Poslanec Matovič musel vypovedať dvakrát, opozícia to berie ako dôkaz proti prokurátorovi.
Agentúrne spravodajstvo sme o 20:45 nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Opakovanú výpoveď poslanca Igora Matoviča o politickej korupcii chcú využiť oponenti Jozefa Čentéša na to, aby mu zabránili stať sa generálnym prokurátorom.
Po tom, čo na jeho chybu upozornila Generálna prokuratúra na čele so starým vedením, opozičný Smer žiada, aby prišiel o funkciu, do ktorej ho prezident ešte ani nevymenoval.
„Je to jeden z vážnych dôvodov na to, aby nebol vymenovaný za generálneho prokurátora,“ povedal podpredseda Smeru Pavol Paška. Čentéšove vysvetlenia považuje za infantilné.
Čentéš vypočúval nezávislého poslanca Igora Matoviča v piatok v kancelárii riaditeľa trestného odboru Tibora Šumichrasta.
Zo Šumichrastovho počítača, na ktorý výsluch zaznamenal, zápis neskôr odstránil preto, aby „sa k nemu nedostali hackeri“. Hovorí, že omylom skartoval aj tlačené vyhotovenie, ktoré Matovič podpísal, a tak poslanec musel vypovedať ešte raz.
Smer Čentéša teraz obviňuje, že prvú výpoveď nechal skartovať, lebo bola nepríjemná pre vládnu koalíciu.
K situácii sa včera nevyjadril prezident Ivan Gašparovič, ktorý Čentéša nevymenoval ani po takmer dvoch mesiacoch od jeho zvolenia v parlamente.
Matovič: Nič sa nemenilo Generálna prokuratúra Kto je kto
Dobroslav Trnka
bývalý generálny prokurátor, teraz námestník s posilnenými právomocami. Kandidoval proti Jozefovi Čentéšovi. Ladislav Tichý
Trnkova pravá ruka. Ako prvý námestník vedie Generálnu prokuratúru. Peter Šufliarsky
šéf odboru osobitného určenia Generálnej prokuratúry, kritizoval políciu pod súčasným vedením. Tibor Šumichrast
je známy z prípadu zmareného referenda, keď odložil trestné oznámenie na exministra vnútra Gustáva Krajčiho. Prvý výsluch Matoviča robil Čentéš v jeho kancelárii. Eva Mišíková
tiež kandidovala za generálnu prokurátoru, dostala sa do sporu so Šufliarskym pre kauzu prepustenia Mella. (zp)
„Stala sa ľudská chyba. Obe výpovede boli totožné,“ tvrdí Matovič. So spisom podľa neho nikto nemanipuloval. „Nemalo by to slúžiť na diskreditáciu Čentéša a ako zámienka na jeho nevymenovanie,“ hovorí.
Čentéšovi hovoril o straníckych nomináciách, pričom vraj spomenul mená asi štyroch vysokopostavených politikov. Podrobnosti spresniť nechcel.
Či boli výpovede naozaj rovnaké, nemôže potvrdiť zapisovateľka, lebo sa vystriedali. Prvýkrát zapisovala úradníčka, ktorá odchádzala na materskú dovolenku.
Sušil papiere Šumichrasta Matovič označil za blízkeho bývalému šéfovi Generálnej prokuratúry, dnes námestníkovi Dobroslavovi Trnkovi.
Vymazanie výpovede z počítača mu Čentéš zdôvodnil tým, že nechce, aby sa „šírili informácie emailmi“.
Čentéš hovorí, že do Šumichrastovej kancelárie si presadol, lebo v jeho sa na zemi sušili papiere. „V týždni pred výsluchom pršalo, zatieklo pod parapetnou doskou.“ Šumichrastova miestnosť susedí s Čentéšovou.
Keď s poznámkami skartoval aj papierové vyhotovenie výsluchu, zavolal vraj Čentéš Šumichrasta aj poslanca a s technikom sa pokúšali súbor obnoviť. Keď sa to nepodarilo, vypočul Matoviča druhýkrát, ale už vo svojej kancelárii.
Šumichrast sa podľa Čentéša na pondelkovej porade vyjadril, že postup pri Matovičovi považuje len za ľudský omyl, za ktorým nie je nič viac.
Šumichrast včera nedvíhal mobil.
Na prokuratúre sa boja Čentéšovi prikázal Matoviča vypočuť Trnka. Špeciálny prokurátor Ján Hrivnák však hovorí, že korupciu v politike by mala riešiť špeciálna prokuratúra. „Tak to stanovuje Trestný poriadok.“ Čentéš pôsobí na trestnom úseku Generálnej prokuratúry.
Trnka nevysvetlil, prečo poveril Čentéša.
Hovorkyňa Generálnej prokuratúry Jana Tökölyová včera na otázky poslané emailom neodpovedala, mobil nedvíhala.
V pondelok do agentúr dala stanovisko, že Čentéš vymazal súbor, hoci sa podľa nej na Generálnej prokuratúre všetky výsluchy ukladajú do jednotnej databázy.
Štátny tajomník ministerstva vnútra Maroš Žilinka, ktorý pred rokom na Generálnej prokuratúre pôsobil, hovorí, že vtedy žiadna jednotná databáza nebola. „Rovnako nebol žiadny vnútrorezortný predpis, ktorý by ukladal povinnosť či spôsob, ako ich archivovať v počítači.“
Viacerí prokurátori potvrdili, že to tak funguje aj naďalej. Nechceli byť menovaní, lebo na Generálnej prokuratúre je napätá situácia.

Beata
Balogová
