Kto sa bude snažiť, tomu pomôžeme zlepšiť jeho životné podmienky, tvrdí ministerstvo práce a sociálnych vecí. Plán pomoci môžu pribrzdiť bezplatné sterilizácie.
BRATISLAVA. Ministerstvo práce a sociálnych vecí navrhuje urobiť zoznamy extrémne chudobných a sociálne vylúčených komunít. Mapu chce nakresliť s presnosťou na ulice či obytné domy.
Na zozname sa majú ocitnúť komunity, kde je napríklad veľa ľudí bez práce a vzdelania či veľa matiek mladších ako osemnásť rokov. Rodinám chce potom štát pomôcť dostať sa z okraja spoločnosti.
Štát napríklad týmto skupinám ponúkne škôlky pre deti, pomôže s bytom či im má radiť, aby si udržali prácu.
Chystajú sa však aj obmedzenia. Vodičský preukaz by s novými pravidlami dostali len tí, čo skončia základnú školu.
Plán ministerstva nie je bez rizika, ale úžitok z neho môže byť väčší, píše Konštantín Čikovský
Problémová sterilizácia Ako ich určia Vylúčené komunity:
skupiny s deťmi a mladými matkami:
najmenej sto ľudí; viac ako 30 percent má do 15 rokov; desať percent matiek nemá 18 rokov;
sociálne prípady:
viac ako 50 percent poberá sociálne dávky; pre viac ako 30 percent domácností je dávka jediný príjem; viac ako 20 percent dospelých nikdy nepracovala;
bez vzdelania:
viac ako 70 percent je bez vzdelania alebo nedokončili základnú školu; viac ako 50 percent detí navštevuje špeciálne školy;
bez elektriny a vody:
komunita nie je napojená na elektrinu; chýba vodovod; ku komunite nevedie asfaltová cesta; Pozn: kritériá budú kombinovať
Koaličné strany plán podporujú, no prekáža im, že minister chce okrajovým komunitám zaručiť aj bezplatnú antikoncepciu a najmä dobrovoľnú sterilizáciu.
Upozorňujú na obvinenia z minulosti z nútenej sterilizácie rómskych žien, o ktorých vtedy lekári tiež tvrdili, že boli dobrovoľné.
Extrémne chudobných a na ľudí na okraji spoločnosti majú určiť podľa viacerých sociálnych kritérií, nie farby pleti.
„Tento princíp veľmi oceňuje značná časť odbornej verejnosti,“ chváli zámer Laco Oravec, programový manažér Nadácie Milana Šimečku.
Mapy chudobných ministerstvo predstavilo v legislatívnom zámere, ktorý je v pripomienkovom konaní. Zavedenie do praxe môže trvať aj viac ako rok.
Mapa chudoby Ministerstvo odhaduje, že na Slovensku existuje približne 700 komunít, v ktorých žije asi 200-tisíc extrémne chudobných a zo spoločnosti sociálne vylúčených ľudí.
O zaradení komunity, v ktorej má žiť najmenej sto ľudí, budú rozhodovať štyri ukazovatele.
Skúmať budú napríklad podiel nedospelých mamičiek, dokončenie základnej školy, poberanie sociálnych dávok alebo fakt, či je komunita napojená na elektrinu.
Od postele po byt Pre ľudí z chudobných komunít má ministerstvo pripravený celý rad podporných programov, ktoré ich obyvateľom, ak sa budú snažiť, pomôžu zaradiť sa do spoločnosti.
„Chceme im ponúknuť možnosti na zlepšenie života, nie im niečo represívne prikazovať, ale ani nie darovať,“ ozrejmuje filozofiu pomoci Martin Vavrinčík, riaditeľ odboru sociálne vylúčených spoločenstiev ministerstva.
S ľuďmi zo sociálne vylúčených komunít by sa malo pracovať odmalička. Znamená to, že rodičia štvorročných detí by mali mať možnosť dať deti do škôlky, kde by sa naučili hygienickým štandardom. Škôlky by mali zriaďovať obce.
Starosta Sveržova pri Bardejove Pavol Ceľuch súhlasí, podotýka však, že bez finančnej pomoci štátu to nepôjde. Vavrinčík hovorí, že tieto aktivity by sa mali financovať zo štátneho rozpočtu a štrukturálnych fondov.
Ľuďom z komunít by mali pri hľadaní a udržaní práce počas jedného roka pomáhať asistenti, ktorí by mali komunikovať aj so zamestnávateľom.
Rómske deti trafili do Hlinovej mobilnej škôlky
Pôrody mapa nezastaví
Koaličným partnerom prekáža bezplatná sterilizácia, KDH chce postrážiť aj ochranu osobných údajov.
BRATISLAVA. Návrhy ministra práce Jozefa Mihála (SaS) majú v koalícii veľkú šancu na úspech, no iba
v prípade, že vyhodí možnosť bezplatnej sterilizácie. Proti tomuto bodu sú KDH aj SDKÚ.
Poslanec SDKÚ Miroslav Beblavý pripomína, že v minulosti padali obvinenia, že rómske ženy neboli sterilizované dobrovoľne. Opatrenie by podľa neho spôsobilo medzinárodný škandál.
KDH navyše prekáža aj možnosť bezplatnej antikoncepcie. „Nesúhlasím, aby sa zo spoločných daňových výnosov financovali veci, ktoré sú vecou výchovy a prirodzenej zodpovednosti,“ reagoval poslanec KDH Július Brocka.
KDH navyše žiada záruku, že údaje z novej mapy sociálne slabých ľudí nebude možné zneužiť a nedostanú sa k nej tretie osoby.
Most-Híd naopak označil za rozumné, že v databáze nemajú byť údaje o národnosti občanov.
Koaliční partneri oceňujú, že Mihál chce databázu využiť na to, aby štát na mieru prispôsobil sociálnu pomoc podľa konkrétnych problémov ľudí.
„Je zrejmé, že plošné vyplácanie sociálnych dávok v mnohých prípadoch zlyháva,“ vraví Brocka.
V najhorších podmienkach podľa Bélu Bugára žije rómska komunita. Tvrdí, že treba zlepšiť podmienky,
v akých býva, a zvýšiť jej vzdelanostnú úroveň. „Ak ktokoľvek odkázaný na sociálne dávky odmietne pracovať, dávka by mu nemala prislúchať,“ hovorí Bugár.
Brocka si od novej databázy sľubuje, že štát bude vedieť presne zistiť, kde sociálne slabí potrebujú zaviesť kanalizáciu, či kam treba nasmerovať pomoc pri hľadaní si práce.
(mm)

Beata
Balogová
