BRATISLAVA. Majetok ĽS-HZDS, ktorý na konci minulého roka dosahoval viac ako 821 000 eur, svedčí o tom, že si strana v minulosti zrejme vybudovala stabilné kanály, ktorými jej teraz pritekajú peniaze.
"Tými kanálmi pritekajú peniaze od ľudí, ktorí si myslia, že by sa ĽS-HZDS ešte mohla dostať k podielu na moci," povedal politológ Rastislav Tóth.
Suma majetku mimoparlamentnej SMK 1 325 522 eur podľa neho potvrdzuje, že ide o politický subjekt, ktorý je skutočnou maďarskou nacionálnou stranou, kým Most-Híd skôr vníma ako hybrid.
"V každom prípade SMK vychádza dobre so súčasnou vládnucou stranou v Maďarsku, takže môže byť, že aj zo zahraničia dostáva peniaze. Ale myslím si, že aj maďarskí podnikatelia viac sponzorujú SMK ako Most-Híd," povedal Tóth.
Jednoznačne financovanie SMK zo zahraničia nevylúčil ani politológ Michal Horský.
"Ide o silnú regionálnu stranu, u ktorej však môžeme iba dúfať, že nemá aj silné zahraničné príjmy," povedal.
V prípade strany Vladimíra Mečiara však podľa neho ani štvrtý najvyšší majetok jej s najväčšou pravdepodobnosť nepomôže k návratu do Národnej rady SR.
"Akýkoľvek stranícky kapitál iba veľmi ťažko prinavráti stratenú kredibilitu strany u slovenských voličov," poukázal.
Podľa sociológa Pavla Haulíka však celkový majetok strany nemožno priamo spájať s jej výsledkom v prípadných parlamentných voľbách.
Výška majetku podľa neho skôr odráža dĺžku pôsobenia strán na politickej scéne.
"Trebárs Smer tým, že fúzoval SDĽ, vlastne získal veľký majetok, ktorý SDĽ mala ešte po KSS. U KDH, ktoré vzniklo hneď v roku 1989, je predpoklad, že ten jeho majetok postupne narástol viac ako u strán, ktoré sú tu krátko," povedal.
Najbohatšou politickou stranou spomedzi parlamentných subjektov bol v minulom roku Smer s necelými 4,4 milióna eur. Na opačnom konci rebríčka sa umiestnila SDKÚ. Jej majetok dosiahol hodnotu iba 291 540 eur.