Napriek úspore inšpekcia nezistila krádeže, rozdala len disciplinárne tresty.
BRATISLAVA. Spotrebu zhruba o 30-tisíc litrov menšiu vykazujú autá Úradu na ochranu ústavných činiteľov po zavedení opatrení proti kradnutiu benzínu. Vyšetrovanie inšpekcie ministerstva vnútra napriek tomu nepotvrdilo podozrenia z krádeží, na ktoré vlani poukázal bývalý ochrankár Jozef Žaťko.
„Po tom, ako sa na problém poukázalo a boli prijaté opatrenia, klesla spotreba pohonných látok vozidiel tohto úradu cca o 30-tisíc litrov mesačne. Ide o spriemerovaný údaj pri porovnateľnom počte áut a porovnateľnom počte najazdených kilometrov,“ konštatuje hovorca rezortu vnútra Gábor Grendel.
Porovnanie vychádza z dokladov sekcie ekonomiky ministerstva vnútra. Úrad na ochranu ústavných činiteľov pred dvoma týždňami odmietol údaje redakcii poskytnúť s vysvetlením, že sa to nedá vyčísliť vzhľadom na „skladbu, vek a technický stav vozidiel“.
Ak pri porovnateľnom počte áut a kilometrov, klesne spotreba o 30-tisíc litrov mesačne, tak sa tento zázrak nedá vysvetliť iba tým, že na úrade prestali tolerovať „porušenia interných aktov riadenia“. Píše Marián Leško
Menej litrov aj kilometrov Benzín v autách ochranky inšpekcia nepotvrdila krádeže na Úrade ochrany ústavných činiteľov; nariadila však prijať opatrenia, aby ku krádežiam nedochádzalo; spotreba je nižšia v priemere o 30-tisíc litrov mesačne.
Okrem úspor na palive ministerstvo hovorí aj o znížení počtu najazdených kilometrov vozidlami ochranky.
V priemere je to teraz milión za mesiac, čo je vraj asi o 200-tisíc kilometrov menej ako v rovnakom období minulého roka.
Z údajov však nie je jasné, o koľko klesla spotreba áut ochranky na sto kilometrov, ministerstvo bližšie nevysvetlilo, ako počítalo priemernú úsporu 30tisíc litrov za mesiac.
Aj keď z čísel vyplýva, že benzín sa v Úrade ochrany
v minulosti niekam strácal, inšpekcia nezistila skutočnosti nasvedčujúce tomu, že bol spáchaný trestný čin. Zistila len porušenia interných aktov riadenia. „Vedúcemu kontrolovaného subjektu bola uložená povinnosť prijať opatrenia na odstránenie nedostatkov a ich príčin a určiť zodpovedných zamestnacov,“ píše sa v zápisnici o prerokovaní protokolu.
Formálne nedostatky Ministerstvo tvrdí, že v tomto prípade sa nepodarilo konkrétnej osobe dokázať trestnú činnosť. Za formálne nedostatky boli podľa Grendela uložené disciplinárne tresty zodpovedným pracovníkom. Nikoho neprepustili.
Úspora 30-tisíc litrov za mesiac predstavuje sumu 42-tisíc eur. Za rok je to pol milióna eur.
„Otázka je, prečo má niekto záujem, aby sa tieto veci nevyšetrili. No lebo v takom prípade by boli stíhateľní funkcionári ministerstva vnútra,“ hovorí Žaťko, ktorý vlani po otvorení kauzy v denníku SME čelil viacerým disciplinárnym konaniam. Pred mesiacom dal výpoveď.
Exminister Robert Kaliňák (Smer), ktorý označil Žaťka za klamára, bol včera mimo republiky. „Ťažko komentovať vyjadrenia ministerstva, ktoré nie sú ničím podložené. Potrebovali by sme vidieť konkrétne čísla,“ povedal hovorca Smeru Erik Tomáš.
Takmer dvesto áut Úrad na ochranu ústavných činiteľov má spolu 197 vozidiel, z toho 16 motocyklov. Zabezpečuje úlohy pre prezidenta, vládu, ambasády, zahraničné delegácie a ďalšie.
Šéfuje mu Peter Stadničár. Predchádzajúci riaditeľ Milan Marko po odvolaní z funkcie vlani odišiel do civilu.
Autor: Matúš Burčík

Beata
Balogová
