SME

Chronológia rozkolov v HZDS

Bratislava 12. júla (TASR) - Nový politický subjekt pod názvom Hnutie za demokraciu (HZD) pod vedením doterajšieho člena HZDS Ivana Gašparoviča zaregistrovali ...

Bratislava 12. júla (TASR) - Nový politický subjekt pod názvom Hnutie za demokraciu (HZD) pod vedením doterajšieho člena HZDS Ivana Gašparoviča zaregistrovali dnes na Ministerstve vnútra SR. TASR vydáva chronológiu štiepenia sa HZDS od jeho vzniku.

30. apríla 1991 - Ustanovilo sa politické grémium Hnutia za demokratické Slovensko (HZDS), pričom na jeho čelo zvolili Vladimíra Mečiara.

3. mája 1991 - Ministerstvo vnútra SR zaregistrovalo HZDS.

január 1993 - Vnútri HZDS vznikol opozičný prúd reprezentovaný Milanom Kňažkom a Rudolfom Filkusom voči autoritárskym tendenciám Vladimíra Mečiara.

SkryťVypnúť reklamu

6. 2. 1993 - Mimoriadne zasadnutie Republikového predstavenstva HZDS kritizovalo aktivity M. Kňažka a R. Filkusa.

19. marca 1993 - Na návrh premiéra Vladimíra Mečiara prezident SR Michal Kováč odvolal z postu ministra zahraničných vecí Milana Kňažka. Bez patričných argumentov premiér skritizoval jeho prácu, ktorú predtým Zahraničný výbor NR SR a najmä prezident zhodnotili kladne.

27.-28. marca 1993 - V Trnave sa uskutočnil tretí republikový snem HZDS. Schválil úpravu programu hnutia na aktuálne podmienky samostatnej SR, čiastočne zmenil stanovy a zvolil najvyšších predstaviteľov a republikové orgány. Podpredsedami sa stali Roman Zelenay, Ľubomír Dolgoš a Oľga Keltošová. Z HZDS potom vystúpil odvolaný minister Milan Kňažko a vyhlásil, že v NR SR bude pôsobiť ako nezávislý poslanec.

SkryťVypnúť reklamu

6. apríla 1993 - Osem poslancov NR SR za HZDS sa rozhodlo opustiť poslanecký klub hnutia a vytvoriť klub nezávislých poslancov, ktorého predsedom sa stal M. Kňažko. Stali sa základom Aliancie demokratov Slovenskej republiky pod vedením M. Kňažka.

11. marca 1994 - V nadväznosti na kritické vystúpenie prezidenta SR Michala Kováča, v súvislosti s činnosťou predsedu vlády, NR SR vyslovila nedôveru vtedajšiemu premiérovi SR Vladimírovi Mečiarovi. Vyvolali to najmä viacerí členovia HZDS, ktorí sa už predtým postupne sformovávali do Alternatívy politického realizmu.

12. marca 1994 - Za účasti predsedu HZDS Vladimíra Mečiara zasadalo v Spišskej Novej Vsi predstavenstvo HZDS, ktoré rozhodlo o odchode členov hnutia do opozície.

16. marca 1994 - Prezident Michal Kováč vymenoval na Bratislavskom hrade novú vládu už aj s bývalými členmi HZDS (Alternatíva politického realizmu), ktorí sa spolu s Kňažkovou Alianciou demokratov postupne integrovali do novovytvorenej strany DÚ. Premiérom sa stal člen DÚ, minister zahraničných vecí predchádzajúcej Mečiarovej vlády Jozef Moravčík.

SkryťVypnúť reklamu

26. mája 1997 - Minister zahraničných vecí SR Pavol Hamžík podal demisiu na svoj post prezidentovi Michalovi Kováčovi. Po vystúpení z HZDS sa stal spoluzakladateľom Strany občianskeho porozumenia (SOP). Po zvolení jej dovtedajšieho predsedu Rudolfa Schustera za prezidenta SR na júnovom kongrese SOP v roku 1999 zvolili Pavla Hamžíka za predsedu strany.

4. októbra 1998 - Bývalý mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec SR v Českej republike a šéf koordinačnej rady HZDS Ivan Mjartan vystúpil z Mečiarovho hnutia. Dodal, že je sklamaný rokovaním predstavenstva, ktoré podporilo všetky štruktúry a vyššie orgány hnutia, a preto mieni z toho vyvodiť dôsledky pre seba - odchodom z politiky. Pripustil však, že podľa vývoja politickej situácie na Slovensku by mohol uvažovať o založení iného politického subjektu. To sa neskôr potvrdilo založením Strany demokratického stredu, neskôr premenovanej na STRED.

SkryťVypnúť reklamu

9. apríla 2002 - Jozef Kalman sa rozhodol vystúpiť z HZDS kvôli pravicovej orientácii hnutia. Vyjadril sa, že svojou podstatou je sociálne, ľavicovo cítiaci človek, preto sa rozhodol opustiť rady HZDS. Oznámil založenie strany Ľavý blok, ktorá bola do konca apríla zaregistrovaná.

6. júla 2002 - Za "frašku" považoval dlhoročný a zakladajúci člen HZDS Ivan Gašparovič hlasovanie na nominačnom sneme o konečnej podobe kandidačnej listiny na jesenné parlamentné voľby v roku 2002. O tom, že nebol nominovaný, sa dozvedel až v deň snemu v Nitre. Vyhlásil, že zatiaľ naďalej ostáva členom strany a bude ju podporovať vo voľbách i vo volebnej kampani.

12. júla 2002 - Novú politickú stranu Hnutie za demokraciu (HZD), ktorej zakladateľom je poslanec NR SR za HZDS Ivan Gašparovič, dnes zaregistrovali na Ministerstve vnútra SR. Okrem Gašparoviča sú členmi prípravného výboru poslankyňa Marta Aibeková a Katarína Chajdáková, ktorá je zároveň splnomocnenkyňou prípravného výboru.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  2. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  5. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 445
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 160
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 251
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 378
  5. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 3 459
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 097
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 263
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 108
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Alexander Ovečkin so slzami v očiach oslavuje prekonanie rekordu v počte gólov v NHL.

Ruský útočník sa stal najlepším strelcom histórie NHL.


Martin Turčin
Nashville Predators - Montreal Canadiens: ONLINE prenos zo zápasu NHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Nashville Predators - Montreal Canadiens.


Český šípkar Karel Sedláček.

Celkovým víťazom sa stal Stephen Bunting.


Na snímke hlavný tréner MFK Dukla Banská Bystrica František Straka.

(Ne)tradičné zhrnutie kola futbalovej Niké ligy.


Richard Hanzlík
SkryťZatvoriť reklamu