nájsť spoločné riešenie. Je tu zrejme jediná možnosť – aby sa tí ľudia, ktorí o občianstvo prídu, obrátili na súd,“ povedal. Kauza podľa neho môže skončiť až na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu.
Bugár si nemyslí, že rozpor v koalícii okolo občianstva nahráva politikom, ktorí sa teraz snažia tému využiť. Parlament sa občianstvom zaoberal vo februári. Most-Híd trval na zrušení sankcií v zákone. Proti takému riešeniu boli nezávislý poslanec Igor Matovič a Radoslav Procházka z KDH. Problém koalícia odložila na jeseň.
Ministerstvo vnútra doteraz eviduje deväť ľudí, ktorí stratili slovenské občianstvo, lebo nadobudli maďarské.

Beata
Balogová
