BRATISLAVA. Envirorezort udelil za prvý polrok 2011 pokuty za porušenia právnych predpisov vo výške 270-tisíc eur. Vyplýva to zo správy Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP), ktorá vykonala v tomto roku 1 772 kontrol. Porušenie právnych predpisov zistili pri 475 kontrolách. Ministerstvo životného prostredia zdôraznilo, že ide o pokles oproti predchádzajúcim rokom.
"Zatiaľ čo v prvých rokoch činnosti SIŽP dosahoval podiel porušenia právnych predpisov v rámci niektorých odborných útvarov inšpekcie až 70 percent z celkového počtu vykonaných kontrol, v prvom polroku tohto roka bol tento podiel 26,8 percenta.
Tento pozitívny trend v ochrane životného prostredia priamo súvisí aj s dôslednou kontrolnou činnosťou SIŽP," uviedol Generálny riaditeľ SIŽP Oto Hornák. Dodal, že "hlavným cieľom inšpekcie nie je ukladanie pokút. Pokuty ako aj kontroly sú prostriedkom na zvyšovanie environmentálnej disciplíny občanov a podnikateľských subjektov a na zvyšovanie ich environmentálneho vedomia."
Najvyššiu pokutu, 16 500 eur, uložili inšpektori spoločnosti Ekocenter v Bratislave. "Spoločnosť ako držiteľ odpadu používala na sanáciu nelegálnej skládky odpadu v katastrálnom území obce Jelka okrem povoleného inertného odpadu aj iné druhy odpadu. Tieto ukladala na inom mieste, ako bolo určené a pri používaných odpadoch neplnila ani ďalšie zákonné povinnosti držiteľa odpadu," informovala Beatrice Hudáková z komunikačného oddelenia Ministerstva životného prostredia.
Dve spoločnosti dostali pokutu vo výške 13 500 eur. Spoločnosť Slovnaft v Bratislave dostala pokutu za porušenie povinností pri zaobchádzaní so škodlivými látkami, v dôsledku čoho došlo k zhoršeniu vôd v Malom Dunaji. Ďalšou bola košická spoločnosť Ekos Plus, ktorá ako nájomca skládky odpadu v katastrálnom území obce Petrovany nepredložila nájomnú zmluvu s potrebnými údajmi, a tým neposkytla pravdivé a úplné informácie súvisiace s odpadovým hospodárstvom.
Inšpektori udelili pokutu 10 000 eur aj spoločnosti Amylum v Bolerázi za nedodržanie podmienok vydaného integrovaného povolenia v prevádzke výroby škrobu. Rovnakú pokutu musí zaplatiť aj obec Veľké Zálužie, ktorá uložila rozličné druhy odpadu na skládku prevádzkovanú bez súhlasu príslušného orgánu štátnej správy.
Inšpektori uložili aj skoro 140 opatrení na nápravu zistených nedostatkov. Okrem toho prešetrovali 385 podnetov od občanov a rôznych inštitúcií, pričom porušenie zákona zistili v 114 prípadoch.
"Všetky uložené pokuty sú príjmom štátneho rozpočtu, idú na účet Environmentálneho fondu a spätne sa vracajú do oblasti životného prostredia. Ministerstvo životného prostredia SR vníma pokuty podobne ako celú kontrolnú činnosť predovšetkým ako prostriedok na zvyšovanie environmentálnej disciplíny občanov a podnikateľských subjektov a na zvyšovanie ich environmentálneho vedomia," povedal Hornák.