Vzdelávať Rómov je dobré, pre vodičák si však neurobia základnú školu. Pomoc s bytom je zasa skôr pre bezdomovcov, nie pre Rómov z osady, zhodli sa experti.
BRATISLAVA. Je dobré investovať do vzdelania detí z osady, ale je nereálne si myslieť, že osadníkom asistent nájde prácu. To sú len dve z reakcií rómskych asistentov na legislatívny zámer ministerstva práce a sociálnych vecí, ktorý chce vytvoriť zoznamy extrémne chudobných a sociálne vylúčených komunít.
Mapy chudoby majú identifikovať konkrétne skupiny, ktorým má štát cielene pomáhať. Vďaka navrhovaným opatreniam chce minister Jozef Mihál (SaS) „zastaviť nárast počtu sociálne vylúčených spoločenstiev a začleniť ich do majoritnej spoločnosti“.
Ako budú vyzerať mapy chudoby? Pozrite si stručný prehľad z pripravovaného zákona
Vylúčení = Rómovia Ako chcú pomôcť škôlky pre deti od štyroch rokov, opätovné testy na špeciálnych školách, ktoré majú zistiť, či dieťa nemôže ísť na základnú školu, vodičský preukaz len pre ľudí so skončenou základnou školou, pri hľadaní a udržaní práce aspoň počas prvého roka má pomáhať špeciálny asistent, pomoc s bývaním – od nájomnej postele až po byt, antikoncepcia a dobrovoľná sterilizácia bezplatne.
„Na Slovensku sú sociálne vylúčené spoločenstvá väčšinou rómske,“ hovorí sociálny pracovník a bývalý rómsky asistent Milan Oláh z Detvy.
Názov sociálne vylúčené spoločenstvo je podľa neho len rétorika vlády. Treba podľa neho hovoriť o Rómoch.
Šéf odboru pre sociálne vylúčené spoločenstvá na ministerstve Martin Vavrinčík nespochybňuje, že väčšinu vylúčených spoločenstiev tvoria rómske osady.
Tvrdí však, že príslušnosť k etniku pri pomoci týmto ľuďom nie je podstatná. Kultúra chudoby má podľa neho rovnaké rysy či v rómskej osade, alebo v iných sociálnych getách všade na svete, napríklad aj v bratislavskom Pentagone, kde nežijú väčšinou Rómovia.
„Zákon je zameraný na ľudí žijúcich na Slovensku v najhorších podmienkach, bez ohľadu na farbu ich pokožky,“ hovorí Vavrinčík. Aj preto sa zákon nedotkne desiatok tisíc Rómov, ktorí žijú na Slovensku integrovane.
Oláh považuje za zbytočné robenie zoznamu sociálne vylúčených spoločenstiev. Atlas rómskych komunít podľa neho náležite identifikuje problémové komunity. „Stačí ho aktualizovať.“
Škôlky sú dobrá vec Z navrhovaných opatrení práce s vylúčenými komunitami rómski asistenti vítajú najmä možnosť dať štvorročné deti do škôlky, kde sa naučia hygienickým štandardom.
Iveta Lacková, rómska asistentka zo Spišského Štiavnika, hovorí, že je „velikánsky rozdiel“ medzi deťmi z osady, ktoré škôlku navštevujú, a tými, ktoré do nej nechodia.
Asistenti vítajú aj opakované testy školskej zrelosti detí v špeciálnych školách. Po roku alebo po dvoch v takejto škole ich opäť skúmať, či sa nezlepšili tak, že môžu ísť na bežnú základnú školu.
Hoci sa asistenti zhodujú s Vavrinčíkom, že vodičský preukaz je pre ľudí z osady veľkým lákadlom, Lacková si nemyslí, že si preň budú robiť základnú školu, ako to chce podmieniť ministerstvo.
Lacková a Oláh naopak nesúhlasia so systémom prestupného bývania, v rámci ktorého by sa mal takýto človek prepracovať od „nájomnej postele“ až po vlastné bývanie. „To je pre bezdomovcov,“ hovorí Oláh. Spolu
s Lackovou tvrdia, že je dobrý súčasný systém bytov nižšieho štandardu. Je však dôležité, aby sa o bývanie pričinili aj samotní Rómovia, dodáva asistentka.
Prácu nemá ani asistent
Na Slovensku je silný predsudok zamestnávať Rómov, hovorí rómska asistentka.
BRATISLAVA. Sme vzdelaní, máme vlastné bývanie a predsa, keby sme nerobili súčasnú prácu, mali by sme problém sa zamestnať, lebo sme Rómovia, zhodne tvrdia rómski asistenti Iveta Lacková zo Spišského Štiavnika a Milan Oláh z Detvy.
Reagujú tak na zámer ministerstva práce a sociálnych vecí poskytnúť ľuďom zo sociálne vylúčených komunít asistenta, ktorý im pomôže nájsť a udržať si prácu.
„Rómovi nájde ťažko prácu nejaký asistent,“ hovorí Lacková. Podľa nej je v tejto časti Slovenska „silný predsudok“ zamestnávať Rómov.
„Volala som do jednej firmy vo Veľkej pri Porade. V telefóne mi povedali, že majú voľných päť pracovných miest pre mňa aj pre mojich známych. Keď nás videli, povedali, že už voľné miesta nemajú. Keby ste videli ich tváre, keď zistili, že sme Rómovia,“ hovorí asistentka.
„Mám vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa, ale mal by som problém nájsť si inú prácu,“ hovorí Oláh.
Ján Krempaský

Beata
Balogová
