Bratislava 12. júla (TASR) - Založením Hnutia za demokraciu (HZD) poslancami Ivanom Gašparovičom a Martou Aibekovou vzniká už piaty politický subjekt, ktorého základ položili bývalí členovia HZDS po odchode zo strany.
Prvý vážny rozkol nastal v HZDS v roku 1993, keď ho opustil vtedy už exminister zahraničných vecí SR Milan Kňažko a s ním osem poslancov, ktorí dali základ Aliancii demokratov SR. Jednou z viacerých disproporcií medzi Kňažkom a predsedom HZDS Vladimírom Mečiarom bolo napríklad Kňažkovo pôsobenie v poslaneckom klube pred voľbou prvého prezidenta SR - minister vtedy odmietol zaväzovanie poslancov straníckymi orgánmi, aby bez výhrad podporili kandidáta HZDS.
Kňažkov príklad nasledovalo o rok neskôr desať poslancov, z ktorých sa pod vedením vtedajších členov vlády Romana Kováča a Jozefa Moravčíka sformovala Alternatíva politického realizmu. Aj vznik tohto zoskupenia umožnil v marci 1994 parlamentu odvolať druhú Mečiarovu vládu. Alternatíva politického realizmu sa s Alianciou demokratov SR zlúčila do Demokratickej únie.
Ďalšie dva subjekty zakladali jednotlivci. Bývalý veľvyslanec SR v Českej republike a šéf koordinačnej rady HZDS Ivan Mjartan ohlásil v roku 1998 svoj odchod z hnutia kvôli nedostatočnej sebareflexii po parlamentných voľbách a založil Stranu demokratického stredu, premenovanú neskôr na Stred. Expodpredseda HZDS Jozef Kalman zase v apríli tohto roku spoluzakladal Ľavicový blok dôvodiac, že vývoj v HZDS sa uberá doprava.
Gašparovič s Aibekovou dnes zakladajú piaty subjekt, ktorý bude mať svoj pôvod vo vnútrostraníckom pnutí v HZDS. Jeho založeniu predchádzalo minulotýždňové rozhodnutie nominačného snemu HZDS, ktorý viacero súčasných poslancov nezaradil na kandidačnú listinu strany.
Žiadnemu z týchto subjektov sa dosiaľ nepodarilo vyrovnať podporou u voličov materskému hnutiu. Najživotaschopnejším projektom sa ukázala byť Demokratická únia, ktorá vykazovala počas svojho samostatného pôsobenia približne desaťpercentné preferencie a vo voľbách v roku 1994 získala pri samostatnej kandidatúre 8,57 percenta hlasov. Stred zanikol v máji tohto roku a jeho členom vedenie strany odporučilo preregistrovať sa do Smeru. Ľavicový blok od začiatku svojho pôsobenia dosahuje nižšie ako trojpercentné preferencie.